Mila traži Senidu
Režija: Robert Tomić Zuber
Zemlja: Hrvatska, BiH, Srbija, Slovenija
Djevojčica nestala u bosanskom ratu proglašena je mrtvom, no nastavila je živjeti pod drugim imenom u Beogradu. Sada se vraća pronaći svoju obitelj... Potresni dokumentarac Roberta Zubera.
Senida Bećirović je kao djevojčica nestala u svibnju 1992. godine, kada su u njeno mjesto Caparde, u Bosni i Hercegovini, ušle srpske vojne snage. Pedeset mještana, među njima i njezina majka i starija sestra nestalo je ili je ubijeno. Šesnaest se godina vjerovalo da je i tada devetomjesečna Senida doživjela istu sudbinu. O tomu svjedoči i spomenik ubijenima i nestalima, a na kojemu je uklesano i njezino ime. Međutim, njena priča nastavlja se u domu Jankovića, u imućnoj beogradskoj porodici gdje usvojena Senida živi pod imenom Mila Janković. Sa 16 godina Mila započinje potragu za svojom biološkom obitelji, majkom i ocem. No, ništa nije onako kako je očekivala…
'Mila traži Senidu', trailer.
Redatelj filma Robert Tomić Zuber rođen je 1976. u Puli. Već 14 godina radi kao novinar i urednik u hrvatskim tiskovinama, na radiju i televiziji. Posljednje četiri godine novinar je na HRT-u i uglavnom se bavi socijalnim i humanitarnim temama. Zuber je do sada režirao dva dokumentarna filma: 2001. godine 'Na stanici u Puli', dokumentarni zapis o trodnevnom boravku i humanitarnom koncertu Đorđa Balaševića u pulskoj Areni, ujedno i prvom koncertu Đorđa Balaševića u Hrvatskoj nakon rata. Godine 2007. režira dokumentarni film 'Slučajni sin' koji je ujedno i njegova autobiografska priča o životu u udomiteljskoj obitelji i borbi s državnim ustanovama i njihovom nedjelotvornošću.
Ovaj film je premijerno prikazan na Sarajevo Film Festivalu gdje je osvojio Human Rights Award, a nedavno je prikazan i na prestižnom Dok Leipzigu u Njemačkoj. Kritičari su izjavili da je riječ o potresnom i emotivnom filmu. 'S novinarskim nervom, redatelj nastavlja potragu za istinom, započetu u svom prethodnom filmu, samo sada ne u osobnom životu nego u životu mlade djevojke koja postaje i ostaje žrtva rata.' - izjavila je Rada Šešić, selektorica Sarajevo Film Festivala, a Večernji list je zaključio da je film 'dojmljiva, na trenutke i brutalna priča.' Velimir Grgić (T-portal) opisuje film kao '…neku vrsta balkanske istrage' koja je 'upakirana kao surova i sirova reality epopeja o 'praktičnoj primjeni' etnonacionalizma s ovih prostora. Stvarna i nevjerojatna poput fikcije.'
Moraš biti prijavljen/a!
Za ovaj film nema unesenih recenzija