3 x 25 FPS i pol
Ono što je djelovalo obećavajuće na papiru, dokazalo se i u praksi. Od poslastica izdvajamo Kanađane i genijalnog 'Anđela' P. Bokanowskog.
Svake godine 25 FPS složi program koji se može usporediti s menijem u nekom vrhunskom restoranu. No, za razliku od mjesta koja nude snobovski male porcije i obrnuto proporcionalno velike iznose na računu, efpeesovci velikodušno dijele pripremljenu hranu za duh, i opet sve – besplatno! Da je riječ o jednom od najznačajnijih festivala toga tipa u Europi svjedoče i sami gosti koji ne skrivaju svoje iznenađenje kada se pri predstavljanju filmova nađu licem u 'lica' publike koja svake večeri popuni kino dvoranu SC-a, osobito tijekom selekcijskog programa.
Ove je godine selekcija počela promišljanjem načina na koji različiti mediji sudjeluju u stvaranju značenja u 'Medi(t)acijama', dodatno nas razdrmala 'Pritajenim podrhtavanjima' i trenutno stala na 'Na putu' u sve intimnije, osobnije te emocijama i sjećanjima natopljene krajolike. Po osobnom izboru, najzanimljiviji filmovi prva tri dana bili su 'Fantomski kanjon' Stacey Steers, maštoviti animirani film snimljen od 4000 ručno izrađenih kolaža koji na fantastičan način pokazuje poniranje u sjećanja glavne junakinje, vodeći nas na put u svijet s drugačijim pravilima. Slično se može reći i za 'Vrtoglavicu' Françoisa Vogela, originalan i vizualno impresivan performans koji je (doslovnim) iskrivljavanjem našeg viđenja svijeta postigao upravo ono što mu i naslov sugerira.
A spomenuta vrtoglavica asocira na 'ZOO' finske redateljice Salle Tykkäe, u kojoj se tajanstvena plavuša kreće još tajanstvenijim svijetom zarobljenih životinja i opasne igre vaterpola. Iako samoubojstvo na kraju pomalo razočarava, film najviše bodova dobiva zbog atmosfere hičkokovsko-šabrolovskoga okusa, dočarane atmosferičnom glazbom, stajlingom glavne junakinje te zanimljivim poigravanjem kamerom i njezinom 'prijetećom' prisutnošću.
O popratnom bi se programu moglo pričati do prekosutra, no recimo samo da su oba programa koje je sastavio ovogodišnji član žirija Marcel Jean bili genijalni. 'Kad animacija susreće žive' izvrsno nadopunjuje istoimenu knjigu koja se bavi promjenama kroz koje prolazi suvremena animacija, a ništa manje impresivan nije bio ni program suvremenog kanadskog eksperimentalnog filma i videa. Tako su bile prikazane dvije nadrealne poslastice Guya Maddina, a program je otkrio i novog mladog redatelja – Karla Lemieuxa, koji se u svojim radovima 'Kretanje svjetla' i 'Opekline na vesternu' na zanimljiv način pozabavio materijalnom stranom samoga medija i još mnogočime.
'Pas de deux', r: Norman McLaren, program 'Kad animacija susreće žive'
Program britanskog avangardnog filma 'Snimaj snimaj snimaj!' u selekciji Marka Webbera te retrospektiva Chrisa Shepherda ispunile su sva očekivanja, a ako ste do sada propustili neki od popratnih programa, nikako to nemojte učiniti narednih dana. Danas je na rasporedu izbor radova Matthiasa Müllera, zanimljivog autora čije smo radove 'Play' i 'Kristal' imali prilike vidjeti na otvaranju prvog, odnosno na zatvaranju drugog festivala. Također, tu je i program vizualne glazbe, a u subotu 'a must see' – retrospektiva kultnoga Kennetha Angera.
KINO 23 radi punom parom. Nakon što nas je Simon Bogojević Narath poveo na putovanje Tibetanskom knjigom mrtvih, transformirajući gradsku svakodnevicu u zastrašujući međusvijet u filmu 'Bardo Thodol', 'Anđeo' Patricka Bokanowskog oduševio je svojim osebujnim nadrealizmom, a mrežnice naših očiju izbombardirao eksplozijama svjetlosti u završnim kadrovima njegova visoko-estetiziranog remek-djela. Za ponadati se je da ćemo radove ovoga umjetnika imati još prilike vidjeti.
Festival traje do nedjelje pa ako već niste, trk do SC-a na frišku porciju eksperimentale!
Nema komentara.