Feđa i bog i jedan skandalčić s HRT-om
Jučer je u foyeru Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu održana svečana premijera filma 'Feđa i bog', nastalog u vlastitoj produkciji redatelja Tomislava Žaje.
Kako foyer ima samo 150 sjedećih mjesta, neki od dvjestotinjak posjetitelja je projekciju ovog 40-minutnog dokumentarca prostajalo, a neki su sjedili i na podu. Premijeri su nazočili splitski gradonačelnik Buličić, don Ivan Grubišić i brojni splitski intelektualci, no uglednim facama se nije pridavala posebna pozornost.
Kasnije je nastupio i zbor Chorus Cantores iz Vranjica (nastupili su i kad je Dalaj Lama posjetio Split) koji je izveo niz duhovnih i božićnih pjesama. Redatelj Žaja je izjavio da je teško takvu atmosferu doživjeti u Zagrebu, a nama je prišapnuo i da ga najviše dojmio jedan 70-godišnji član zbora koji mu je rekao da ga je film dirnuo. Naravno, da nije pjevao, nikad ne bi pogledao film.
Dokumentarac, zapravo portret malog čovjeka s uzvišenim idejama, je sniman prošle godine na četiri lokacije - u gradiću Puskharu na sjeveru Indije u državi Rajahstan, u Međugorju, u Splitu, te malo na Braču, u kamenolomu i masliniku. Ako se pitate kakve veze imaju lokacije jedna s drugom, odgovor je jednostavan - glavni junak govori o jedinstvu svih duhovnih pravaca i jednom božanskom izvoru. Film se zove 'Feđa i bog' upravo stoga što odražava intimni odnos čovjeka s bogom.
'Priča filma slijedi našega sugrađanina Feđu Bučića, čovjeka koji je kao duhovni tragatelj otišao do daleke Indije u kojoj je boravio 50 puta i tamo pronašao izvor svojih nadahnuća i odgovore na brojna duhovna pitanja. Ali, kao što će se u filmu vidjeti, Feđa zbog toga nije postao ni hindus ni osobenjak isključen iz realnosti, već samo bolji čovjek koji s više ljubavi obavlja svoj vrlo odgovoran posao nastavnika u školi za hendikepiranu djecu 'Juraj Bonač'i.' – izjavila je za Slobodnu Dalmaciju scenaristica Nada Šurjak.
Za Feđu Bučića vjerojatno niste čuli, no stanovnici Pushkara, mjesta najvažnijeg hodočašća hinduizma i budizma, jesu. Štoviše, uz Tita i Davora Šukera, najpoznatiji je Hrvat u Indiji. Pushkar, smješten oko istoimenog jezera, svake godine prigodom velikog duhovnog festivala okuplja oko sto tisuća vjernika iz cijeloga svijeta. Kažu da se za vrijeme Kartike Purnime posebni Božji blagoslovi spuštaju na zemlju, a ovogodišnja je svetkovina, nakon 150 godina, dva dana bila obasjana punim mjesecom pa se vjeruje da je svim hodočasnicima donijela dvostruki blagoslov.
Osim po Kartiki Purnimi, Pushkar je osobit i po tome što u njemu vrlo skladno žive hinduisti, budisti, muslimani, kršćani. I upravo stoga tamo su bili splitska novinarka HRT-a Nada Šurjak i snimatelj Boris Poljak, kako bi na pushkarskom jezeru snimili materijal za dokumentarac o univerzalnosti Božje riječi i međureligijskoj toleranciji.
Inače, 'Feđa i bog' je drugi dokumentarac iste autorske ekipe - već su snimili film slične tematike 'Put k Swamiju', koji govori o duhovnom učitelju Sai Babi. Taj je film prikazan ovih dana na festivalu dokumentarnog filma Voice In Silence u indijskom gradu Bangaloreu u Indiji. Redatelj Tomislav Žaja iza sebe ima već niz filmova: kratke dokumentarce iz prve polovice devedesetih 'Jedno', 'Radionica života' i 'Veli bouh', potom nešto duže (u trajanju od oko jednog sata) 'Ekshumiranje istine', 'Kuća', 'Remete', a u zadnje vrijeme nastaju 'Budućnost pripada nama', 'Povratak medvjeda' i 'Dorin način'.
Prvi slijedeći projekt koji možemo očekivati zove se 'Kriza Hajdari'. Dokumentarac će govoriti o afganistanskoj obitelji rastegnutoj između prihvatilišta kod Siska i Amsterdama. U Nizozemskoj su majka i djeca, koji su dobili državljanstvo, dok je otac zapeo u Hrvatskoj. A Nizozemci ga ne žele.
Kontaktirajući s ljudima iz Gral filma, producentske kuće koja stoji iza dokumentarca, dotakli smo se i teme vanjske produkcije HRT-a. Naime, HRT po zakonu mora određeni postotak programa otkupiti od nezavisnih produkcija. No, mnogi čiji su projekti prošli na posljednjem natječaju novce nisu i dobili, a mnogi od prihvaćenih dokumentarnih prijedloga umeđuvremenu su se pretvorili u filmove koje sada ne žele niti otkupiti niti prikazati. Naime, kvota od vanjske produkcije je popunjena sapunicom 'Villa Maria', emisijom 'Piramida' Željke Ogreste i nekim drugim projektima.
Odgovoran za te odluke je Mirko Galić. No, odluke nije donosio on, čak vjerojatno za njih ni ne zna, nego ljudi na nižen rangu. Sve u svemu, čini se da je natječaj raspisan pro forma, kako bi se zakonski provukli određeni projekti. Ipak, postoji nada jer bi se navodno u bližoj budućnosti trebao održati sastanak s Mirkom Galićem, a uz ljude iz Gral filma bi trebao biti i urednik dokumentarnog programa Miro Branković. Nadamo se da ovog puta dokumentarci i njihovi autori neće izvući deblji kraj.
Nema komentara.