Arakimentari
Sve vam lijepo reče naslov - centar naše pažnje i dokumentarizma japanski je fotograf Nobuyoshi Araki, ponosni ljubitelj erotike, oblaka i cvijeća. Adult content!
Novopečeni filmaš Travis Klose u svom nam djelu 'Arakimentari' (jer kad ste veličina poput portretiranog fotografa, film o vama naprosto zaslužuje neku novu riječ ili barem kovanicu) predstavlja život tj. lik i djelo svjetski poznatog umjetnika čije su fotografije jednako dobro došle u svjetskim galerijama moderne umjetnosti kao i u kupleraju. Sise, kurci i pičke, ili, ako ćete fino: razjapljene vulve (omotane zmijama, gmazovima, sushijem, svezane, roze i vlažne) s njegovih fotki naprosto vrište za detaljnom međunarodnom inspekcijom, a pozvane su svačije oči.
Klose je priču o genijalnom umjetniku ispričao iz pozicije slavnih osoba koje su imale prilike surađivati ili pak prijateljevati s Arakijem: Björkice kojoj dotični potpisuje cover za album Telegram, filmadžije Takeshia Kitana, filozofa Daida Moriyame te kritičara Koutara Iizawa, između ostalih. Gospodinu dokumentarnom redatelju NY Times zamjera upravo navedenu tehniku – posredno umjesto direktnog predstavljanja velikana, ali i navodno pretjerano bombardiranje gledatelja prekomjernim fotkama.
Jerbo, za pretpostaviti je da bi striček koji je mnoštvo žena nagovorio na razgolićivanje i prilično sugestivne poze imao štošta za ispričati. Njegova je sklonost nastranom i osebujnom najbolje vidljiva u njegovim djelima, pa kaže fino Time Out da ukoliko bi se filmu i davala neka ocjena s obzirom na sadržaj, ista bi se kretala negdje oko NC-17.
Ako ćemo o kvaliteti doca, vrhnje pobiru dvije stvari – Araki nije predstavljen kao netko tko probija led što se istočnjačkog poimanja seksualnosti tiče – ista je već stoljećima samo način izražavanja pravoga sebe (uh, kako to filozofski zvuči). Što se pak drugog plusa tiče, Travis Klose je definitivno uspio Arakia prikazati kao bezazlenog djedicu (65 mu je već) na kojeg više od kritike i publike najviše padaju modeli. Njegov je 'ništa ti neću' look finta na koju padaju razne pozerice i pristaju na stvari u koje su se do malo prije klele da nikad ne bi.
Što se Arakijevog života i bivanja tiče, čovjek, čini se, živi posve meditativnim stilom – osim golišavih žena, obožava fotkati cvijeće (jednu je knjigu nazvao 'Vaginal Flowers'), a posebna su mu strast oblaci i stranci. Od zanimljivih ćemo usporedbi koje je zaradio zbog svojih čestih lutanja u sumrak (i zbog strasti prema puti mlade pićetine, sa što većim neobrijanim busenima, budimo realni) spomenuti onu s Toulouseom Lautrecom.
Arachy, kako voli da ga zovu, jedan je od najzanimljivijih japanskih kulturnih proizvoda, iako sa sigurnošću možemo reći da zbog tretiranja ženskosti baš i nije omiljen među feministicama. Bilo kako bilo, ako je ovo vaš cup of tea, 'Arakimentari' je za cca 25 dolara dostupan na Amazonu. Klik!
Nema komentara.