Kratki susreti u Bristolu - Kratki
Home      Vijesti      Filmski      Kratki      Kratki susreti u Bristolu

Kratki susreti u Bristolu

Kad se po 11 put sretnu mladi redatelji shortova na najvećem festivalu kratkiša u Britaniji, rezultat je nabrijan festival s mnogo stvarno gud shortova.

m.b. 02.12.2005 0 komentara

Kratki susreti u Bristolu

Politika Kratkih susreta, ili u originalu Brief Encounters, slična je mnogim drugim festivalima neduge forme – kratki film nije samo postaja na kojoj se kratko zadržavaju budući redatelji dugog filma, nego forma koja uopće omogućuje sam film, što su svojedobno dokazali i pioniri poput braće Lumiere ili Mélièsa.

Duh kratkog filma, koji omogućuje eksperimentiranje i pogurivanje granice filmskoga jezika, tehnologije ili novih narativnosti, utjelovljuje upravo ovogodišnja selekcija bristolskog okupljanja, rekli su direktori Bristolijade, a mi smo im povjerovali i odmah se požurili da i vi o tome nešto saznate. Od nebrojeno mnogo međunarodnih ili best of British programa (oko 30 programa po sat i pol filmova) koji su se ove godine našli na bristolskim filmskim danima, jednako ih je mnogo i osvojilo i (novčane) 10 tisućne nagrade (u funtama).

Oko 200 shortova iz 25 zemalja, a od toga čak 50 premijerno prikazanih, natjecalo se na petodnevnoj fešti koju su pohodili i brojni preslavni gosti, poput producenta i redatelja Stephena Woolleyja ('Stoned', 'The Crying Game', 'Little Voice'), Nicka Parka i experimentalnog filmaša Johna Smitha.

Ascension, film Myriam Thyes

Zakon velikih brojeva u ovakvom nas slučaju, osim uvida u prebogatu produkciju i još veći interes gledatelja, može naučiti i štošta o suvremenoj kulturi, kažu i opet glavešine filmskog okupljanja. Tako su se ove godine pohvalili da trećinu cjelokupnog programa 2005. čine radovi ženskih redateljica, iako žene sačinjavaju tek 7 % britanske izakamerne kinematografije. Radovi nekih od njih bili su okupljeni u programu ženskoga imena 'Lipstick Cherry', na što bi mnoge feministice vjerojatno dobile teški slom živaca i uvrijeđeno odmahnule rukom (nenalakiranih noktiju, ofkors).

Dakle, da zaključimo, Kratki susreti svoje ime duguju samo broju minuta, a ne broju filmova kojih je ove godine bilo uistinu enormno mnogo. ITV West Award, koja daje priznanje talentiranim filmašima iz regije, ove je godine (kao uostalom i prošle, film 'Dog Years' pogledajte ovdje) otišla u ruke Samu Hearnu i Richardu Penfoldu za film 'Indians' (naslovna). Film koji bi i kod nas vjerojatno dobro prošao prikazuje čega se sve ljudi sjećaju prije smrti, točnije, prikazuje čovjeka koji se prisjetio kako je cijelo djetinjstvo proveo igrajući se kauboja i Indijanaca.

Međunarodno najbolji film je 'Yeah, Yeah, Yeah' Španjolca Marçala Forésa kojem su mnogi spomenuli fantastični soundtrack koji prati dvanaest minuta ljubavne priče djevojke koja je smotala gotovo sve dečke iz svoje srednje škole. Ili kako su to fatalno opisali na službenom festivalskom sajtu - Strast, banane, krvi, poljupci, smrt i plesnjak! Tinejdžerski ljubavni kratki film! S pandom!

Nagradu DepicT! za najfilm ispod minutu i pol dobila je već spominjana Njemica Myriam Thyes za film 'Ascension' koji koristi stakleni lift fensi hotela Marriott Marquis u New Yorku ne bi li nas odvela put neba i lamentirala usputno o ljudkoj ambiciji i sveprisutnoj težnji boljem, većem i višem.

Oh, My God, film Johna Bryanta

Nekoliko tisuća redatelja glasalo je za krvavi horor short 'Oh My God' (gledaj ga ovdje) američkog redatelja Johna Bryanta koji je već osvojio i Clermont-Ferrand te Sundance, pa je tako i publika rekla svoje, a i Jamesonovci su svojim glasovima počastili animatoricu Cathy Snelling prestižnom viski nagradom za kontroverzni i provokativni film 'Susie' koji slavi žensku seksualnost. Ženska fantazija postaje bizarna narodna priča o brbljavoj vagini koju se nikako ne može ušutkati, stoji u sinopsisu 'Susie', a ako smo vas zainteresirali pogledajte ga ovdje).

BBC kao jedan od sponzora i pokrovitelja ima veliku ulogu u Kratkim susretima, pa je tako i dodijelio nekoliko nagrada novim talentiranim redateljima. BBC New Film-Makers Award pripao je filmu 'Oedipus’, toploj priči o ljubavi, požudi i incestu (ofkors) koju su režirali Alex Kirkland, Stephen, Scott Hayward i Matt Smith (film nemojte propustiti pogledajti ovdje). Drugu nagradu velikoga Bibicija - BBC New Animation Award – odnio je film 'Tea Total', redateljice Lucy Izzard, koji tematizira britansku opsesiju čajem (vidi rad ovdje, uz naravno ostale finaliste).

Kome dosta – dosta, kome nije – trk na houmpage po još informacija i po još linkova na sajtove s online filmovima.

Komentari

Nema komentara.