Aspen, Donald Trump i kratki filmovi - Kratki
Home      Vijesti      Filmski      Kratki      Aspen, Donald Trump i kratki filmovi

Aspen, Donald Trump i kratki filmovi

14. izdanje aspenskog festivala shortova završilo je prije mjesec dana, a mi vam tek sada nudimo festivalski update! No, bolje ikad – nego nikad.

m.b. 04.05.2005 0 komentara

Aspen, Donald Trump i kratki filmovi

Osim prestižnoga skijališta, pitoreskni grad Aspen u državi Colorado već 14. godina zaredom ugošćuje povelik broj filmaša koji su high-class druženje odavno zamijenili Sundance atmosferom, a Trumpove golf terene mračnim kino dvoranama. To nam je izuzetno drago čuti, pa stoga i ovaj kratki vodič kroz program Aspen Shortfesta neće izostati.

66 kratkih radova iz 25 zemalja natjecalo se u međunarodnoj selekciji od 4. do 6. travnja za neke od festivalskih nagrada čiji cjelokupni budžet iznosi 25 tisuća dolara. Ovogodišnji su organizatori tako odlučili skupiti što jači žiri koji će te pare i podijeliti u prave ruke, pa se zato mogu i pohvaliti velikim facama poput producenta Jasona Blumenthala ('Donnie Brasco', '7 godina u Tibetu'), redatelja Alexandera Paynea i scenarista Johna Taylora ('Stranputica' i 'About Schmidt').

Home Game - Martin Lund, lijevo, My Head - Knut Peter Ryan, desno

Nagrade se svake godine dijele u mnogim kategorijama, od najkomedije, drame, animacije, dokumentarca do najstudentskog filma ili nagrada koje dodjeljuju Kodak i BAFTA/LA (dodjeljuju je članovi losanđeleske podružnice Britanske akademije za film i televiziju). Također, nagrađeni direktno konkuriraju za oskarovsku nominaciju, pa je od 2003. godine do danas tako nominirano oko 10-ak pobjedničkih aspenskih filmova, uključujući i rad Andree Arnold 'Wasp', koji je zlatnoga kipića i osvojio upravo 2005.

Nagradu za najbolji animacijski rad dobio je, naravno, 'Ryan' Chrisa Landertha (naslovna), pa možemo primijetiti da suspens, barem što se te kategorije tiče, već neko vrijeme izostaje. 'Ryan' je osvojio i The Ellen Award za najinovativniji film, nagradu koju dodjeljuje žiri na čelu s osnivačicom aspenskog festa, Ellen Hunt. Nagradu za najbolju komediju podijelila su dva rada, debitantski 'Home Game' Norvežanina Martina Lunda o čovjeku koji se bori s ranojutarnjim ustajanjem te 'Our Time Is Up' Amerikanca Roba Pearlsteina o psihologu kojem jedna vijest radikalno promijeni život te odnos prema pacijentima.

Najboljim je dokumentarcem proglašen 30-minutni film 'Family Portrait' Patricie Riggen u kojem autorica prati preživjele članove siromašne afričko-američke obitelji čijim su roditeljima časopis Life i razni donatori kupili stan nakon objavljivanja eseja o njihovu bijednom životu u Harlemu. Taj je rad dobio i kratki dokumentarni Grand prix na ovogodišnjem Sundanceu, kao i mnoga druga priznanja diljem SAD-a, pa stoga možemo zaključiti da stvarno progovara o Amerikancima važnim pitanjima siromaštva i rasizma.

Smoke-Flavored Life, Eunjung Ryou

Najbolja je drama po mišljenju aspenskog žirija južnokorejski film 'Smoke-Flavored Life', Eunjunga Ryoua, a najbolji je kratki kratki (Best short short) norveški rad 'My Head', Knuta Pettera Ryana, kojeg je europska publika mogla vidjeti i na ovogodišnjem Clermont-Ferrandu, a vi ga pogledajte OVDJE

The Ellen Award za 'odličnost i originalnost' (Certificates for Excellence and Originality) podijelili su Britanac Vito Rocco i Novozelanđanin Taika Waititi za filmove 'Goodbye, Cruel World' i 'Tama Tu', a i BAFTA je proglasila svoje laureate - Nijemca Holgera Ernsta ('Rain is Falling') i Ashvina Kumara, indijskog Britanca koji nam je poznat po radu 'Little Terrorist', nominiranom i za ovogodišnjeg kratkog Oscara.

Cijelu listu ovogodišnjih pobjednika pronađite na festivalskom homepageu, a mi ćemo ga sljedeće godine čekirati na vrijeme te vas izvijestiti o svim novitetima vezanima uz 2006. godinu.

Komentari

Nema komentara.