I klinci opsjednuti šopingom
U blagdansko vrijeme neki razmišljaju o vjeri a neki o obitelji, no budimo realni - većina misli samo na to što će kupiti ili dobiti na dar.
U kratkom filmu 'Kids + Money', redateljica Lauren Greenfield otkriva kako je američkim klincima bitna samo jedna ideologija - konzumerizam. Fotografkinja Lauren Greenfield već duže vrijeme prati život djece. 1998. je na izložbi i u knjizi 'Fast Forward' predstavila mladenačku kulturu u Los Angelesu, a prošle godine se u dokumentarcu 'Thin' bavila još jednom mladenačkom 'modom' - anoreksijom. Na nedavnom festivalu Američkog filmskog instituta Greenfieldica je predstavila kratki film o djeci i novcu kojeg troše jer se trude biti kul pred drugim vršnjacima.
Protagonistice filme, 11-godišnja Megan i 13-godišnja Ashley /naslovna/, paze da imaju najbolju i najmoderniju odjeću, a cijena im nije neki problem. Megan ima 32 para dizajnerskog jeansa, a ima i posebne tulume za svoje frendove. Tako je na zadnjem rođendanskom partyju svojim frendovima priredila masažu i kozmetičke tretmane lica - mora da su prištevi glavni problem u njihovom odrastanju.
'Thin', r: Lauren Greenfield, uvodna scena
Paradoks je da djeca iz tog dokumentarca žele puno kupovati, ali i znaju da to nije u redu. Pričaju u kameru kako novac uništava klince, a istovremeno osjećaju da moraju biti kao i ostali. Zanimljivo je da šoping zbližava djecu iz siromašnih i bogatih četvrti, rasa ih više toliko ne razdvaja i počinju se često viđati na istim mjestima - šoping centrima. Kvaka je u tome da iste medije prate i bogata i siromašna djeca, a isti filmovi (koje često predstavljamo i na Filmskom.netu) uče sve klince da je bogataški stil života najbolji na svijetu. Greenfield otkriva i da se dječaci jednako bave šopingom kao i djevojčice, samo što su njima bitnije sportske tenisice, a tinejdžerkama odjeća u kojoj mogu izgledati poželjnije.
Pritisak s djece prelazi na roditelje koji ne žele da se njihova djeca osjećaju drugačija ili manje vrijedna, pa im financiraju i najekstravagantnije zahtjeve. Opet, i oni nisu nevini u svemu tome - djeca baš od svih roditelja koji 'peglaju' kartice uče kako je lako trošiti, mada još ne znaju ni zarađivati. I kada im roditelji ispunjavaju sve želje, djeca se međusobno natječu u kupnji i traže još više novaca, pa imamo stalno živciranje i trošenje koje nikako ne prestaje.
Da li je zato korisno klincima kupiti ovaj DVD i pokazati im gdje je granica? Vjerojatno jest, ali oprezno s kupnjom - nemojte i vi pretjerivati...
Nema komentara.