Iskupljenje na rijeci
Paramount Classics / Discovery film i video
Režija: Jacob Aaron Estes
Scenario: Jacob Aaron Estes
Producent/i: Rick Rosenthal
Zemlja: SAD
Linkovi:
službeni site
trailer
imdb
Redatelj i scenarist Jacob Aaron Estes progovara u hvaljenoj mu drami o temi bullynga, između ostaloga i iz vlastitog iskustva.
Radnja se počinje rolati kada u jednom malog gradiću u državi Oregon sremežljivi mlađi braco Sam (Rory Culkin) odluči priznati starijem burazu Rockyju (Trevor Morgan) da ga emocionalno nestabilni, problematični i debeli George (Josh Peck) konstantno batina u školi. Ne razmišljajući previše, buraz Rocky je sa svojim prijateljima, od kojih je jedan imao istih problema s George bully boyem, odlučio stati maltretiranju na kraj.
Plan je pao. Pozvati će Georgea na izlet brodom po obližnjoj rijeci u tijeku kojeg će ga naučiti lekciju. Na brodu je bila i Samova djevojka, Milly, koja je pokušala spriječiti prijatelje u okrutnom naumu, pokušavajući ih uvjeriti da George nije tako tragična figura kako se na prvi pogled čini, čak joj se i Sam pridružio jer je uspio vidjeti gnjusnog Georgeu u sasvim novom svijetlu – kao usamljenog dječaka koji očajnički traži prijatelje i ljubav. No, nesreće su se ipak dešavale jedna za drugom i to u potpunoj suprotnosti s mirnoćom šume i rijeke koji su činili jedinu scenografiju.
U posljednje vrijeme je tema tzv. bullynga tj. agresivnog ponašanja, uznemiravanja i prisiljavanja slabije osobe da učini nešto što ne želi, česta u američkoj javnosti (kod nas puno manje), pa nije čudno što se preslika stanja desila i na filmu. Zanimljiv je podatak da su bullyji, gotovo identično kao i osobe na kojima se iskaljuju, najčešće pojedinci koji se ne uklapaju u svoju okolinu, no oni svoju neprilagođenost pokušavaju maskirati agresijom. Puno je i drugih čimbenika koji utječu na to da je postotak bullyja tako visok (u Americi 15%): galopirajući konzumerizam, veliki pritisak okolina da se bude voljen u društvu, da se oblači, izgleda i razmišlja kako to ostali čine…
Vratimo se na redatelja Estesa i njegove klince. Nisu njega statistički podaci inspirirali i natjerali na ovakvu priču, već je najveći 'krivac' tome bilo osobno iskustvo bullynga kada je još kao mladi pisac živio u San Franciscu i često igrao košarku s jednim agresivnim protivnikom koji je koristio svaku priliku ne bi li ga ozlijedio ili pijan verbalno išamarao. Kao ventil svom bijesu koji se kod njega skupljao, poslužile su maštarije u kojima se Estes na svakojake načine osvećivao svom bullyju.
Mean Creek je prvi dugometražni film 29ogodišnjeg redatelja i scenariste, mogli ste ga kod nas pogledati i na 2. izdanju Zagreb film festivala gdje se prikazivao u konkurentskoj kategoriji. Priča o ubojstvu i posljedicama pobrala je odlične kritike i kod gledatelja i kod kritičara (nagrada na Sundaneu 2004.) s posebnim naglascima na odličan mladi cast (nitko nije imao poviše 18) i genijalnu kameru Sharona Meira koji je za posebnu atmosferu koristio filtere u boji i filmove koji su davali dojam starih, ispranih obiteljskih fotografija. Glazbenoj su podlozi pripomogli kultni Eelsi, Spoon i Mos Def.
