Oldboy
Tartan Films / UCD
Režija: Park Chan-wook
Scenario: Park Chan-wook, Garon Tsuchiya
Producent/i: Syd Lim
Linkovi:
službeni site
trailer
imdb
upoznajte se s osnovama južnokorejske kinematografije
Na canneskom je festivalu 2004. Old Boyu za jedan glas izmakla Zlatna palma, pa se 'jadničak' morao zadovoljiti samo Grand Prixom.
U igri za nagrade bio je i glavni glumac Choi Min-sik, no titula najboljeg otišla je susjedu Japancu, Yuuyi Yagiri, četrnaestogodišnjaku iz Hirokazu Kore-edinog filma 'Nowbody Knows'.
Igra toplo hladno nastavila se i s komentarima publike i kritike. Neki su protestirali i osporavali kvalitetu filma često spominjući ovogodišnjeg predsjednika žirija – Quentina Tarantina koji je po njima glavni krivac što je nedovoljno dobar film odnio tu prestižnu nagradu. Zašto bi Tarantino bio krivac? Što je to toliko podijelilo gledatelje i kritičarske veličine? Kakav nam to dijelić južnokorejske priče donosi skromni redatelj Park Chan-wook kojem je na ovogodišnjem Cannesu, naravno prije preuzimanja Grand Prixa, najveći doživljaj bilo to što je upoznao Romana Polanskog?
Osveta. Svatko od nas ima taj poriv u sebi, jedni ga redovno hrane, drugi potiskuju..., no najzanimljiviji je ipak sam proces. Za Park Chan-wooka osveta je opsesija kojom se često bavi u svojim filmovima. 'Old Boy' je tako drugi nastavak svojevrsne zamišljene osvetničke trilogije (prvi dio 'Sympathy For Mr Vengeance' iz 2002., a treći će dio, 'Sympathy For Lady Vengeance', upravo u produkcijski stroj) koji se labavo oslanja na mangu Tsuchiya Garona koju je ilustrirao Minegishi Nobuaaki.
U 'Old Boyu' centralni je lik 'obični' građanin OH Dae-su, mlad, oženjen ima prekrasnu kći i radi dosadni službenički posao. Jedne večeri 1988. godine otet je pred telefonskom govornicom i zatočen dugih petnaest godina u jednom stanu ne znajući niti tko ga je oteo niti zašto. Vrijeme je provodio pokušavajući pobjeći ili makar počiniti samoubistvo, ali bezuspješno, da bi se kasnije ipak skoncentrirao na to kako ostati normalne svijesti nakon što je doznao da mu je supruga brutalno ubijena (u sobici je imao i televizor kao jedini doticaj s vanjskim svijetom) te je vježbao i snivao o danu kada će biti slobodan i zagristi sočni kolač osvete.
Puc prstima i OH Dae-su je vani, u finom odijelu sa skupim mobitelom na koji prima pozive nepoznatog čovjeka koji ga traži da otkrije zašto je sve te godine bio zatočen. Sreće i mladu djevojku koja radi u sushi baru... Potraga započinje... potraga za stanom u kojem bio zatočen, potraga za onim(om) tko je plaćao njegovo zatočeništvo. U drugom i mirnijem dijelu filma otkrio je identitet otmičara (poznanik iz srednje škole), ali se i suočio s činjenicom da je tih petnaest godina samo dio njegove osvete. Na kraju filma ostaje pitanje: Jednog dana kada je osveta zadovoljena, što onda?
Za shvatiti ovaj film bitno je znati da je u Koreji zabranjena privatna osveta, a, slično kao i u našem zapadnom društvu, poštivanje starijih temeljna je obaveza (otmičar je mlađi od otetoga) i cijela ta situacija ostavlja umjetniku veliki prostor za manipulaciju.
Za izuzetno inovativni vizualni dio filma pobrinuo se Park Hyun-Won, majstor fotografije korejske kinematografije, atmosfera je mračna i vlažna, kako kaže i sam redatelj, i u potpunoj je suprotnosti s atmosferom osvete prvoga dijela trilogije gdje je prevladavao hladan i suh osjećaj. Zvuk u filmu igra također vrlo bitnu ulogu, a miks žestoke elektronske glazbe s valcerom i tangom ima za cilj dovesti vas na rub i plesati zajedno s vama ili riječima redatelja 'dočarati estetiku krajnjeg ekscesa'.
