Ja i ti i svi koje poznajemo
IFC Films / Discovery film i video
Režija: Miranda July
Scenario: Miranda July
Producent/i: Gina Kwon
Zemlja: SAD, VB
Linkovi:
službeni site i trailer
imdb
Pedofil i šestogodišnjak, umjetnica koja vreba prodavača cipela, perverzne curice..., ukratko romantična i vedra zabava!
Drame u nezavisnoj produkciji koje se bave raspadom obitelji, usamljenošću, besciljnim tinejdžerima i pedofilijom često završe kao angažirane, ali mračne i okrutne priče. Crnohumorni prikaz usamljenosti, žudnje i perverzije koje uključuju i djecu, a o takvoj se ovdje upravo i radi, mnoge je podsjetila na Todda Solontza ('Sreća'), s tom razlikom da je 'Ti i ja i svi…' ipak vedriji i nježniji film.
Glavni likovi filma su prodavač cipela (ne Al Bundy) Richard (John Hawkes) i umjetnica Christine (Miranda July), vozačica taxija za starce. Christine se zagleda u Richarda, koji je pak zaokupljen privatnim problemima; nedavno se razveo od žene koja mu je ostavila dvoje djece, tinejdžera Petera i šestogodišnjeg Robbija.
Robbie je ovisao o Internet chatu, što je dobra prilika da se upozna s pedofilom, dok Peter naleti na dvije cure, koje su željne eksperimentiranja, pa će im on dobro poslužiti, a tu je i jedna zlatna ribica...
Autorica filma Miranda July (izabrala je to prezime jer srpanj /July/ posebno nadahnjuje njenu kreativnost!) prava je renesansna žena, bavi se performanceom, glumom, glazbom, fotografira, piše kratke priče i scenarije, režira kratke filmove i spotove, a ovo je njen prvi dugometražni igrani film kojeg je napisala, režirala i odigrala glavnu ulogu.
Debut je postigao veliki uspjeh, od posebne nagradu žirija u Sundanceu, preko čak četiri vrijedne nagrade u Cannesu, magazin 'Filmmaker' proglasio je Mirandu najvećim novim licem nezavisnog filma 2004., a uslijedila su i proglasi drugih filmskih udruženja u kojima se na umjetnicu upozorava kao na veliku nadu koju ne bi trebalo ispustiti iz vidokruga.
Dio američke publike je bio šokiran prikazom tinejdžerske, pa i dječje seksualnosti u filmu, ali većina se slaže da je isti prikazan sa stilom i suptilnošću. Prikaz brojnih zanimljivih likova i njihovih životnih priča koje se ukrštaju mnoge je podsjetio i na kultnu PT Andersonovu 'Magnoliju', posebno zbog emocionalnosti i poetičnosti.
Možda i najveća vrijednost filma je realizam u prikazu mladenačkih likova, čiji likovi su dobro napisani i još uvjerljivije odglumljeni. Umjesto angažiranih, ali često neuvjerljivih TV filmova i serija kojima nas Hollywood stalno zasipa, ovdje imamo dirljivu, ali i suzdržanu priču koja izbjegava patetiku i cviljenje violine.
Da li smo spomenuli soundtrack filma? Nismo!?! Sram nas bilo...... Provjeri play-listu ovdje.
Moraš biti prijavljen/a!
Nebi se moglo
reći da je ovo film za rabibrigu jer govori o egzistencijalnim pitanjima na našem "predivnom" planetu zemlja sa "predivnim" ljudima koji nas okružuju. iako je takva tematika ovaj bi film usporedio sa (ribom) (ne zato što je u jednom djelu ribica prikazana u filmu)nego zato što film sjeda kao i riba nakon što je pojedemo...dakle zdravo i bez bolova u trbuhu od prenajedenosti ili nadutosti(naravno ako riba nije pokvarena ili stara).odlično odlično prekrasno...oduševljen
njeeeznooo i malo tuznoo
ovaj film me totalno odusevio dok sam ga gledala..pocne malo mracno, kao o ne jos jedan nemanamspasa egzinsencijalistički film, ali ipak pravlada ljudskost i pozitiva..svi teški motivi prikazani su okrutno istinito a opet s dozom humora i nade jer, uostalom, tako se i nosimo sa sranjima u životu..najsimpatičniji mi je prikaz 'konceptualne umetnice' vs kustosice galerije..ona iskreno stvara svoja djela a kustosica naravno sere ali je presudna za uspjeh..eh ta umjetnost, tko li nam je servira ccc...jakojako lijepi film
Ružno je lijepo
Ovaj film govori o običnim, svakodnevnim ljudima kojima je zajednička osobina povučenost, introvertiranost i težnja k samoostvarenju. S glavnim protagonistom Richardom se upoznajemo u trenutku kada ga napušta žena, zbog nama nepoznatog razloga. Svijet u kojemu i za koji je živio polako mu se počinje rušiti. Sa sinovima s kojima bi trebao imati human, pa i prijateljski odnos, niti ne komunicira, unatoč svim svojim nastojanjima. Njihov novi tata je postao računalo, a svom biološkom ocu s kojim i žive nakon razvoda (pomalo čudno) priuštavaju tihi tretman. Richard je za razliku od Christine (Mirande July) uvijek bio racionalan i objektivan, no usprkos tome nije mu išlo. Rekao je da je spreman za nova iznenađenja i čuda u svom životu, a kada mu se pružilo, upoznavanjem s pomalo ekstravagantnom umjetnicom panično uzmiče i bježi. Christine živi potpuno drugima načinom života i ima drugačije svjetonazore, no nije ništa sretnija od Richarda, samo je možda malo spremnija i odlučnija da nešto promijeni. U filmu su gotoo svi likovi osamljeni i žude za dodirom kojega nije lako dobiti. To je priča o nastojanjima da se oni uspostave, a budući da je svaki individuum poseban on to neće ostavarivati na jedan uniformirani način, otuda različitost i zanimljivost. Ja sam se u ovom prikazu ograničila samo na dvoje glavnih aktera, ali takva analiza bi se mogla napraviti baš sa svakim likom u filmu. Tek Kada su se ruke R&C spojile, oni su shvatili da je to ono pravo, jer što je čovjek ako nema nekoga uza sebe...I kao što dida kaže prije nego što će riba pasti s krova: Barem smo zajedno u ovome!
Film ima nekoliko originalnih humorističnih dijelova, glazba je dijelo M. Andrewsa koji je zasužan i za onu u Donnie Darko, te benda Spiritualized. Ako imate jednostranu sliku svijeta i niste baš otvoreni za uvrnute stvari, ovo i nije film za vas.
simply irresistable
kako reče jednom pokojni robert palmer... fuck old people, fuck peace...
a opet genijalno i sasma pozitivno