FEST 2006 završio, dobro da nema mrtvih
Prošlo je paklenih 10 dana, osećam se 10 godina starija… Bogu hvala što se sve sinoć završilo.
Dobri čika Wim Wenders nas je pozdravio za kraj, poslednja 4 dana se provodio po tulumima, izložbama, fakultetima i dodelama svakakvih plaketa, bio je zvezda iako je nosio kičastu svečanu kopčicu oko vrata… Zarazio ga Sam Shepard tom surovom kaubojskom elegancijom. Šlihterski žiri 37. FEST-a je, bez blama, pronašao za shodno da dodeli nagradu za najbolji film tom istom Wendersu za Don't Come Knocking, pored nekog zlatnog pečata i titule počasnog direktora festivala nitratnog filma... (sramotica!)... Da nije bilo njega, FEST bi se mogao uopšteno okarakersati kao reka suza u dolini smora. Nešto tu ove godine nije krenulo kako je bilo zamišljeno…
Ceo problem savršeno ilustruje selekcija filmova iz Azije – pored sjajnog Provalnika Kim Ki Duka, imali smo prilike videti još 3 filma u sličnom rediteljskom maniru – dugi, slikoviti kadrovi što su lepo postavljeni za snimanje, pa je direktor fotografije otputvao negde na 3 dana... Provalnik je divan primer filma u kome taj ‘uramljeni’ trip dobro radi, što zbog izuzetnog rediteljskog umeća Kim ki Duka, pozantog po filmu Proleće, leto , jesen, zima… i proleće, to i zbog divne unutrašnje dinamike samog scenarija. Priča je pomalo bajkovita - mladi uvaljivač flajera pronalazi prazne stanove u Seulu i u njima provodi vreme kao dobri kućni duh. Nezvanično, složili smo se da je to najbolji film FEST-a... Ova ostala tri: Tian bian yi duo yun (Nestašni oblak) Ming-liang Tsaia, Zui hao de shi guang (Vreme za ljubav) Hsiao-hsien Houa i Mangzhong (Zrno u uhu) Zhang Lua se bave uglavnom aktivnim proterivanjem publike iz sale uz pomoć nekih ćutljivih, neostvarenih ljubavnih afekata. Pogledaš prvi kadar (koji traje 5 minuta) i pomisliš: Šta se fuckin' dogodilo sa kung-fuom, samurajima i iznutricama? To je bre Azija…
I tako ispada da je najtvrđi film festa domaći Mlad i zdrav kao ruža. Snimljen davne 1971. pod divljim uticajem mladalčkih hormona tada studenta Jovana Jovanovića, predstavljao je sve ono što nikada pre toga nije ni jedan drugi SFRJ film – osporavanje institucionalne vlasti kroz ultimatni kemp&trash pristup. Kombinujući razne spontane i idealizovane predstave o vladavini vulgarizma koja nastupa u savršenom državnom sistemu koje ga nije svesno, a sve uvaljano u neverovatno neopterćenu divlju ekspresiju, nesputanu odgovornosću, kroz vulgarne, pucačke dijaloge. Tu spontano prodefiluje desetine golih devojaka, uzija, ubistava i realnih prizora fiksanja. Idealni Titovi pinirčići pre 35 godina rekoše: Ne damo! Ne može! Goli otok! I baš je nekako super gledati ga tek sada po prvi put. Instant-klasik.
Na kraju ovogodišnjeg javljanja ultimatni recept za FEST bez nervnog sloma: francuske filmove treba dosledno izbegavati, kao i one grozne jutarnje projekcije, naročito nikako ne gledati domaće (srpske) filmove. Drugo, nikako ne ići na official events, da te ne pojede tuđ blam. Treće, ne šmrkati suviše koksa s producentima iz Nemačke. Kad se sve to sabere, bar se čovek može lepo nagledati Oskarovskih favorita te pun mudrosti i kvalitetnog predznanja pratiti dodelu. Nema ničeg goreg od jeftine melodrame, a kako su one uglavnom dominirale FEST-om, šta bih drugo gledala do Oskara... Ugh, što duša vapi za prizorima besmislenog seksa i nasilja u kadrovima kraćim od sekunde!
Ana Dunjić
Nema komentara.