Mada je filmu spočitavano da je izuzetno nasilan (zbog čega je i Tarantino kao miljenik tog izraza proglašavan 'krivcem' za canneski Grand Prix) Park Chan-wook odbio je definirati svoj film kao nasilan priznavši da prikaz nasilja na filmu zaista može biti lijep i uzbuđujući, ali da je njega prvenstveno zanimalo ono što se krije iza samog nasilnog čina.
Moram priznati da sam često bila svjedok krive precepcije dosta filmova koji nam dolaze s istoka, prvenstveno tu mislim na infantilnu fascinaciju nasiljem bez da se imalo promisli što to ustvari u kulturi odakle ta priča dolazi uopće znači. Da li je tome kriv površan pristup samom materijalu, neznanje ili su vrijednosti dalekih nam istočnih susjeda toliko različite da predstavljaju toliku prepreku, valjda svašta pomalo. No, zasigurno znam lijek – dajte nam na uvid, fino razvučeno preko cijeloga velikoga platna, više filmova istočnjačke kinematografije i situacija će se sigurno promijeniti. Nabolje.
Moraš biti prijavljen/a!
Hollywood (s)klanjaj se!
Ovo je jedan od najboljih filmova koje sam gledala. Iako sam žensko i imam koji cmizdravi kromosom više od jačeg spola(pa mi je zato potrebna određena doza trash ljubića svaki dan) ovaj prebolesni film me se jako dojmio. Odakle da krenem? Od čupanja zubi? Incesta? Jedenja žive hobotnice? Ili od onoga s jezikom na kraju? Ne znam…nemam ni toliki vokabular da bih našla pravu riječ koja bi opisala iskustvo koje pruža gledanje ovog filma. Potpuno bolesno, opičeno, pomaknuto, ekscentrično, ponavljam bolesno…Redatelj? Neki Park Chan Wook. Gledala sam taj film nekih pola sata i mislim si…WTF?!? Šta je ovo?!! A ondaaaa…ma valjda je to mislila ona kurva iz filozofije kad je opisivala katarzu…Mora biti. Već dugo nisam gledala tako kreativnu radnju(a da nema pravog sexa, ljudi moji!!!!kako??!?). I precijenjeni Hollywood bi mogao nešto(ovo je eufemizam!) naučiti iz ovoga. Hollywood (s)klanjaj se!!!
Revenge is a dish best served cold
Ili tako nešto - no poantu znate! Osveta je najslađa kada se odgađa i odgađa, te obavi nakon niza godina! A tada je okrutna da je to za poluditi!
Da odmah na početku kažem, ovaj film me se dojmio kao rijetko koji poslijednjih nekoliko godina! Pogledao sam ga prije dosta vremena, no tek sam sada skužio da još nemam njegovu recenziju pa da ispravim i tu nepravdu!
Film o čovjeku ludom od osvetei još luđem mastermindu čitavog zapleta! Film je krvav, pomaknut, lud, ali predobar!
Nekima je film bio čudan nakon prvih 10-20 minuta, ali ako ijedan film vrijedi pogledati do kraja, onda je to ovaj!
A što se tiče okrutnosti - samo ću spomenuti da film sadrži jednu od najboljih bitki što sam ikad vidio. Kada se jednom kamerom glavni lik mlati sa njih 20-ak sa ćekićem u ruci! Scena je snmljena odjednom, jednom kamerom i izgleda jako, jako stvarno i okrutno!
Jedan od filmova godine! Definitivno! Preporučujem svima, a ne samo njima!
Ocjena: 5
Jako dobro
Okrutnost Daesu-ovog života, odlične scene i gluma zaslužuju sve pohvale, samo šteta što svi ti filmovi sa istočnog tržišta ili neki drugi filmovi koji nisu tipično američki, ne dospjevaju u naše videoteke. Pravo je čudo kad nešto stigne.