Moraš biti prijavljen/a!
odlican prikaz stvarnosti
naizgled obicne stvari uvelicane do maksimuma teen umom, mogu kadkad poci po krivom.
savrsena prikazana realnost, jednog beznacajnog zivota, gdje je sve preuvelicano nedostatkom pravih problema u mladim glavama, nije uvijek samo nesto cega ce se sjecati neki, jednom za x godina. svakako vrijedan film. ocjena 3, samo zbog laznog idealiziranja mladog nasilnika, ali i ostalih likova.
priroda stvari
Odličan film koji dokazuje kako tinejdžeri i tinejdžerske teme na filmu ne moraju uvijek biti praćene zatupljujućim humorom ili patetičnim prikazom sociopata u nastajanju. Iako se radi o Estesovom prvom filmu on nadmašuje mnoge koji na tom polju imaju više iskustva - i to velikim dijelom zbog toga što je film snimljen u nezavisnoj produkciji i time oslobođen propuštanja kroz filter jednoobrazne holivudske produkcije.
Mlada glumačka postava sjajno obavlja svoj zadatak i iznosi na leđima svu težinu filma mnogo uvjerljivije od velikog dijela njihovih duplo starijih kolega. Zanimljivo je kako Estes prvo namjerno oslikava situaciju crno-bijelom tehnikom s bullyem s jedne strane i ekipom prijatelja s druge - da bi nam onda kako film odmiče razgradnjom njihovih međusobnih odnosa i osobnih situacija potpuno razvodnio tu naoko čvrstu granicu. Tako bully tijekom izleta pokazuje i svoje friendly lice, a stariji dečko koji je i začetnik ideje o kažnjavanju negativca i sam postaje nasilnik prema svojim prijateljima kad ih počne izjedati grižnja savjesti. Mechlowicz je tu sjajno odglumio mladića koji svoje frustracije (jer je i sam meta maltretiranja svog poočima) projicira na kažnjavanje bullya koji mu je dostupniji i podložniji manipulaciji.
Ipak, prava zvijezda filma je petnaestogodišnja Carly Shroeder koja glumi nestvarno nevin i moralno najstabilniji lik u filmu. Plijeni svojom prisutnošću i najmanjim detaljem je sposobna oživiti najteže emocije na ekranu.
A detalji su nešto o čemu Estes zna mnogo. Detalji prirode imaju više funkcija - naglašavaju ritmičnost filma i izoliranost situacije, pojedine scene viđene kroz objektiv bullyeve handheld kamere dodaju realističnost - a sitni detalji komunikacije protagonista su sažeti i lišeni svega nebitnog.
Glazba je također odlična, nenametljivo dopunjava zlokobnu atmosferu i time mnogo pridonosi cjelini filma.
Iznenađujuće sjajan film koji mnogo toga nudi senzibilnoj publici.
Veoma ugodno iznenađenje
Film sam pogledao još na Zagreb film festivalu i prilično mi se dopao. Tematika bullynga se izgleda popularizirala u američkim filmova, no ovdje je to napravljeno prilično dobro. Gotovo cijeli se film odvija na putovanju rijekom čamcem, te je tu sjajan snimateljski rad obavljen. mladi glumci su veoma ujerljivi, posebno Josh Peck (kao nesimpatični bully George) koji bi mogao izrasti u vrlo dobrog glumca.
Priča teče prilično polako (baš onako kako volim), atmosfera je jako dobro ugođena, dok kroz scenarij uviđamo kakav je doista gnjavator mali Geroge i zašto mu se klinci žele osvetiti. Naglo odrastanje klinaca kroz nesretan događaj je prilično uvjerljivo i šokantno, te film zbog te priče liči malo na Ostani uz mene. Smatram da je dobro što vaj mali film ide u kinodistribuciju, jer konačno pokazuje da se stvarno dobar film o tinejdžerima i njihovim problemima može snimiti u obliku jedne sjajne drame, a ne u obliku debilne komedije koja se svodi na humor sex-izlučevine-debili. Vrlo dobar film jednog zaista potencijalnog i kvalitetnog redatelja i scenarista.
Ocjena: 4