Tko je ubio automobile na struju?!
Električno vozilo je pametan, ekološki i štedljiv izum i kao takav osuđen na propast. Kako i zašto ga je progutao mrak, pitao se dokumentarist Chris Paine.
Osim dokumentarnog pametovanja Ala Gorea, američkoj indie publici na minulom se Sundanceu ukazao još jedan u nizu ekoloških dokumentaraca. Radi se o manje razvikanom, a vrlo hvaljenom dugometražnom uratku Chrisa Painea 'Who Killed the Electric Car' u kojem autor bilježi kratki uzlet i neslavni pad General Motorsovog električnog automobila EV1.
1990, kad je kalifornijski Odbor za zračne resurse usvojio Zakon o nultom stupnju zagađenja, nekoliko proizvođača automobila je krenulo s proizvodnjom električnih automobila. Planiralo se da će do 1998. 2% svih novih prodanih automobila biti električno, a jedan od ekoloških entuzijasta koji su prigrlili taj plan bio je i sam redatelj Chris Paine. On je GM-ov model EV1 (futuristički dizajnirani dvosjed) dobio na pokusno korištenje 1997, no ubrzo se oduševio idejom da ima tiho, 'ekološki osviješteno' vozilo na struju koje se lako održava, a brzinom i performansama ne zaostaje za 'pravim' autima.
No, 2003. Zakon o čistom zraku je povučen, GM je počeo povlačiti električne modele s tržišta, električne crpke su počele polako nestajati, a Paine i ostali vozači tog modela dobili su naređenja da vrate aute. GM nije posustajao od zahtjeva čak ni nakon brojnih protesta koalicije vozača i njihove velikodušne dolarske ponude za otkup vozila. GM ovcima se jako žurilo, a auti su, unatoč obećanjima da će biti reciklirani, potpuno uništavani, što je zabilježila i Paineova kamera. Nakon toga, nitko više nije bio spreman razgovarati o tome, osim Painea....
Kako bi istražio cijeli slučaj i otkrio koje to neekološke i mračne (čitaj naftne) sile stoje iza smaknuća električnog vozila, redatelj je obavio razgovore s predstavnicima najviših državnih tijela i političkih stranaka (između ostalih i s Ralphom Naderom i ex šefom CIA-e Jamesom Woolseyem), čelnicima GM-a, celebrityima, među kojima su se našli i zaljubljenici u EV1 Tom Hanks i Mel Gibson, te već poslovičnim Michaelom Mooreom koji stoji na GM-ovom žulju još otkako ih je blatio u dokumentarcu 'Roger and Me'.
Misterij odgovornih osoba nije se do kraja raspleo u filmu, a pretpostavke da tragično smaknuće modela EV1 supotpisuju naftni lobi, predstavnici automobilske industrije i njihovi pajaci političari, polako se potvrđuju tek sad zbivanjima koja su uslijedila nakon projekcija.
Predstavnici GM-a pokušali su se obraniti od napada na službenim stranicama tvrdeći da je ionako bilo samo 800 zainteresiranih korisnika (iako je prijavljenih na listu čekanja bilo oko 5000), a da su im glave putrom premazane pokazali su tjedan dana prije američke premijere filma, kad su maknuli posljednji primjerak tog vozila iz muzeja Smithsonian (navodno jer u muzeju nema mjesta).
Film je producirao Sony, a na Rotten Tomatoesu, kao i na većini recenzentskih siteova, ubire odlične kritike. Uhvatite i vi djelić u traileru.
Nema komentara.