Recimo Whale rider nije stigao, a kako se čini i nikada neće stići u videoteke. Zašto? film je odličan.
Park se bavi jednom od najstarijih i najopakijih čovjekovih osobina, a to je želja za osvetom. U ovom slučaju Daesu je otet (čini mu se bez razloga), ubijena mu je žena, a sve to radi nemilog događaja što se dogodilo u njegovoj mladosti. On sniva osvetu, ostvaruje ju, ali i ludi jer je napravio nešto strašno, strašnije i od krvave osvete...
NIJE ZA SVAKOGA
Moram priznati da mi je drago što sve više filmova s istoka dolazi u naše videoteke, jer ih u videotekama ima stvarno jako malo. A sada nešto o filmu. Chanwook Park virtuozno režira ovu opaljenu akcijsku dramu. Min-Sik Choi je sasvim solidan u ulozi osvetnika. Ona scena sa jedenjem žive hobotnice je uistinu odvratna, čak i meni koji imam jak želudac i živce. Nažalost, film je u nekim dijelovima pomalo zamoran. Ali ukratko rečeno, Oldboy je okrutno, neočekivano i iznenađujuće ostvarenje koje je moglo biti i malo bolje.
Ocjena filma: 3
Stilski savršen, napet, okrutan, ali istodobno prekrasne kamere, sjajne glume, glazbene podloge, odličnog scenarija i sve to fantastično uklopljeno - to je Oldboy sav u epitetima. Scene borbi su majstorski napravljene i izgledaju svježe i nakon stotina drugih filmova u kojima smo ih gledali. Upozorenje: treba imati dobar želudac.
Stari dečko
odmah na početku moram reči da sam ovaj film čekao sa nestrpljenjem, oko pola godine, možda i više, naime imao sam ga na divixu, ali nisam imao titlove, pa ga nism htio gledati, zatim mi je izmaknuo u kinu, jer nisam ni znao da igra u kinima da bih ga napokon nabavio na DVD-u za svoju osobnu klekciju bez prethodnog posuđivanja u videoteci.No nakon što sam ga odgledao ostao sam malo razočaran, očekivao sam nešto drugo od filma.Nemojte me krivo shvatiti, ja mislim da je Oldboy odličan film istočne kinematografije, i bolji od večine američkih sranja koja su nam svakodnevno servirana, no vjerovatno je stvar u meni, kao što rekoh očekivao sam nešto drugo, poput recimo Shiria po meni najboljeg akcića sa "dušom" kojeg sam gledao, ili Ichi the killer, jedan od najbolesnijih i brutalnijih filmova koji sam vidio, iako je i Oldboy brutaklan i pomalo bolestan film.No otom potom, moram pohvaliti odličnu glumu Choi Min-Sika, odlčna kamera, mračna atmosfera, i soundtrack.Mislim da bi scena sa jedenjem žive hobotnice trabala ući u antologiju filmske povijesti.A i impresionirala me trominutna scena brutalne tučnjave snimljena u jednom kadru.Kraj filma je dosta otvoren za daljna razmišljanj i rasprave , i meni osobno se i nije baš svidio.No to je moje mišljenje.Sama priča o osveti je ispričana na orginalan i ineresantan način, uvlači nas u priču, jer nas zainteresira da film odgledamo do kraja sa jednaklim uzbuđenjem kao i na početku, da vidimo zašto se glavnom liku dogodilo to što mu se dogodilo i tko je to napravio. Svakako gledati.
idemo na istok
oldboy je odličan film, od fantastične priče, preko savršene i izražajne glume glavnog glumca, do kamere koja svakim kadrom sve više oduševljava. akcijske scene su odlične, a film plijeni sasvim drugačijom agresivnošću od tarantinovske, mnogo istančanijom agresivnošću.
