Whisky
Control Z Films / Discovery Film i video
Režija: Juan Pablo Rebella, Pablo Stoll
Scenario: Juan Pablo Rebella, Pablo Stoll
Producent/i: Fernando Epstein
Zemlja: Urugvaj
Linkovi:
službeni site
imdb
Whisky je potpuna egzotika u našim kinima! Komad je to urugvajske kinematografije, 2. zajednički uradak redatelja Rebelle i Stolle.
Gospoda Rebella i Stolle, osim redateljske, vrše i scenarističku funkciju na ovom filmu izuzetno sporog ritma, a priča ide ovako… U Montevideu smo, država Urugvaj. Upoznajemo Jacoba, šezdesetogodišnjaka, koji živi sam otkako mu je umrla majka.
Jedina zanimacija u njegovom životu je ne baš uspješna tvornica čarapa koju posjeduje, ali i desna mu ruka Marta s kojom radi već dugih dvadeset godina i tijekom kojih su postali bliski, no ipak nekako hladni jer bez obzira na dugogodišnje 'prijateljstvo', nikada nisu pričali ni o čemu osim posla. Nekoć je Marta to pokušala i promijeniti, ali joj nije uspjelo.
No, dolazak Jacobovog mlađeg brata Hermana, koji nije bio kući više od dvadeset godina, pa čak niti na majčinom pokopu, dobrano će uzdrmati cijelu situaciju. Herman također ima tvornicu čarapa, ali u Brazilu i to uspješnu, oženjen je, ima dvije kćerke i iznad svega se voli natjecati sa starijim bratom – i pobjeđivati.
Ne bi li bar malo parirao uspješnom bratovom životu, Jacobo zamoli Martu da mu za vrijeme njegovog posjeta glumi suprugu. Vidjevši to kao priliku u kojoj će bar na trenutak biti nešto više od zaposlenice mu, a možda ga i drmnuti iz status quoa, ona pristaje. Zaplet će nam osigurati obrat situacije u kojem živahni Herman potpuno šarmira Martu.
A alkoholni naslov koji vam je možda na prvu sugerirao neku obiteljsku dramu povezanu s društvom liječenih alkosa ili pak neku veselicu, ustvari se referira na fotografski uzvik koji se koristi u Urugvaju, a koji bi bio pandan engleskom 'cheeeese' ili našem 'ptičicaaaa'.
Film je, do trenutka dolaska u naša kina (siječanj 2006) ponosni vlasnik osamnaest vrijednih nagradan koje su stizale sa svih strana svijeta.
Moraš biti prijavljen/a!
Kolotečina u životu
Ovaj film predstavlja ugodno osvježenje i odmor od hollywoodskih blockbustera i visokobudžetnih filmova. No, na početku ove recenzije slijedi upozorenje. Ako nemate čelične živce i dobru volju, nemoj te ga gledati. Dosada proizlazi iz činjenice da se neprestano ponavlja jedan te isti dan Jacoba, vlasnika tvornice čarapa u Urugvaju. Time se želi pokazati da je upao u životnu kolotečinu i rutinu. No, ako s gledanjem uspijete doći do kraja, bit će te iznimno zadovoljni. Ovaj film ne polaže toliko na dijalog koliko na sitne geste i ono neizrečeno. Pred vas sa ne stavlja servirano rješenje, nego promatrajući situacije i postupke likova vi postupno dolazite do njega. Radi se o filmu u kojem imamo klasičnu situaciju u kojoj su dva lika nepromjenjiva i ništa se naročito s njima ne događa, dok se treći drastično mijenja. U ovom filmu je zapisano povijesno svjedočanstvo južnoameričke zemlje Urugvaj čije bi se stanje moglo usporediti s Jacobovim. To je zemlja obavijena u sive, tamne tonove, bezlična je, kao da se u njoj ništa ne događa, a čini se da joj niti budućnost neće biti ništa bolja. Zatvorena je sama u sebe, ne ide naprijed i čini nam se kao da je vrijeme u njoj stalo. Isti slučaj je i sa Jacobom. Svi predmeti koje on posjeduje, od auta pa do stola na kojem piše veoma su zastarjeli, mi bi ih danas skoro prozvali antikvitetima. Dobio je priliku da se promijeni, no nije ju niti pokušao iskoristiti. Istu situaciju-dolazak njegova brata Hermana, koji mu predstavlja potpunu suprotnost, veoma dobro je iskoristila njegova radnica Marta, koja je do tada vodila jednolik život kao i Jacob. Ona tada uviđa da se život ne sastoji samo od buđenja, odlaska autobusom na posao, gledanja sapunica...Osim toga ima nešto mnogo više i veće...Možda se svatko od nas može donekle pronaći u ovim likovima. Da li nam se dogodilo da smo razmišljali o tome kako uvijek izlazimo na ista mjesta,susrećemo iste ljude,naručimo isto, da li smo svi pomalo slični Jacobu?I što učiniti da nam se to ne dogodi?