Mali filmovi velikih filmaša
'Cinema 16' je brand pod kojim se nalaze zbirke najvrednijih kratkih filmova koji nam pokazuju da najbolji redatelji sazrijevaju kroz kratku formu.
Priznajmo, kratki filmovi nisu najgledanija stvar - čak se i hrvatskoj festivalskoj publici najlakše 'podmetnu' s projekcijama prije dugometražnih. Na pitanje može li se snimiti dobar film od 10 ili 15 minuta najbolje je odgovoriti primjerima najboljih kratkiša najvećih svjetskih redatelja. To radi Luke Morris, koji nije samo producent i redatelj kratkih filmova, nego i njihov najveći promotor. On pod etiketom 'Cinema 16' izdaje kompilacije kratkih filmova najznačajnijih filmskih autora.
Četvrta, zadnja kompilacija pod oznakom 'Cinema 16' obuhvaća kratke filmove iz cijeog svijeta i sadrži radove Alfonsa Cuaróna, Guillerma Del Tora, Guya Maddina, Park Chan-Wooka, Jane Campion, Aleksandra Sukurova i ostalih autora čiji filmovi su stali na ovaj 2-struki DVD sa pet sati filmova. Na kompilaciji se nalaze razni zanimljivi filmovi, npr. 'My Father is 100 Years Old' koji je nastao tako da je Isabella Rossellini zamolila Guya Maddina da napravi posvetu njezinom ocu, Robertu Rosselliniju. Tu je i 'Dona Lupe' koji je 19-godišnjem Guillermu Del Toru bio već 9. film, a u njemu je taj autor već pokazivao sklonosti prema napetim, komornim pričama.
'Madame Tutli-Putli', r: Chris Lavis i Maciek Szczerbowski, 1. dio filma
'Two Cars, One Night' je novozelandski film koji je dobio nominaciju za Oscara, a redatelja Waititija smo na prošlom ZFF-u upoznali kao autora simpatičnog 'Orla protiv Morskog psa'. Oscara je pak dobio hvaljeni 'Wasp' /naslovna/ iza kojeg stoji jedna hvaljena redateljica, Andrea Arnold ('Red Road'), a oskarovsku nominaciju i dosta nagrada ima i animirani 'Madame Tutli-Putli' o kojem smo dosta pisali.
Prije ovog izdanja Morris je izdao slične veličanstvene kompilacije - američku (Tim Burton, George Lucas, Alexander Payne, Gus Van Sant, Todd Solondz, Mike Mills i Maya Deren), europsku (Lars von Trier, Jean Luc Godard, Jan Švankmajer, Lukas Moodysson, Tom Tykwer) i britansku (Chris Nolan, Ridley Scott, Mike Leigh, Stephen Daldry, Lynne Ramsay i Peter Greenaway). Izgleda kao ilustracija leksikona 'Tko je tko u svjetskoj kinematografiji', a pošto izdanja sadrže i brojne komentare redatelja, trebala bi biti obvezna lektira u svim filmskim školama.
Intervju s producentom projekta 'Cinema 16', Lukeom Morrisom, te redateljem Toddom Solondzom.
Morrisov cilj je za kratkiše izboriti bolji status u svijetu filmu, baš kao što i kratke priče u svijetu literature imaju cjenjen odnos u odnosu na romane. Morris tvrdi da kod kratkih filmova možete primijetiti najzanimljivije režiranje, jer ljudi 'nisu sputani komercijalnim pritiscima' koji ograničavaju autore kod snimanja dugometražnih filmova. Umjesto toga, autori u sažetoj formi koncentriraju svoje ideje, pa tako u ranim radovima slavnih redatelja možemo vidjeti začetke budućih estetika.
I sami filmaši s ovih kompilacija trude se čim više promovirati ovu pomalo potcijenjenu formu. Jane Campion tako navodi da 'kratki filmovi nisu inferiorni, nego samo različiti', a 'privlačno je to što nemaš toliko odgovornosti za fabulu', što po njoj omogućava 'više kreativnosti', 'čak i za redatelje koji inače rade dosadne dugometražne filmove'. Guillermo Del Toro je još direktniji: 'Ako je nekompetentni kučkin sin poput mene napravio kratki film, izgradio karijeru i snima dugometražne filmove - onda ima nade za svakoga'. Evo motivacije i za hrvatske filmaše...
Nema komentara.