Urban festival u Zagrebu - Dokumentarni
Home      Vijesti      Filmski      Dokumentarni      Urban festival u Zagrebu

Urban festival u Zagrebu

Festival problematizira zapuštena urbana mjesta, pa i zaboravljena kina. Protiv 'smrti filma' bore se najubojitijim oružjem: kino projekcijama.

s.p. 14.06.2007 0 komentara

Urban festival u Zagrebu

U moru festivala metropola ima i jedan koji je doslovno urbani, a osim raznih izložbi i urbanih intervencija, nudi i filmsko-teoretski program. Sedmi Urban Festival održava se od 14. do 20. srpnja na raznim zagrebačkim lokacijama, a nudi vam priliku da besplatno pratite kulturni program i prodiskutirate urbanu problematiku.

18. lipnja u 20.00h u zapuštenom Kinu Mosor (u Zvonimirovoj 63) održat će se projekcija dokumentarnog filma-eseja 'Ne više | Još ne' njemačkih autora Daniela Kunlea i Holgera Lauingea. Projekt se održava u takozvanom 'teorijslom kinu',pa se poslije projekcija planira i diskusija. Na njoj će sudjelovati autor filma Daniel Kunle, koji je studirao je eksperimentalni film na Likovnoj akademiji u Berlinu, gdje živi i radi kao filmski redatelj, snimatelj i urednik. Od hrvatskih diskutanata sudjeluju Goran Sergej Pristaš, Marko Sančanin, Mladen Škreblin. Oni će se zajedno osvrnuti na mogućnosti napuštenih urbanih prostora, predstavit će novu generaciju kulturnih intervencija na zapuštenim zemljištima i istražiti mora li praznina zaista značiti gubitak urbanoga?

Zamišljeno je da se u prvom dijelu diskusije otvari pitanje uporabne vrijednosti zapuštenih površina: Mogu li urbana zapuštena zemljišta biti kulturnim prostorom mogućnosti? U drugom dijelu bi se predstavili pregledi projekata koji su se posvetili društvenom prisvajanju zanemarenih zemljišta, razni akteri će prezentirati namjere svojih projekata, problematiku i borbu za slobodne prostore.

20. lipnja u 21.00h u bivšem kinu Central je projekcija 'Volksrekorders #7'. Riječ je o međunarodnom projektu na temu filmskih/filmofilskih mutacija,kojeg je pokrenuo ugledni američki filmski esejist i kritičar Jonathan Rosenbaum. On je razmatrao fenomen 'smrti filma's petero filmologa: Alexanderom Horwathom (Beč), Nicole Brenez (Pariz), Kentom Jonesom (New York), Adrianom Martinom (Melbourne) i Raymondom Bellourom (Pariz). Njihovi epistolarni eseji te pisma filmologa iz drugih zemalja koja su uslijedila, objavljeni su u knjizi 'Filmske mutacije: promjenjivo lice svjetskog filmofilstva' (koju su 2003. uredili Jonathan Rosenbaum i Adrian Martin).

17. lipnja u 20h u prostorijama Oktogona predstavit će se projekt 'Filmske mutacije: Festival-simpozij nevidljivog filma'. Projekt uključuje istraživanje kulturnih fenomena s motrišta ukidanja kinotečnog programa početkom 1990-ih i zatvaranja kinodvorana u Zagrebu i manjim gradovima.Istovremeno se povezuju filmološki ogledi gore navedenih autora s filmovima koji su ih nadahnuli. Od 9. do 14. srpnja u kinu Tuškanac će Jonathan Rosenbaum, Raymond Bellour, Alexander Horwath, Nicole Brenez, Adrian Martin i Kent Jones predstaviti svoje filmološke programe te vratiti na kino platno filmove Jima Jarmuscha,Abbasa Kiarostamija, Philippea Garrela, Raoula Ruiza, Chrisa Markera, Kena Jacobsa, Philippea Grandrieuxa, Oshime Nagise, Erica Khooa, Yervanta Gianikiana, Angele Ricci Lucchi, Darezhana Omirbaeva, Petera Weissa, Raymunda Gleyzera, Holgera Meinsa, Waëla Noureddinea, Jang Sun-Wooa i mnoge druge.

Osim u kinu Tuškanac, predavači i neki od redatelja čiji će se filmovi prikazati gostovat će na Akademiji dramske umjetnosti, Akademiji likovnih umjetnosti i Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a u Novinarskom domu održat će se simpozij na temu smrti i/ili mutacija filma, razgovor o kretanjima i 'arheologiji moguće budućnosti'filmskog medija, te suvremenog svjetskog i domaćeg filma.

Organizatori su Bijeli val, Hrvatski filmski savez, i Community Art, a umjetnička direktorica Tanja Vrvilo.
Više informacija o cjelokupnom programu provjerite na sajtu Festivala.

Komentari

Nema komentara.