lcd projekcija
Film je sjajan,ako nekoga zanima pogledati malo drukčije poimanje filma neka ode pogledati ovo remek djelo.Kosa na glavi mi se diže od Aviatora i sličnih filmova,ljudi gledajte Kitana,Takashi Miike i sl. autore.Nisam gledao prvi film iz trilogije "osvete" od Park Chan-wooka,zove se Sympathy for Mr.Vengeance, ako ga netko ima neka se javi.Osvrnuo bih se još samo na projekciju Oldboya.Pošto me zanimao krenuo sam u četvrtak u 20.00 sati na projekciju ali predstave nije bilo jer nije bilo minimalno 5 ljudi,naime bio sam jedini zainteresiran.Ne mogu vjerovati da ovakav naslov ne može skupiti 5 ljudi na projekciji.Konačno sam ga pogledao u subotu sa još 7 ljudi.I to projekciju sa lcd-a,nevjerojatno ali UCD ne može nabaviti normalnu kopiju filma.Kakav distributer, neću ni govoriti kakva su im dvd izdanja,najgora na svijetu valjda.
Oh Dae-su, who imprisoned you?
Nakon dugo vremena korejska kinematografija vratila se u hrvatska kina, i to filmom jednog od njenih ponajboljih predstavnika.Chan-wook Park jedan je od najhvaljenijih autora korejske kinematografije (uz Kim Ki-duka), iako iza sebe ima samo četiri ostvarenja, a ovo mu je najnagrađivaniji film.Film u čiju radnju bivamo nasilno katapultirani od prvog kadra,dijabolična je priča o osveti, puna stiliziranih kadrova,začudnih kuteva snimanja, prekrasne fotografije, izvrsne koreografije borbi, sirove brutalnosti i soundtracka koji prati ton filma svojom mješavinom klasike i tehna, i cijelo vrijeme gradi napetost do klimaktičnog završetka dostojnog grčke tragedije.To je istovremeno polako razotkrivajuća misterija i brutalni osvetnički film koji se gleda u jednom dahu i obratima u priči evoluira u smjelu studiju vrlo kontroverzne teme.Njeno razotkrivanje kvari užitak gledanja, pa ću se samo zadržat na tome da kažem kako je potrebno pažljivo pratiti titl, jer se u svakom trenutku otkriva djelić mozaika priče.Nasilne i odvratne scene ovdje su sa svrhom podizanja napetosti i refleksije unutrašnjeg horora kojem su podvrgnuti likovi.Glumačka izvedba Choi Min-sika savršena je i graniči s kult izvedbom Bruce Campbella u Evil dead, osvetničkim raspoloženjem Michael Cainea u Get Carter i dramaturškom ozbiljnošću jednog Pacina u scenama unutrašnjeg previranja Don Corleonea.Jedan kuriozitet: cool uloga urodila je proizvodnjom figurica s likom glavnog glumca. S čekićem u ruci, naravno:) I na kraju veliki minus UCD-u, kao distributeru koji nije bio u stanju nabaviti kino kopiju filma, nego ga prikazuje preko lošeg lcd projektora. Bolje da su samo izdali dvd, jer na taj način ne bi odbili od kina i ono malo publike zainteresirane za neameričke filmove.Ovako je svaka isplativost kino distribucije azijskih filmova pod velikim upitnikom, iako je sam potez za svaku pohvalu.
Rijetki su danas filmovi s čije projekcije izlazite tako ushićeni viđenim.Gledati!
ludo i nezaboravno
Jako jako čudan film. U zadnje vrijeme sam se stvarno nagledao azijskih filmova, pogotovo korejskih, i ovaj mi je najviše ostao u sječanju iako mi i nije bio najbolji. Priča prati čovjeka koji je 15 godina bio zaključan u hotelskoj sobi kao talac misterioznog mladog biznismena. Nakon što ga puste iz sobe, slijedi mješavina unutarnje borbe glavnog junaka, krvavih (malo nepotebnih) scena te na kraju veliko finale. No, greška filma je ta što ne dobijamo na kapaljku informacije tijekom filma pa da sami pokušamo zaključit odgovor, nego nam sve postane jasno tijekom jednog jako dugog monologa na kraju. Sve u svemu, dobro ostvarenje Park Chan-wooka kojeg spašava izvrsna koreografija te dobro odigrane uloge predvodjene mojim favoritom Min-Sik Choiem.