Holly, Bolly, Nollywood!!!
I Nigerija konja za filmsku trku ima. Radi se o čudu zvanom Nollywood, Lagoskom pogonu za štancanje voodoo horora.
Ako ste se posljednjih godina malo pogubili u pogledu top liste centara svjetske filmske industrije, možda vam je promakla činjenica da se na treće mjesto po godišnjoj zaradi od filmova iza Hollywooda i drugoplasiranog indijskog Bollywooda našla Nigerija, najnapučenija afrička država.
Većina filmova, uglavnom voodoo horora, koji se proizvedu u Lagosu, najvećem gradu i trgovačkom središtu te države je bolno jeftino (budžeti variraju od 10 000 do 40 000 $), a milijuni lokalnih filmofila svaki novi uradak dočekuju s jednakom strašću. Filmska industrija u Nigeriji postoji tek nešto više od trinaest godina, a godišnja zarada se ugrubo procjenjuje na nekih 200 milijuna $.
U nedavnom izvještaju Jeevana Vasagara iz Lagosa, objavljenom na Guardianu saznajemo kako za vrijeme snimanja nigerijskog blockbustera glumci često sami peglaju košulje, producenti pribavljaju rekvizite, a sve to mora teći glatko jer snimanje video kamerom traje u prosjeku desetak dana, nakon čega se odmah kreće s distribucijom.
Nollywoodski blockbusteri su vrlo tražena roba na cijelom afričkom kontinentu, ali izvanredno prolaze i u svijetu, posebno u Velikoj Britaniji gdje postoje dva vrlo razgranata tržišta – peckhamsko (sjećate se 'Mućki') i londonsko (Dalston market). Filmski veteran Paul Obazele, koji upravo snima svoj peti film ove godine (simptomatičnog naziva 'American Dream'), Vasagaru je povjerio kako mu je peckhamsko tržište postalo pretijesno, pa s novim uratkom planira proboj u SAD.
Nedavno je u posjetu Nigeriji bio i Wesley Snipes, koji navodno planira investirati u nollywoodsku filmsku industriju. Kuloari su taj glumčev potez primili s velikom skepsom pitajući se zna li on da novac ulaže u voodoo horore upitne kvalitete koji kao tematsku okosnicu, uz melodramatski zaplet, uglavnom imaju vještičarenje i opsjednutost raznoraznim demonima. Film koji se spominje kao začetnik afričkog filmskog čuda je 'Living in Bondage' (vezivanje iz naslova prije je duhovne no seksualne prirode) Chrisa Obija Rapua iz 1992, priča o muškarcu koji postaje pripadnik kulta, pa u zamjenu za bogatstvo mora žrtvovati svoju ženu.
Svi su filmovi uglavnom fantazije s vrlo jednostavnim zapletima, pričama o bogaćenju, nevjernim muževima čiji se penisi smanjuju, ljubavnim rivalstvima, a zajednička im je odrednica ta što vještičarenja nikad ne prolaze nekažnjeno, osim u slučajevima kad odmetnuta osoba naknadno pronađe Isusa.
U pogledu glume, na cijeni je ekspresivnost. Najpopularniji nigerijski glumac, tzv. Nollywoodski Denzel, Richard Mofe Damijo kaže: 'Kada bih radio za britanskog redatelja, glumio bih puno smirenije i puno bih više toga internalizirao. Naši ljudi su ekspresivni i vole vidjeti emociju, a najbolji je glumac onaj koji može pustiti suzu'.
U uvijek prepune lagoske kinematografe ulazi se s ceste, a na projekcijama se u svako doba dana može zateći četrnaestak posjetitelja okupljenih pred malim televizorima spojenim na video rekordere. Sudeći prema filmskom entuzijazmu o kojemu, osim publike, svjedoče i umjetnici koji filmskim plakatima posvećuju divljenja vrijednu pažnju, pred Nollywoodom je blistava budućnost.
Nema komentara.