Podržite Tibetance s pjesmom - Dokumentarni
Home      Vijesti      Filmski      Dokumentarni      Podržite Tibetance s pjesmom

Podržite Tibetance s pjesmom

Ngawang Choephel napravio je film o tibetanskoj glazbi, ali mu na umu nije samo kultura nego i ona stara parola: 'Pjesma nas je održala, njojzi hvala'.

s.p. 05.02.2009 0 komentara

Podržite Tibetance s pjesmom

Mnogi vole etno glazbu, no da li bi za nju riskirali - 18 godina robije? Upravo to je bila sudbina Ngawanga Choephela, koji se 1995. vratio u svoj rodni Tibet kako bi snimio narodne pjesme svog narode koje brzo izumiru. Dogodilo mu se da su ga kineske vlasti optužile da je špijun i osudile na 18 godina zatvora, nakon čega je pokrenuta međunarodna kampanja za njegovo puštanje u kojoj su sudjelovali Paul McCartney i Annie Lennox.

Sedam Choephelovih snimaka je konfiscirano za vrijeme hapšenja, no njih 9 je prokrijumčareno i sada su vrijedan dokument necenzurirane kulture. Nakon puštanja iz zatvora, Choephel je u suradnji sa Sundance Institutom napravio dokumentarac koji slavi ulogu muzike u tibetanskoj kulturi. 'Tibet in Song' bilježi glazbu kao integralni dio života Tibetanaca - prati ih u velikim svečanostima, ali i u običnim druženjima s prijateljima. Choephel u filmu nije htio staviti svoju sudbinu u prvi plan, nego je u dokumentarcu u kojem je narator prije svega predstavio tibetanske glazbenike.


Isječak iz filma 'Missing in Tibet' koji govori o Choephelovoj sudbini.

Filmaš ne hvali samo klasičnu narodnu tradiciju nego slavi one tibetanske muzičare koji svoj angažman uklapaju u pop i punk melodije i tako lakše prenose nacionalne vrijednosti novim generacijama. Bez oružja, Tibetanci se opiru asimilaciji jedino kroz održavanje kulturnog identiteta, a glazba je tu jako bitna. U intervjuima s učiteljima i pjesnicima redatelj otkriva i da kineske komunističke vlasti znaju važnost tibetanske glazbe. Zato je i oni sami pokušavaju iskoristiti, pa u tradicionalne melodije ubacuje tekstove kao što su 'Tibetanci i Kinezi su djeca jedne majke - Republike Kine'.

Redatelj je zabilježio mnoge tragične sudbine sunarodnjaka koji su se opirali kineskoj Kulturnoj revoluciji. Troje žena mučeno je i zatvoreno samo zato što su odbile da pjevaju kinesku nacionalnu himnu. Kritike ocjenjuju da se osjeća kako je autor angažirani muzikolog, a ne filmaš. No, iako film uglavnom hvale iz solidarnosti s Tibetancima, već su došle i prve festivalske preporuke. 'Tibet in Song' dobio je Specijalnu nagradu žirija na ovogodišnjem Sundanceu, a to znači da film sigurno zaslužuje da se pogleda.

Komentari

Nema komentara.