Starbuck.manijak na filmu
Nije sve u hamburgerima niti u Isusovom kampu, ima nešto i kavi. Upoznajte Wintera, čovjeka koji neće stati dok ne proba sva Starbucks frappuccina u svijetu.
Starbucks, američki kofeinski div koji već godinama napaja kave žedna grla u cca 39 svjetskih zemalja zadnjih godina radi na tome da svoj dio tržišnog kolača ubere i na filmskom tržištu, o čemu smo pisali ovdje. Što se tiče filmske proizvodnje, Starbucksovi reklamni stručnjaci nemaju puno posla jer postoje frikovi koji su spremni svoju ljubav prema korporativnoj kavovini izražavati i na filmu.
Jedan od njih je Winter, 30-i-nešto godišnji kompjutorski programer koji radi 6 mjeseci godišnje da bi drugu polovicu godine mogao putovati. Putovanje samo po sebi ne predstavlja mu gušt ako nije dio njegove misije – posjetiti i popiti orange mocha frappuccino u svakom Starbucks kafiću, prvo u Americi, a zatim i u svijetu. Winterov plan nije nimalo jednostavan jer se dnevno otvaraju po 3 Starbucks kafića diljem kugle zemaljske, trenutno se procjenjuje da ih ima oko 13 000 u svijetu, a čelnici korporacije neće stati sa širenjem dok ih ne bude 40 000.
Winter na Fox-u
Sve je zvučalo kao reklama tvrtke kojoj nije potrebno nikakvo reklamiranje dok potresna priča o manijakalnom kavopiji Winteru nije dospjela u ruke redetelja Billa Tangemana i indie kompanije Heretic Films koji su Wintera pratili na njegovim Starbucks etapama. rezultat tog susreta je upravo izdan dokumentarac 'Starbucking' u kojem se redatelj, prije svega, usredotočio na očiti opsesivno-kompulzivni poremećaj sirotog programera, ali i obrecnuo na sverastuću ovisnost u Americi - navučenost na kofein. Svaka sličnost sa Spurlockovim 'Superveliki ja' je slučajna - a ako ste spremni na dublju analizu, provjerite službeni site.
Prvi Starbucks je otvoren u Seattleu 1971., a za to su zaslužna tri skromna tipa - profesor engleskog Jerry Baldwin, profesor povijesti Zev Siegel i pisac Gordon Bowker, koji su dučančić u kojem su prodavali najfiniju kavovinu – nazvali prema jednom od mornara s Pequoda, broda iz Melvilleovog Moby Dicka. S vremenom Starbucks je postao megakorporacija koja nemilosrdno guta konkurentske male cofee shopove gdje god se pojavi privlačeći kavopije izuzetno skupim napitcima i posebnom 'Starbucks' atmosferom, pa pojave poput doxa 'Starbucking' i siteova poput Mrzim Starbucks danas nikoga ne čude.
Malo je tužno da lik postaje zvjezda zahvaljujući poremećaju...