U B U W E B - Kratki
Home      Vijesti      Filmski      Kratki      U B U W E B

U B U W E B

UbuWeb ili You Tube za sofisticirana avangardna nepca najbolja je stranica na velikoj mreži za besplatno skidanje ili gledanje eksperimentalnih antologija.

m.b. 08.11.2006 0 komentara

U B U W E B

Iako je poznata američka spisateljica Flannery O'Connor davno zavapila kako je teško naći dobra čovjeka, poneki se ipak nađe, pa čak i više njih na jednom mjestu. Grupica istih već 10 godina organizira najbolji sajt za gledanje i slušanje avangardne umjetnosti. Nazvan vjerojatno prema slavnom kralju Ubuu Alfreda Jarryja, koji je svojom dramom zacrtao dadu, nadrealizam, kazalište apsurda i ostale avangardne umjetničke pravce s početka 20. stoljeća, UbuWeb je zasigurno najbolji online arhiv za avangardne umjetničke audiovizualne masterpiseve – od konkretne i vizualne poezije do akcionističkih, performerskih ili eksperimentalnofilmskih dragulja svjetske umjetnosti.

Njihova je 'politika' vrlo jednostavna, bez obzira što predstavljaju sadržaj često obilježen terminom pretenciozan: sajt se ne financira i ne košta ništa jer ga pomaže nekoliko fakulteta od Stanforda do Yorka. Na sajtu se ništa ne kupuje ili prodaje – sve je apsolutno besplatno – i nema reklama. Sav je sadržaj slobodan za korištenje, iako naglašavaju da nemaju prava za sve što su podijelili sa svijetom - to su uglavnom opskurne stvari koje ne postoje u distribucijskim kanalima ili one za koje smatraju da su precijenjene. Bez obzira na to navode kako gledanje filma na lošem formatu nije baš najbolja stvar na svijetu, pa potiču sve da nakon informiranja potraže distribuciju kako bi film gledali u kinu, za što je i namijenjen.

Pa iako nas je već srušila cijela priča oko sajta, prava se bomba krije u samom audiovizualnom i tekstovnom sadržaju UbuWeba, koji se uredno updatira novim i još boljim sadržajima. Najnovija genijalna ubuwebovska poslastica je kompletan opus Shujija Terayame, jednog od najcjenjenijih Japanaca u svijetu filma poznatog po epskom kontroverznom radu 'Emperor Tomato Ketchup'. Uz Terayamu Ubu krije i gotovo cijele opuse Mana Raya, Toshija Matsumota, fantastičan presijek austrijskog akcionizma (Otmar Bauer, Kurt Kren, Otto Muehl, Hermann Nitsch), Fluxusa (Wolf Vostell, Nam June Paik, Yoko Ono), avangardnih Nijemaca (Hans Richter, Walter Ruttmann), Francuza (Rene Clair, Jean Cocteau, Marcel Duchamp, Jean Epstein, Fernand Leger), ostalih avangardista iz rane faze (Viking Eggeling, Lászlo Moholy-Nagy, Luis Bunuel) te gomilu radova Stana Brakhagea, Maye Deren, Stana Vanderbeeka, Roberta Breera, Johna Cagea, Josepha Beuysa, Guyja Deborda, Jacka Smitha (‘Flaming Creatures’), Dzige Vertova (‘Kino Eye’), Vite Acconcija, dokumentarce o Borghesu, televizijske psihoanalitičke eskapade Jacquesa Lacana, snimku stočlanog orkestra koji izvodi simfoniju Györgyja Ligetija itd.

Svi su filmovi popraćeni kratkim tekstom, a na sajtu se mogu naći još brojni tekstovi i eseji o poeziji, glazbi, zvuku, konceptuali, filmu (cijela 400-stranična knjiga ‘Expanded Cinema’!)... Ako vam ni to nije dosta, čekirajte njihov mp3 arhiv zvukova i glazbe – od Laurie Anderson, Apollinairea, Patti Smith, svih već navedenih autora koji govore, čitaju ili nešto izvode sve do poljskog eksperimentalnog radija.

Ako ste pak zagrizli kao mi – trk na U B U W E B na porciju kvalitetno utrošenog slobodnog vremena.

NASLOVNA Hermann Nitsch, Theater of Orgies and Mysteries

Komentari

Nema komentara.