Priča o Harlem Globetrottersima
HG su svjetlosnim godinama udaljeni od vremena kada su haklali u praznim bazenima. Duhom su ostali ista ekipa koju je Abe Saperstein osnovao 1927.
Ovi košarkaški majstori, akrobati i zabavljači, i dalje su sportski ambasadori dobre volje, a na ljeto će i po drugi puta u povijesti stići u Zagreb (15. lipnja 2005., KC Dražen Petrović, cijena ulaznice 180, a za mlađe od 12 godina 120 kuna). No, to nije razlog zbog kojeg mi pišemo o njima. Razlog je, naravno, film. I to dokumentarni.
Doc se zove 'The Team That Changed the World', nastao je u produkciji američke televizije PBS, a zadire u osobnosti bivših 'svjetskih putnika', ali i Henryja Kissingera i senatora države Illionois Baracka Obame. Povijest 'putujućeg spektakla' nije obilježena samo lijepim stvarima. Jedan od njihovih glavnih ciljeva je mirna borba protiv rasizma, što nije bilo lako s obzirom da su i sami su nerijetko bili žrtvama rasističkih incidenata. 'Divim se njihovoj hrabrosti. Njihova disciplina je bila nevjerojatna.' – rekao je za doc njihov vlasnik Mannie Jackson.
Dva događaja imaju posebno mjesto u povijesti Globetrottersa. Prvi je pobjeda nad Minneapolis Lakersima (koji su se kasnije preselili u Los Angeles, gdje su i danas) iz 1948. godine, koja je odškrinula vrata ulasku crnaca u svijet američke profesionalne košarke. Danas vam zvuči nevjerojatno, ali do prije pedesetak godina NBA je bila rezervirana isključivo za bjelčuge. Prvi crnac koji je zaigrao u NBA-ju 1950. bio je upravo Globetrotter - Nat "Sweetwater" Clifton. To je događaj za koji legendarni trener Phil Jackson kaže da je 'zasvagda promijenio igru'.
Drugi značajan događaj je putovanje u poslijeratni Berlin 1951. godine, kada im se pridružio Jesse Owens, legendarni crni atletičar koji je 15 godina ranije na Olimpijskim igrama zlatnim medaljama zaprepastio Hitlera i ostale fašiste koji su trabunjali o nadmoći bijele rase. Ovoga ga je puta, nakon optrčanog počasnog kruga, berlinski gradonačelnik odlikovao. U isto vrijeme rasizam je eskalirao u SAD-u – dok je Owens dočekan ovacijama u Berlinu, u Americi ne može mirno živjeti.
Upravo pedesetih postaju planetarno popularni – jer se tada se o njima snimaju dva filma. Sad zamislite slijedeću situaciju, koja nije među najbitnijim podacima iz njihove bogate povijesti. Zbog njihovog posjete južnoameričkoj državi Peru na četiri je dana prekinut (nikada ne biste pogodili) – građanski rat, sve da bi Globetrottersi odigrali nekoliko utakmica, o čemu u docu priča član košarkaškog Hall Of Famea Connie Hawkins. I danas je tako, gdje god se pojave dupkom pune dvorane, iako se njihov show desetljećima nije mijenjao. No, otrcana fraza sportskih novinara od 'momčadi koja se ne mijenja dok pobjeđuje' ovdje dobija puni smisao.
Iz prethodnih pasusa vam je vjerojatno jasno da dokumentarac nije usredotočen na vratolomije majstora iz Harlema, nego i na golemi utjecaj koji imaju na sport i na društvo. A vjerujte da je predstava koju izvode vrhunski užitak za koji se isplati potrošiti 180 kuna, makar od danas počeli štedjeti po dvije kune dnevno.
Nema komentara.