Roda u helikopteru
Glavna vijest u medijima ovog vikenda – žena se porodila u helikopteru. Što je zapravo tu tako senzacionalno?
Helikopter je još prije 500 godina zamislio Leonardo Da Vinci tako da nije baš čudo neviđeno. Vijest nije ni rođenje zdrave curice, hvala Bogu, rađaju se svaki dan. Senzacija je to što se porod desio izvan bolnice i što je sve prošlo u redu.
Da se razumijemo - sve čestitke mami koja je rodila 200 metara iznad Milne. Presretna sam zbog nje i zbog njenog poroda koji je bio poseban po tome što je bio lišen svega suvišnog. Suvišnih ljudi, suvišnih sterilnih uvjeta, injekcija, aparata, lijekova, zahvata… 'Bolje je roditi u helikopteru, nego u bolnici,' rekla je novopečena mama za jedne novine. To je tako tužno.
Naše bake i prabake rađale su gdje su stigle – najčešće u polju i posve same. Osluškujući svoje divlje instinkte, prateći ritam tijela i trudova, čineći ono što žene čine tisućama godina. Danas idu u bolnice, gdje ih prikapčaju na aparate, briju, klistiraju, požuruju im trudove, režu im međicu… Treba li većinu poroda smatrati prirodnim životnim procesom ili treba svaki porod tretirati kao potencijalno katastrofalan medicinski hitni slučaj? – pitanje je kojeg postavlja dokumentarni film 'Business Of Being Born'.
'Business Of Being Born', trailer
Njegove dvije autorice, redateljica Abby Epstein i izvršna producentica Ricki Lake napravile su potresnu priču o američkoj 'industriji rađanja'. Iako SAD na porodništvo troši dvostruko više novaca od bilo koje druge nacije, stopa dječje smrtnosti je vrlo visoka. Autorice stavljaju naglasak na prekomjerno trošenje lijekova, neprirodnost položaja u kojem se djeca rađaju (ležeći na leđima, umjesto čučeći) i popularnost carskog reza – skupe i komplicirane operacije koja se prije upotrebljavala u krajnjoj nuždi, a danas je pomodan način poroda koji koriste brojne poznate zvijezde.
S druge strane nalazi se kućni porod za kojeg se u SAD-u odlučuje manje od 1 posto rodilja, a koji se često prakticira u razvijenim europskim zemljama i u Japanu. U zemljama sjeverne Europe žene se potiču na kućni porod pri kojemu im pomaže školovana i iskusna babica. Nedvojbeno je da je bolnica najsigurnije mjesto za rizične trudnoće i u slučaju da nešto 'pođe po zlu', ali nezanemariv broj žena odlučuje se na 'rizik' rađanja kod kuće. Među njima i Meryl Streep, Pamela Anderson, Cindy Crawford, Demi Moore.
Kod kuće su žene u poznatom i sigurnom prostoru, okružene dragim i stručnim ljudima. Tijekom poroda slobodne su se kretati i činiti što žele. Nitko ih ne požuruje i ne vrijeđa. Nakon poroda nitko ih ne odvaja od djeteta i zbog toga vrlo mali postotak njih obolijeva od postporođajnog stresa. Sve to zvuči krasno, ali nažalost nama nedostižno.
U Hrvatskoj možete sami roditi kod kuće, ali u tome vam nitko stručan ne smije pomoći. U Hrvatskoj babice nisu samostalni medicinski djelatnici i ne smiju same obavljati porode. U Hrvatskoj ne postoji fakultet za babice, samo srednja škola. Babice su kod nas isključivo pomagači liječnicima koji također ne smiju poslovati izvan ustanova u kojima rade. Dakle, odlučite li se na porod kod kuće uvjeti su vam otprilike isti kao i vašoj pra/baki pred više od pola stoljeća. Važno je naglasiti da za to nisu krive ni babice, ni doktori koji često rade nadljudskim naporima u teškim uvjetima. Jednostavno, kriv je – sustav.
Ono što svakako možete, drage buduće mame, jest raspitati se za svoja prava. Imate zakonsko pravo odabrati koje zahvate želite ili ne želite pri porodu, a iznad svega imate pravo na dostojanstvo. Obratite se Udruzi RODA, čitajte, surfajte, gledajte filmove i budite hrabre i odlučne. Porod je prekrasan i svet čin, bez obzira na to koliko je bolan ili gdje se obavlja. U kukuruzu, bolnici ili helikopteru.
Željana Mićić
putujem na vis, a cekam bebu :)))
bitno je da su i mama i beba ok, a gdje se porodis brzo zaboravis!
dakle i u helihopteru se može rodit sa rizičnom, prijevremenom trudnoćom.
Očito nisi shvatio poanu teksta.
Edita Fiorentino u sedmom mjesecu trudnoće rodila je djevojčicu u helikopteru na putu za splitsku bolnicu Firule, javlja HRT.
Zbog prijevremenog poroda, po buduću majku na Vis je stigao gliser koji ju je prebacio do otoka Hvara, a nakon toga preuzeo helikopter kako bi što brže doputovali do Splita.
To je citat sa neke internetske stranice koju sam našao guglajući. Senzacionalno je to da su žena i dijete u dobrom stanju te je rodila u SEDMOM MJESECU TRUDNOĆE. Sudeći da Željana očito nije nikada rodila pretpostavljam da nezna koliko je to rizično (kod nekih žena više a kod nekih manje). Moglo je proći i gore pa bi tek onda to bilo senzacionalno pošto su samo loše vijesti vrijedne senzacije.
U svakom slučaju čestitke majci i novo rođenoj bebi.