Ove smo godine popušili, dogodine tko zna!
'Ta divna splitska noć' Arsena Antona Ostojića hrvatski je kandidat za Oscara. Ove smo godine popušili s još jednom noći, onom Vrdoljakovom.
K'o da smo u polarnom pojasu. Prošle godine smo na oscarovskoj listi participirali s 'Dugom mračnom noći' Antuna Vrdoljaka, ove godine pak na redu je crno bijela 'Ta divna splitska noć' Arsena Antona Ostojića. Dva potpuno različita filma, bilo da se radi o redateljskim backgroundima, bilo da se pita budžet s kojim su snimljeni, teme kojima se bave. Čini nam se da je prošlogodišnjem izboru šurovao hollywoodski producent Branko Lustig, koji je harao prošle godine Hrvatskom, no, lobiranje, ako ga je i bilo, nije uspjelo.
'Ta divna splitska noć' u produkciju je krenula skromno. Redatelju je to bio prvi dugometražni film, a imao je gotovo četrdeset godina u gaćama, novca baš nije bilo na bacanje, a izbor dva kvartovska mandrila za glavne glumce, američkoga Coolia i hrvatskoga Dina Dvornika, češće je bio predmet sprdnje u filmskim krugovima. Strpljen, spašen. Film je od premijere na ovamo požnjeo dobar snop nagrada. Kod nas na je na na FILMSKOM IZBORU PUBLIKE pobijedio, ima stabilnu ocjenu (četvorku), a često se ističe kao jednog od bitnih pokazatelja svojevrsne filmske renesanse u Hrvata.
Film je za našeg predstavnika u utrci za Oscara izabralo povjerenstvo Hrvatskoga društva filmskih djelatnika, a ostali su konkurenti bili: 'Družba Isusova' Silvija Petranovića, 'Dva igrača s klupe' Dejana Šorka, 'Oprosti za kung fu' Ognjena Sviličića, 'Snivaj, zlato moje' Nevena Hitreca i 'Sto minuta Slave' Dalibora Matanića.
U povjerenstvu za izbor hrvatskog kandidata za Oscara bilo je 17 članova, kojima je predsjedavao Petar Krelja.
Nema komentara.