Meci nad Hollywoodom - Dokumentarni
Home      Vijesti      Filmski      Dokumentarni      Meci nad Hollywoodom

Meci nad Hollywoodom

Oduvijek je bilo nešto privlačno u gangsterskim filmovima. Svaka nova generacija u Hollwoodu ih je dobila priliku ponovno izumiti. A u biti je sve ostajalo isto.

t.r. 27.01.2005 0 komentara

Meci nad Hollywoodom

Prije 1912. godine je David Wark Griffith postavio osnove svojim filmom 'The Musketeers of Pig Alley' – seks, nasilje i sredstva za intoksikaciju. Tony Soprano i dan danas sve radi kako je on rekao. Malo modernije, ali to je to. Gangsterska drama je ostala jedna od osnova filmske pop kulture upravo stoga što je uvijek jednako aktualna. I upravo o tome nam priča John McCarty u svom povijesnom presjeku povijesti gangsterskih filmova – 'Bullets Over Hollywood'.

Autor kreće od dvadesetih godina i nijemih gangsta filmića, kako bi otkrio korijene običnoj publici koja nema pristup arhivama. McCarty nije teoretičar, tako da narativni dijelovi dolaze do izražaja tek kad stigne do filmova koje je publika uistinu vidjela. I tri glumca koja su definirala žanr. Prvi je Edward G. Robinson, čijem 'zelenookom mafijašu' nije bitno kako će doći do skupih automobila i odjeće. Drugi je James Cagney, koji je utjelovio psihopata koji je činio zle stvari samo zato što je to želio. I nikako ne smijemo zaboraviti Humphreya Bogarta kao luzera, koji se okrenuo kriminalu nakon što ga je odbacilo društvo.

Filmovi kao što su 'Little Caesar', 'The Public Enemy' i 'The Petrified Forest' zaokupljali su američku publiku u doba ekonomske depresije, dok je Bogartov lik utabao put noir filmovima kasnih četrdesetih i pedesetih, gdje je u glavnoj ulozi bio antiheroj-autsajder. No, McCartyjev doc nije samo kronološki prikaz, naprotiv. Često skače iz jednog razdoblja u drugo kako bi uspoređivao - recimo 'Scarface' Briana De Palme iz 1983. godine s brutalnim originalom Howarda Hawksa iz 1932. godine. Uz favoriziranje tematskog pristupa pred kronološkim, treba napomenuti da je sve žene u ovom patrijarhalnom žanru potrpao u jedno poglavlje – 'Molls, Twists, Babes & B Girls'.

Poglavlje? Da, poglavlje. McCarty nije redatelj, nego pisac. A o njegovoj knjizi govorimo stoga što je poslužila kao okvir za dokumentarac. A to ste ionako znali? S druge strane, svi tvrde da je bolje prvo pročitati knjigu, a onda pogledati film (mada to više nitko ne radi, osim ako nije riječ o Harryju Potteru). No, vratimo se dokumentarcu, čija se premijera očekuje najesen. Doc će producirati Elaina Archer, koja je do sada uglavnom radila biografske filmove za Turner Classic Movies. I razlozima zbog kojih je (pogotovo) u ovom slučaju bolje gledati film nego čitati knjigu.

Potpuna klasika

Prvi od razloga je što su u filmu svoja mišljenja s nama podijelili i Holivuđani kao što su Paul Sorvino, Anjelica Huston, Chazz Palminteri, James Caan, kao i pravi 'goodfella' Henry Hill. Drugi je taj što je usporedba i filmova i glumaca (Cagneya i Bogarta s De Nirom i Pacinom) puno slikovitija (tko bi rekao) na filmu. I treći je što se možemo prisjetiti nekih kultnih scena iz još kultnijih filmova – od klasika 'Kuma' preko 'Nedodirljivih' i 'Bandi New Yorka' pa do 'Kill Billa Vol. 2'.

Već iz samih naslova je jasno da se mnogo toga promijenilo. Kako se mijenjalo društvo, tako su se mijenjali i filmovi. Pa, nisu ni westerni baš cijelo vrijeme identični, a uz gangstere su najdugovječniji žanr. Mogli bi otvoriti pitanje tko je koga mijenjao, ali ovo nije ni mjesto ni vrijeme za to, pa ćemo diplomatski reći – jedno drugo.

No, nije se samo to dogodilo. Iako se i danas snimaju povijesni filmovi o gangsterima, kao što su 'Road to Perdition' i 'Gangs of New York', to je ipak rijedak slučaj. Zlikovci su prešli i u druga okruženja, pa i žanrove. Biografski filmovi ('Casino', 'Donnie Brasco'), komedije poput 'Analyze This' ili 'Get Shorty', mjuzikle 'Chicago' i 'West Side Story', pa čak i kung fu filmove ('Kill Bill') na svojim plećima nose gangsteri. I svima nam je drago da je tako, jer uz takve filmove brzo prođe vrijeme. A i ostanu u sjećanju.

Gangsta filmovi i glumci gangsteri su svuda. I nemojte im se odupirati, nemate šanse. Kao što kažu u jednom jingleu Radio Brača – Why compete against it, when you can have it? Mi se nadamo da će se film jednom došepesati do nas. A do tada, uvijek možete naručiti knjigu na Amazonu (rabljene već od petnaestak kuna).

Komentari

Nema komentara.