Pravda za mlade
U američkim se kinima počinje prikazivati dokumentarac Girlhood, o dvjema djevojkama u ustanovi za maloljetne delikvente.
Shanae je završila u Waxter Juvenile Facility u Marylandu zbog toga što je u 11. godini nasmrt izbola prijateljicu, a Megan jer je pobjegla iz jedne druge ustanove (u kojoj je bila gotovo od rođenja).
Ako bi intimistički dokumentarni film redateljice Liz Garbus gledali s distance bilo bi nam jasno da je riječ o dvjema djevojkama u nevolji zbog koje su završile u Waxteru. No, kako redateljica postaje prisna s njima, na vidjelo izlaze njihove osobnosti i problemi, kao i činjenica da se korijen problema i njihovo potencijalno rješenje nalazi u snazi njihovih majki.
Pri prvom susretu s djevojkama stječe se dojam da je Shanae imala teži put jer je u Waxteru duže od svih. Shanae je napredovala te je shvatila da je odgovorna za zločin koji je počinila. Njena majka Antoinette teška se srce distancirala i zadržala je u Waxteru za njeno vlastito dobro. Meganina majka Vernessa je alkoholičarka i narkomanka koje se nije u stanju brinuti ni za sebe te napušta kćerku (u jednom dijelu filma Megan bježi od obitelji koja ju je posvojila kako bi pronašla majku. I nalazi je u zatvoru).
U svojim prethodnim filmovima (The Farm -- Angola, U.S.A. i The Execution of Wanda Jean), Liz Garbus se uglavnom koncentrirala na birokratsku stranu zatvora i bezličnu ‘mašineriju kazne’. No, u ovom filmu to nije slučaj jer film prati živote Shanae i Megan koji iz godine u godinu kreću u neočekivanim smjerovima.
Život Shanae se zbog majčinske snage Antoinette vraća normalnom životu, dok je budućnost Megan neizvjesna zbog ciklusa očaja koje su započele njena baka i majka. Girlhood počinje kako dokument o pravdi, a završava kao svjedočanstvo snage majčinstva. Stoga ga, ako budete u prilici, obavezno pogledajte.
Nema komentara.