Kratke slastice Queer FMa - drugi dio
Drugi dio QueerFMa nudi više boljih, poznatijih i nagrađivanijih kratkih filmova nego u prva četiri dana.
Za početak ćemo predstaviti ostvarenja POWER-UPa, produkcijske kuće koja potiče i osnažuje žene u bavljenju lezbijskim i queer filmom, kojih ima čak 5. Njih 4 se prikazuju u druga četiri dana festivala: Untent, DEBS, Breaking Up Really Sucks i Little Black Boot. Neke od njih prestavit ćemo vam pobliže, a nešto više o petom filmu POWER-UPovske produkcije Give or Take an Inch možete pronaći u prvom dijelu.
Intent (utorak) je 14minutno ostvarenje Mary Ann Marino koja je surađivala sa režiserima poput Ang Leeja i Alejandra Gonzaler Innaritua, a ušla je na svijet filma radeći na My Own Private Idaho. Svoju snagu i energiju udružila je sa indie producenticom Laurie Parker koja joj je bila mentorica dok je sama surađivala sa imenima poput Jane Campion i Gus Van Santom. Intent je priča o policajki koja pokušava zaustaviti serijskog ubojicu lezbijskih parova.
D.E.B.S. (srijeda) je film Angele Robinson koji različiti gledatelji mogu različito percipirati i u tome se i sastoji recept njegovog uspjeha na mnogim, a posebno na Sundance festivalu. Konzervaticima će se ovaj film činiti kao znak propasti društva zbog ulaska queer teme u tinejdžerske i akcijske vode koje su dosad bile rezervirane za blockbustere. Riječ je o dobro napisanom, zabavnom filmu koji bi mogao napraviti ono što ultra popularna L World serija već neko vrijeme radi na stranim televizijama: destigmatirati lezbijstvo i pokazati svijetu da kinematografske lezbijske veze mogu biti isto toliko zabavne kao što nam se oduvijek predstavljaju heteroseksualne. Film ima još jednu blockbustersku karaktiristiku: zbog uspjeha koji je napravio sprema se i D.E.B.S. 2: Pink Thunder.
Little Black Boot, (četvrtak) 16minutna moderna verzija Pepeljuge redateljice Collete Burson govori o tome može li nesigurna djevojka osvojiti najpoželjniju curu u školi. Bursonova je sa svojim prvim igranim filmom Coming Soon iz 2000. u kojem glumi Mia Farrow dobila odlične kritike, a od tada se bavila studiranjem španjolskog, napisala dva nova scenarija, piše treći i radi na pilot seriji za Fox televizijsku kuću.
Kanadski dvominutni uradak Spit (utorak) u režiji Jeremy Drummonda inspiriran je tekstovima Georges Bataillea i reakcijom na hiper čista i uredna tijela kojima nas se bombardira u masmedijskim reklamama. Pljuvačka predstavlja estetiku ‘neukusnog’ čina. Ili ako hoćete baš znati kako film ide: Pljuvačka nutra, van, nutra, van, nutra, van...gotov film. A možete ga i pogledati ovdje i saznati nešto više o režiseru.
Beauty Parlour (srijeda) u režiji pakinstanke Mehreen Jabbar iznimno je 18minutno ostvarenje koje prikazuje četiri skice života i ljubavi tri žene i eunuha dok pričaju o svojim čežnjama u posjetama salonu ljepote. Mehreen Jabbar ima prilično velik portfolio radova za svoje 33 godine. To prvenstveno može zahvaliti svom ocu koji je također redatelj i koji već 30ak godina uspješno vodi reklamnu agenciju u kojoj je Mehreen još kao djevojčica imala uvid u televizijski svijet. U SADu je studirala režiju na UCLAu a potom se vratila u Pakistan i primila se posla. U većini svojih radova bavi se životima Pakistanskih žena jer joj je to najbliže i najzanimljivije, kaže.
La Lait Nestle (četvrtak) drugi je uradak Herve Joseph Lebruna na ovogodišnjem QueerFMu. Priča je to o mladom čovjeku koji u svom stanu izaziva gledatelje i privlači voajere dok se zabavlja sa Nestle mlijekom, ližući ga, prekrivajući lice, a potom i stražnjicu.
Iz Španjolske nam dolazi Maria Trenor sa 11minutnom animacijom With What Shall I Wash It? (četvrtak) koja je dobila ovogodišnju nagradu Teddy (nagrada Berlinalea za filmove LGTBQ tematike) za najbolji kratki film. Prekrasan film koji nipošto nemojte propustiti.
The Moment After (petak) u 13 minuta prikazuje povučenog službenika Traceya, kojeg glumi režiser Gerald McCullouch, koji se otvara ljepoti i ljubavi života zbog misterioznog latinskog ljubavnika kojeg igra Gabriel Romero. Film počinje ljubavnom scenom u svijećama obasjanoj kupaonici dok su njih dvoje u kadi. Gerald kaže da u tim scenama nije imao nikakvu namjeru šokirati golotinjom, nego jednostavno prikazati stvari onakvima kakve jesu, bilo kakav drugačiji prikaz bio lažan i neiskren i išao bi na štetu filma. Film je pokušaj ohrabrenja ljudima da kažu ‘da ‘punini života, svojim snovima i željama. Više o filmu - klik.
Francuski Paradisco (petak) u režiji Stephane Ly-Chuong jedno je veselo i zanimljivo 17minutno ostvarenje za koje je režiser dobio inspiraciju kada je izgubio oca. Htio je napraviti tužan, nostalgičan film na veseo i nov način, a kako su životi mnogih homoseksualnih muškaraca tužni zbog gubitka prijatelja od AIDSa, Stephanu se učinilo zanimljivo snimiti film o zabavnom disco-preAIDS vremenu. Trebalo mu je nekoliko mjeseci za scenarij i tekstove pjesama, a cijeli film nastajao je od ideje do post produkcije negdje oko dvije ipo godine. Na sajtu filma možete naručiti i DVD sa filmom i mnogim dodatnim zanimljivim sadržajima.
Točni raspored prikazivanja potražite na queerzagreb.org.
Nema komentara.