Prve Trojine ocjene
Prve kritike povijesnog spektakla 'Troja' poprilično su jednoglasne - grandiozne bitke, fenomenalna scenografija i kostimi, o.k. priča i zadovoljavajuća gluma Brada Pitta.
Tek za tjedan dana 'Troja' bi trebala imati svoju svjetsku premijeru na festivalu u Cannesu, ali prvi komentari i kritike već su objavljeni u tisku i na Webu. Većina onih koji su imali privilegiju pogledati film, složili su se kako 'Troja' možda neće postati novi 'Gladijator', ali je svakako na njegovom tragu.
U 165 minuta dugačak film investirano je nešto manje od 200 milijuna dolara, što ga čini jednom od najvećih holivudskih investicija u povijesti. Financijeri ne trebaju strahovati da će film ući u povijest i kao jedan od najvećih promašaja, ali moraju priznati da će film u američkim kinima imati žestoku konkurenciju. Većina ovogodišnjih studijskih aduta imati će svoje premijere tijekom slijedećih nekoliko tjedana, a među njima su 'Shrek 2', 'Dan nakon sutra', 'Spiderman 2', novi 'Harry Potter' i mnogi drugi.
Variety piše kako stari Grci, za razliku od Rimljana, nikad nisu dobro prolazili u Hollywoodu, a 'Troja' se uklapa u taj sterotip. Prema njima film je 'ok', a najviše mu zamjeraju što je ponovio greške sličnog spektakla iz 50-tih godina prošlog stoljeća - šuplji dijalozi, neuvjerljiva romansa i dosadno popunjen prostor među bitnim trenucima u filmu. Ipak, hvale odličnu produkciju, uvjerljive bitke i solidnu glumačku ekipu.
Reuters smatra da će najzaslužniji za uspjeh filma biti izbildani i preplanuli Brad Pitt u ulozi Ahileja koji izgleda spektakularno, ali glumačka izvedba mu nije toliko odlična kao i estetski dojam. Uglavnom, po njihovom mišljenju, on nije dovoljno karakteran glumac da bi u utjelovio mitskog junaka koji će još k tome jednostavnim dijalozima dodati misaonu dubinu. Zaključak - zgodan je pa može proć'. Ostali glumci (Orlando Bloom, Eric Bana) mahom su dobili uredne kritike, a posebno se ističe veteran Peter O'Toole koji je izvanredno odglumio ostarjelog trojanskog kralja Prijama.
Time nema nekih velikih zamjerki na Pittovu izvedbu, dapače oni smatraju da je 40-godišnji glumac posve dobro odradio svoj posao. Dalje pišu: 'U ovom žestokom, nadahnutom epu objedinjeni su ratnički zanosi i emotivne priče, čast i opsesija, romansa i mačizam kako bi oslikali glamur i bijedu rata. Stari muškarci kuju urote, mladi ginu, a jake žene plaču.'
'Troja' je film koji priča povijest drevnog rata u kojemu su se borili mitski ljudi s gotovo božanskim osobinama. Ako niste upoznati s Homerovom 'Ilijadom' prema kojoj je sniman film, više o samoj radnji možete pročitati na našem siteu. Povijesna vrijednost priče o padu Troje je poprilično upitna jer se legenda prenosila usmenom predajom. Smatra se da je Homer, kao i mnogi prije njega, štošta nadodao i izmislio kako bi svoju podužu priču učinio zanimljivijom.
Scenarist David Benioff ('25. sat') cijelu je priču, umjesto na grčke bogove, fokusirao na Ahileja, najvećeg ratnika oko 1200 godine prije Krista. Ahilej (Pitt) okupiran je mislima o besmrtnosti svojih djela i spoznajom da će njegovo ime i imena njegovih suboraca živjeti i nakon njegove smrti. Ilijada opisuje desetu godinu ratovanja Grka i Trojanaca, a u scenariju je cijeli sukob sažet u, čini se, manje od mjesec dana.
Redatelj Wolfgang Petersen ('Das Boot') okupio je oko sebe vrlo profesionalnu ekipu, u kojoj se posebno ističu zanimljivi kostimi i odličan odabir lokacija o čijoj smo važnosti već pisali. Eksterijeri Troje snimani su na Malti, a bitke na plaži odvojevane su u Meksiku. Na setu u pjeskovitom okruženju uvjeti su bili poprilično nepodnošljivi - visoka temperatura i jak vjetar koji je pijesak raznosio posvuda. Umjerenija londonska klima poslužila je tek za snimanje raznih scena interijera u tamnošnjim studijima.
U Hrvatska kina 'Troja' bi, prema najavama, trebala stići istovremeno kad i u svjetska što baš i nije čest slučaj. Nakon 13. svibnja i sami ćete se moći uvjeriti što u ovom filmu zaista najviše vrijedi -masovne bitke, povijesna priča, spektakularne lokacije ili nauljeni Brad Pitt.
Nema komentara.