Ovo JOŠ nisu obradili - Dugometražni
Home      Vijesti      Filmski      Dugometražni      Ovo JOŠ nisu obradili

Ovo JOŠ nisu obradili

Uklete kuće, čudna djeca i lude ubojice iz Azije su vrlo popularni u Hollywoodu, ostalo je još jako malo hororaca koje nisu obradili.

s.p. 22.10.2008 0 komentara

Ovo JOŠ nisu obradili

Kada u kinima vidite horor sa zanimljivom pričom, gotovo da možete biti sigurni - to je obrada nekog azijskog filma. Za to je uglavnom zaslužan Amerikanac korejskog porijekla Roy Lee. Njegov posao je dosta zanimljiv: pogleda najbolje azijske horore koji su izdani i onda prodaje prava Amerikancima kojima poneastaje svježih. On je zaslužan za američka izdanja filmova kao što su 'Kletva', 'Mračne vode' i 'Krug', a ima još dosta filmova na svojoj listi. Ipak, ostalo je još genijalnih azijskih hororaca koji nisu prerađeni, a Cinematical navodi 7 kultnih horora koji se (zasada) mogu gledati samo u azijskom izvorniku:

1. 'Rahtree: Flower of the Night' ('Buppha Rahtree')
Tajlanđani također rade odlične horore, ovaj film nazivaju odličnom posvetom 'Egzorcistu'. Glavna junakinja je stidljiva studentica koju zavede lijepi bogataš, ali je ostavi kada ona ostane trudna, pa mu se sprema strašna osveta. Redatelj Yuthlert Sippapak snimio je i nastavak svoje uspješne horor komedije, a ako voli varirati istu temu - preporučamo mu da sam snimi vlastiti rimejk.

2. 'Cure' ('Kyua')
Jedan od onih suptilnih hororaca gdje napetost lagano raste i raste...a sve nakon početne scene od koje publika ostaje bez daha. Redatelj Kiyoshi Kurosawa nije slavan kao njegov ugledni prezimenjak, ali je napravio odličan horor o okrutnim ubojstvima u kojima netko žrtvama po vrata iscrta krvavo slovo 'X'.


'Cure'('Kyua'), r: Kiyoshi Kurosawa, trailer

3. 'Suicide Club' ('Jisatsu saakuru') /naslovna/
Evo studije puberteta koji je krenuo strašno krivo - film počinje scenom u kojoj čitava skupina srednjoškolki skače pod vlak podzemne željeznice. Provokativna tema filma je za američko tržište vjerojatno više neprihvatljivija nego tisuće krvavih ubojstava. Ovaj film će se teško rimejkati jer bi se producenti morali suočavati s optužbama da podstiču prava samoubojstva tinejdžera.

4. 'Dorm' ('Dek hor')
Što se događa kada mladog dečka pošalju u privatnu školu, pa ostane bez obitelji i prijatelja? Sprijatelji se s duhovima, eto što, pa dobijemo klasičnu gotsku priču o ukletim kućama i djeci koja susreću duhove uz jezovitu glazbu. Očito je tko bi mogao raditi američki rimejk - Shyamalan ili Del Toro!


'Dorm'('Dek hor'), r: Songyos Sugmakanan, trailer

5. 'My Scary Girl' ('Dalkom, salbeorhan yeonin')
Jedan od onih filmova koji izmiče klasifikacijama, pa ga se može žanrovski odrediti kao 'romantična horor komedija'. Priča je to o 30-godišnjaku koji počinje izlaziti sa curama, no otkriva da njegova draga ima zaista mračnu tajnu. Humor filma krije se u specifičnom dijalogu, no ima i dosta fizičkih gegova koji bi se dobro mogli prebaciti u američku verziju.

6. 'Inner Senses' ('Yee do hung gaan')
Mlada žena godinama viđa duhove i nitko joj ne može pomoći. Dolazi psihijatru Jimu koji ne vjeruje ni u Boga ni u duhove, ali umjesto da joj pomogne - i njega počinju proganjati demoni iz vlastite prošlosti. Dodatnu zlokobnost filmu daje podatak da je ovo zadnji film glavnog glumca Leslieja Cheunga, koji u filmu igra opsjednutog psihijatra, a u stvarnosti je nakon duge i teške depresije skončao samoubojstvom.

7. 'A Chinese Ghost Story' ('Sien nui yau wan')
Na ovoj listi je i jedan tipični hongkonški film s ukletim hramovima i letećim mačevaocima. Film je priča o porezniku koji nalazi utočište u napuštenom hramu, gdje sreće moćnog svećenika i predivnu, ali smrtonosnu utvaru. Ono što slijedi je priča s mitskim štihom koji nosi trag azijske tradicije, pa će ovaj film biti teško preraditi. A možda je tako i bolje...


'A Chinese Ghost Story'('Sien nui yau wan'), r: Siu-Tung Ching, isječak

Komentari

Nema komentara.