Star Wars: Episode III, da li je osveta uspjela?
Znamo, nestrpljivi ste i žiga vas u koljenu stari sf-ovski crv. Dok čekate na domaće 'Star Wars' projekcije, prenosimo vam kako je George Lucas zatvorio krug…
Uvaženim novinarima i ponekim filmskim uglednicima George Lucas je prošli tjedan dopustio da virnu njegovo novo i dugoočekivano čedo koje stavlja točku na i Star Wars tematici koja je zamalo navršila treće desetljeće. Ako je suditi prema reakcijama kritike, fanovi ne bi trebali biti razočarani, a ponosni tata ima svako pravo na malo busanja u prsa što će pokazati i milijunske cifre na box officeu.
Da se Sila zaista vratila u punom sjaju svjedoči i Comingsoon, koji je treći nastavak već istaknuo kao najbolji od prequelova, ponajviše zahvaljujući činjenici da od prethodna dva uzima ono najbolje kao i odličnoj izvedbi Ewana McGregora te Iana McDiarmida.
Svi koji su pratili Star Wars sagu znaju da nam Lucas u 'Revenge of Sith' duguje nekoliko ključnih elemenata – preobrazbu Anakina u Darth Wadera, suočavanje Darth Wadera i Obi-Wan Kenobia, prerastanje Republike u Carstvo te rođenje Lukea i Leie. Slaganje komadića puzzli je ono najzabavnije. No, hajdmo mi mic po mic.
Svi se kritičari slažu da su posebno dojmljive izdizajnirane scene bitaka (traju od uvodne scene pa slijedećih dvadeset minuta!), a da se patetično-romantični elementi koji su bili posebno izraženi u 'Osveti klonova' manje-više uspješno izbjegavaju. Poseban dašak filmu dalo je mnoštvo scena s Yodom, film prema kraju postaje sve mračniji i mračniji, a kroz cijeli nastavak je provučena neka od emocionalnih nota (gubitak, rastanak, smrt).
Što se tiče nedostataka, Comingsoon donosi da je Anakinov prijelaz na Tamnu stranu ipak malo neuvjerljiv i nagao, Hollywood Reporter isprazne i neprirodne dijaloge, dok je način na koji Padme umire za neke od fanova razočaravajući (nećemo vam baš sve otkriti :)).
Spomenimo još na kraju da su posebni hvalospjevi otišli na adresu direktora fotografije kao i na Lucasovo majstoriranje u digitalnoj tehnologiji. Snimalo se u Australiji i Velikoj Britaniji, dok se u Kini, Tajlandu, Švicarskoj, Italiji i Tunisu fino dosnimavalo ušminkane breathtaking scene.
Fanovima je već znano, a ostalima zanimljivo da je za koreografiju borbenih scena zaslužna kombinacija kineske i američke tradicije, a apsolutno je nužno spomenuti i montažere – Rogera Bartona i Bena Burtta koji su zaslužni za dinamiku.
Glazbenu podlogu još jednom potpisuje stari Lucasov suradnik John Williams dok je za kostime odgovorna Trisha Biggar. I na kraju – poslastica – fanovi potražite Lucasov cameo, a vi zaluđeni detektirajte Lucasovog sina Jetta.
Nema komentara.