Gunner Palace - druga strana iračke priče - Dokumentarni
Home      Vijesti      Filmski      Dokumentarni      Gunner Palace - druga strana iračke priče

Gunner Palace - druga strana iračke priče

Većina dokumentaraca o ratu u Iraku o kojima smo pisali bavi se antiratnim stavovima razumnih ljudi. Konačno se netko sjetio upitati vojnike što misle o tome.

t.r. 23.03.2005 0 komentara

Gunner Palace - druga strana iračke priče

Autori dokumentarca 'Gunner Palace', bračni par Michael Tucker i Petra Epperlein, su tutnuli mikrofon vojnicima u ruke i pružili im šansu da kažu što misle o svemu tome. Autori doca su proveli dva mjeseca s artiljerijom američke vojske zaduženim za jednu od najopasnijih četvrti u Bagdadu.

Tucker je snimajući doc u Iraku bio dvaput po mjesec dana, u društvu treće divizije topnika drugog bataljuna američke vojske. Upravo je ta jedinica predstavljala američkog vojnika kao osobu godine u izboru magazina 'Time' iz 2003. Većina materijala potječe iz palače koja je pripadala Sadamovom sinu Udayu Huseinu, a koja služi kao baza topništva.

U palači se nalazi golemi bazen, koji svjedoči o luksuzu koji je tu vladao, dok sada dvorištem bezbrižno trčkaraju štakori. Kad nisu u 'luskuzu' palače, zaduženi su za ophodnje po četvrti Adhimiya, a djeluju kao kombinacija policajaca, socijalnih radnika i političara. Domicilno stanovništvo različito reagira – od hladne indiferentnosti do nasilnog neprijateljstva.

Gotovo pa idilično

Nakon što je Bush objavio prekid 'velike bitke' u Iraku, topnici su duboko u 'malim bitkama', kako ih cinično zovu – izbjegavaju bombe, provaljuju vrata u potrazi za pobunjeničkim leglima i paze se snajpera. I frustrirani su, jer su mnoge racije uzaludne, jer ih vjerni prevoditelj izdaje i prelazi na stranu pobunjenika, jer ga krpanje svojih Humveeja moraju koristiti staro gvožđe. Jasno je da pritom psuju.

Prema informacijama koje donosi 'Washignton Times', vojnici pred kamerom 'psuju kao kočijaši'. Stoga je pravo čudo što je Tucker uvjerio vijeće da promijeni oznaku 'R' u 'PG-13', kako bi tinejdžeri koji razmišljaju o odlasku u vojsku mogli vidjeti ovo.

Ako je za vjerovati stranici Navytimes.com, Tucker nije želio uvlačiti šire političke implikacije u film ili oblikovati stavove ljudi. Doc nije antiratno obojen – jednostavno prikazuje rat, opasnost, dosadu, morbidni humor, prijateljstvo, nostalgiju za domom i druge emocije koje (ne) biste očekivali. I svakodnevnu borbu za opstanak.

službena stranica doca

Komentari

Nema komentara.