Božićni Polanski u Tuškancu
Ovogodišnju sezonu Tuškanac završava s jednim od najpoznatijih filmova Romana Polanskog, te filmom o 'coming outu' homoseksualaca u Istočnoj Njemačkoj.
Ciklus iz produkcije DEFA
PONEDJELJAK, 21.12.2009.
19.00 'Solo Sunny', r: Konrad Wolf, 1980., 100 min
u: Renate Krößner (Sunny), Alexander Lang (Ralph), Dieter Montag (Harry), Heide Kipp (Christine), Klaus Brasch (Norbert)
Sunny je pjevačica benda iz istočnog Berlina koja živi nesređenim životom, stalno na putovanju od jednog do drugog nastupa. Iako je stoga sama, ona zna što želi u životu i ne pristaje na kompromise. Kada odbije Norberta, on je uvrijeđen izbaci iz njihova benda te je Sunny primorana započeti solo karijeru. Istovremeno, započinje vezu sa studentom filozofije Ralphom.
Iz produkcije HFS-a
21.00 Palunkov tris: 'Mišolovka', 'Taxideyo' i 'Hladna fronta'
'Mišolovka', 'Taxideyo' i 'Hladna fronta' imena su filmova koji su nastali na temelju najboljih scenarija scenarističkih radionica Palunko koje se od 2004. godine održavaju jednom godišnje u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza. Nakon prva dva izdanja koja su održana u sklopu Dana hrvatskog filma, Palunkov partner postao je Zagreb film festival na kojemu su 'Mišolovka', 'Taxideyo' i 'Hladna fronta' godinu za godinom doživjeli svoje premijere u sklopu programa Kockice.
U ponedjeljak 21.12.2009. u 21 sat u dvorani Tuškanac ta će tri filma prvi puta biti prikazana zajedno, uz prisutnost njihovih scenarista, ujedno i pobjednika tri Palunkove radionice - Ive Ilakovac, Filipa Peruzovića i Uroša Živanovića, koji će dati kratki uvod u filmove čiju režiju potpisuju, redom, Vjeran Pavlinić, Mladen Burić i sam Uroš Živanović koji je sa svojom 'Hladnom frontom' ove godine osvojio prvu nagradu u konkurenciji Kockice Zagreb film festivala. Svi su filmovi realizirani u produkciji Hrvatskog filmskog saveza.
Ciklus iz produkcije DEFA
UTORAK, 22.12.2009.
19.00 'Coming Out', r: Heiner Carow, 1989. 112 min
u: Matthias Freihof (Philipp), Dagmar Manzel (Tanja), Dirk Kummer (Matthias), Michael Gwisdek (Achim), Werner Dissel (vlasnik kluba)
Philipp je školski učitelj u vezi s Tanjom, kolegicom s posla. Iako su ga u mladosti privlačili mladići, zbog okoline prisiljen je zatomiti prave osjećaje. Odlučuje živjeti s Tanjom i njih dvoje su na pragu osnivanja obitelji. Čekajući u redu za koncertne karte, upozna Matthiasa i iskreno se zaljubljuje. Film je premijeru imao na dan pada Berlinskog zida, 9. studenog 1989. godine.
21.00 Eksperimentalni utorak: Darko Fritz
Posljednji 'Eksperimentalni utorak' u kinu Tuškanac rezerviran je za multimedijskog umjetnika Darka Fritza i izbor radova iz njegovih Arhiva u nastajanju.
Riječ je projektu koji istražuje mogućnosti umjetničke uporabe arhivskih sredstava (audio-vizualnih medija) i čiste informacije kao umjetničke forme. Projekt se koristi medijima tekstualne i audio-vizualne arhive, a nastali radovi hibrid su dokumentarnog filma, umjetničke dokumentacije, filmske animacije i videoumjetnosti.
PROGRAM:
The Imitation of Life Studio/Studio Imitacija života
Projekt: Darko Fritz i Željko Serdarević, 1987–1990.
25' 53''
Cathedral/Katedrala
Projekt: Bakal, Fritz, Juzbašić, Marušić, Premec, 1988.
4'08’’
End of the Message
Projekt: Darko Fritz, 1995–2000.
12’16’’
Migrant Navigator
Projekt: Darko Fritz, od 2001, u nastajanju
6’27’’
Error Reports
Projekt: Darko Fritz, 1995–1997.
3’27’’
Internet Error Messages
Projekt: Darko Fritz, od 2002, u nastajanju
21’07’’
SRIJEDA, 23.12.2009.
Ciklus iz produkcije DEFA
19.00 'Coming Out', r: Heiner Carow, 1989. 112 min
u: Matthias Freihof (Philipp), Dagmar Manzel (Tanja), Dirk Kummer (Matthias), Michael Gwisdek (Achim), Werner Dissel (vlasnik kluba)
REPRIZA
21.00 'Rosemaryna beba', r: Roman Polanski, 1968., 135 min.
u: Mia Farrow (Rosemary Woodhouse), John Cassavetes (Guy Woodhouse), Ruth Gordon (Minnie Castevet), Sidney Blackmer (Roman Castevet), Maurice Evans (Hutch), Ralph Bellamy (dr. Sapirstein), Charles Grodin (dr. Hill).
Suvremeni New York. Mlada Rosemary i njezin suprug Guy usele se u novi stan, gdje se ubrzo zbliže s postarijim bračnim parom Castevet. Rosemary zatrudni, a s vremenom počne sumnjati da su Casteveti sotonisti koji se žele domoći njezina djeteta. Sva zbivanja u filmu, za razliku od predloška, sagledana su iz perspektive lika Rosemary, čime je postignuta snažna identifikacija gledatelja s protagonisticom i njezinim tjeskobnim sumnjama.
Takav postupak omogućio je i radikalnije tumačenje po kojemu je sotonistička sljedba i njezina akcija zapravo Rosemaryn psihopatološki zamišljaj, a tema filma je psihički rasap junakinje (čime se Polanski bavio u 'Odvratnosti' i 'Stanaru'). Značenjska slojevitost, izniman ugođaj i fascinantan nastup M. Farrow u ulozi krhke i tjeskobne, za redateljev opus karakteristične, žene žrtve, značajke su koje 'Rosemarynu bebu' čine jednim od najznačajnijih onodobnih filmova. R. Gordon osvojila je Oscara za sporednu ulogu, a Polanski je bio nominiran za scenarij. (Izvor: Damir Radić, 'Filmski leksikon')
Nema komentara.