Tata sintisajzera
Sedamdesetogodišnji Robert Moog sa bavi kreiranjem i izradom glazbenih instrumenata gotovo pola stoljeća. Sasvim dovoljno da postane temom dokumentarca.
Moog je još uvijek aktivan – u ruralnom dijelu Sjeverne Karoline i dalje oblikuje glazbenu kulturu nekim od najinspirativnijih instrumenata ikada stvorenih. U traileru koji možete pogledati ovdje, Moog objašnjava da 'može osjetiti što se događa unutra elektroničke opreme', te da je to nešto 'između otkrivanja i svjedočenja'. Uvjeren je da i mnogi glazbenici 'osjećaju' opremu na isti način, da 'uspostavljaju kontakt'. Zapravo, glazbenici stvore tako jako emocionalnu povezanost s elektronikom unutar sinitisajzera Moog, da je i sam Moog dosegao kultni status.
Bob Moog ne samo da je umnogome doprinio modernoj glazbi i kulturi, nego je postao lik iz mitologije 'američkih nezavisnih inovatora'. A tako i izgleda – i hoda i priča kao ludi znanstvenik: sijeda raščupana kosa, intenzivan pogled, ekscentrični maniri i glava puna priča. Ipak, taj je čiča stvorio 'sintić' na kojemu su radili legendarni ostarjeli rockeri kao što su Emerson, Lake & Palmer ili grupa Yes, i sva sila današnjih zvijezda i zvjezdica, bez obzira kojim se glazbenim izričajem bave.
Dokumentarac nadahnuto nazvan 'Moog' djelo je redatelja i glazbenika Hansa Jørgena Fjellestada i producentskog tima odgovornog za doc 'Frontier Life', koji govori o elektronskoj dance glazbenoj sceni meksičkog grada Tijuane. 'Moog' priča o Moogovim suradnjama s glazbenicima tijekom svih ovih godina i njegovim viđenjima kreativnosti, dizajna, interaktivnosti i duhovnosti.
Film je sniman u Ashevilleu (pripizdina u kojoj Moog živi), New Yorku, Los Angelesu, San Franciscu, Tokiju i Londonu, a u njemu govori eklektična skupina izvođača, među kojima su Keith Emerson, Walter Sear, Gershon Kinsgley, Jean-Jacques Perrey & Luke Vibert i drugi. Osim spomenutih, svoje pjesme (stvarane na Moog sintisajzerima) su za soundtrack ustupili i Stereolab, Meat Beat Manifesto, Tortoise, Money Mark i još sijaset manje poznatih izvođača. Zaokruživanju ove čudne priče zasigurno doprinose i arhivske snimke posuđene iz prašnjavih privatnih kolekcija.
Bio bi red da ukratko predstavimo i autora, 35-godišnjeg Hansa Jørgena Fjellestada, glazbenika i redatelja koji živi u Kaliforniji. Završio je skladanje glazbe i improvizaciju, te sviranje klasičnog klavira. Skladao je za film, video i kazalište, a svoja je djela prezentirao širom svijeta. Sljedeći projekt kojega se uhvatio je igrani film 'Lords of Chaos', a kao predložak će koristiti istoimenu knjigu.
Nema komentara.