Pogodi tko dolazi na večeru - Arhiva
Home      Filmovi      Arhiva      Pogodi tko dolazi na večeru

Pogodi tko dolazi na večeru

Guess Who (2005.)

Columbia Pictures i Regency Enterprises

103' komedija, obiteljski, romansa

Režija:           Kevin Rodney Sullivan

Uloge: Bernie Mac, Ashton Kutcher, Zoë Saldaña, Judith Scott

Scenario:        David Ronn, Jay Scherick i Peter Tolan

Producent/i:   Jenno Topping, Erwin Stoff i Jason Goldberg

Linkovi: trailer
službeni site

Pogodi tko dolazi na večeru

Ocjena Glasova Tvoja ocjena Ocjeni film

3.17
18
0.00

Na večeri među crncima je Ashton Kutcher, u svom tipično komičnom i nezahtjevnom maniru, s 'a la Ben Stiller' dodatkom.

Očevi svih zemalja, ujedinite se! Nitko za vašu malu nije dovoljno dobar. Jedan tipičan, i ako nam dopustite rasni, primjerak crnačkog oca je Percy Jones (Bernie Mac), kojeg osim posla u banci upravo čeka i obnavljanje bračnih zavjeta nakon što je s dragom mu ženicom podijelio 25 godina života. Da bi srebrni pir i bio kao što riječ kaže, na sretni događaj iz New Yorka dolazi i njihova starija kćer Therese (Zoë Saldaña) sa svojim zaručnikom Simonom (Ashton Kutcher).

Iako se svi vesele obiteljskom okupljanju, Therese je roditeljima propustila spomenuti da je njezin dragi bijelac. Uz činjenicu da je Simon upravo dao otkaz, taj je podatak glavni kamen o koji se spotiče pater familias i zavitlava cijela komedija. Kako to već biva, Simon mora stoički otrpjeti poštenu količinu nasilja s punčeve strane, nekoliko noći s njim dijeliti krevet, pa i biti prisiljen ispričati nekoliko rasističkih viceva…

Film je rađen prema predlošku iz 1967., 'Guess Who's Coming To Dinner' kojem su svoj obol dala imena poput Spencera Tracya, Katharine Hepburn i Sidneya Poitiera što je dovoljno za prišitak kultni. Zanimljiv je podatak da je u originalnoj verziji situacija s bojom kože bila obrnuta tj. u bijelačku je obitelj dolazio crnac što je u ono vrijeme u većini američkih krajeva bilo ravno presedanu. Zbog čega su ovaj put uloge zamijenjene nije nam znano, no Kevin Rodney Sullivan je cijelu stvar učinio osobnom: 'Imam prekrasnu 12-godišnju kćer i naprosto sam siguran da će mi kroz par godina dovesti nekog Litvanca ili pak punkera. Želio sam na vrijeme proraditi nešto što me čeka.'

Kritičari su na Rottenu filmu dali ne baš svježih 44 od 100%, a neki su konkretniji zaista imali problem s porukom filma tj. s postuliranom činjenicom da rasizam više nije toliko gorući problem američkog društva. Jedna od onih stvari koju se slobodno može nazvati bizarnom je svotica od 100,000 dolara koja je jedva bila dostatna da pokrije troškove digitalnog uklanjanja crvene kaballa narukvice koju Kutcher jednostavno nije želio skinuti na snimanju.