Žena iz vode
Warner Bros. / Continental film
Režija: M. Night Shyamalan
Scenario: M. Night Shyamalan
Producent/i: M. Night Shyamalan, Sam Mercer
Zemlja: SAD
Linkovi:
službeni site i trailer
imdb
Bryce Dallas Howard je sirena iz bazena. M. Night Shyamalan počinje režirati bajke, a iznenađenje je - da nema iznenađenja na kraju filma. Ili ipak...?
Cleveland Heep (Paul Giamatti) povučeno živi u stambenom kompleksu gdje radi kao upravitelj. Uskoro otkriva da pored bazena živi djevojka zvana Story (Bryce Dallas Howard ), sirena iz svijeta bajki u koji se ne može vratiti jer ju sprečavaju opaka stvorenja. Cleveland uz pomoć ostalih stanara pokušava vratiti Story u njen svijet i pri tom se u nju i zaljubljuje. Zagonetna Story može predviđati budućnost i ima posebnu misiju, a Cleveland i ostali stanari iz kompleksa otkrit će da su i oni dio neobičnog misterija...
Kao i većina djela koja su namijenjeni djeci, i ova moderna bajka nastala je tako da je njen autor prvenstveno stvarao priču za vlastitu djecu. Proslavljeni redatelj trilera o natprirodnom M. Night Shyamalan redovito je svojim kćerima pričao napete priče prije spavanja. Tako je nastao i scenarij za ovaj film koji je imao tako neobičnu priču da ekipa iz studija Disney (za koji je radio sve dosadašnje hitove) nije ni kužila ni prihvaćala scenarij pa je Shyamalan promijenio firmu i otišao u Warner Bros.
Iako ni prije Shyamalan nije radio tipične horore, ovaj film ipak cilja na mlađu publiku pa nema jezovitih scena kao u 'Šestom čulu', a možda i najveće iznenađenje je da se ovaj put Shyamalan ne oslanja na iznenađujući obrat na kraju filma, iako je opet složio priču s par iznenađenja.
Glavne ulogu redatelj je povjerio Paulu Giamattiju, koji neće privući tinejdžerice u kina, ali je odličan kao povučeni tip iz susjedstva. Iako je Disney razmatrao i Mischu Barton za ulogu sirene, najbolji izbor za glumicu je ipak Bryce Dallas Howard koja se dokazala Shyamalanu u 'Zaseoku', a njen djevojački izgled, bijela put i prirodno crvena kosa čine ju idealnom za ulogu sirene. Od ostalih redateljevih suradnika tu je James Newton Howard, kao autor glazbe, a za fotografiju je zadužen australski snimatelj, uvaženi majstor Christopher Doyle.
Kritičari su uglavnom ismijavali film, Berardinelli je zaplet usporedio s 'odbačenim scenarijem Eda Wooda' no hvali par fora u kojima je negativac – filmski kritičar. Ebert je primjetio da se vidi da je film nastao po priči za laku noć; em što nema smislenu priču i izgleda improviziran, em nas samo može uspavati. Empire ipak ističe originalnu viziju rođenog pripovjedača koji uz sve poteškoće i rizike ipak radi svoj najosobniji film.
Moraš biti prijavljen/a!
Priča u formi blagog sedativa
Sam režiser ovog ostvarenja je pomenuo da je scenario osmislio, pričajući bajke za laku noć svojoj deci, tako da je film namenjen (ipak) mlađoj populaciji. Ali, čemu onda toliko dijaloga, zašto je radnja tako usporena? Deci je to dosadno, a bogme i nama starijima.Nešto se tu nije složilo kako treba ....Pa zato i ako propustite ovako nešto, verujte - ništa strašno, čak naprotiv, uštedeli ste sebi nešto manje od 2 sata slobodnog vremena.
Jednom daaavno...
...bio jedan jako talentiran redatelj koji je pisao odlične scenarije i po njima snimao jako dobre horore. Taj redatelj se zvao M. noć Shyamalan. Ovih dana gledam i čitam kako je on odlučio snimiti neke bajke za svoju djecu, ovo-ono, šta-ja-znam. Ajd dobro, ak on hoće neka snima. Ali jednu stvar ne volim. A to je kad u traileru za jedan takav film ostavi dojam da je riječ o hororu. Kad pogledate trailer vidite: normalan tip, malo mucav, ali ok. Radi kao pazikuća, ali odjednom... Nešto čudno se počne događati oko bazena njegove zgrade. (ovaj mali odlomak treba pokušati izgovoriti kao onaj lik što najavljuje filmove na RTL-u)
Uglavnom, film o nekoj vrsti sirene iz bazena je tipična bajka. Imate glavni lik, neku vrst princeze, pomoćnika/e, čudovišta itd. No neću sad o tome. Gledajmo režiju i glumu. Ona je korektna, ništ posebno, ali solidna. Ali naravno znajući Shyamalanove prijašnje filmove (Šesto čulo, Nesalomljivi, Zaselak...) čovjek očekuje da će gledati horor, i dobar dio filma je režiran u maniri horora. Ali kad se pojavi pojam ceha, gvardijana, iscjelitelja, narfa i ostalih bajkovitih entiteta, većina gledatelja okrene oči, glavu i ostane paf. Ima i onaj dio koji će početi psovati i Shyamalana, i DVD, i onu žensku iz videoteke koja mu je preporčila film, i sebe što su poslušali, i te likove...
Šta reć? Ako želite gledati jedan tipičan Shyamalan horor, nemojte podići ovaj film, ali ako želite pogledati nešt novo, sam izvolite. Kritike su podjeljene oko ovog filma, a gdje ćete vi biti, pogledajte film pa prosudite.
Bajka
Film nije ništa posebno.Gluma je osrednja.Paulu Giamattiju uopće ne stoji uloga i djeluje isforsirano.Radnja filma je priča za malu djecu i sve zajedno djeluje trivijalno i jadno.Uglavnom ne vrijedi vremena koje ćete utrošiti gledajući ovu bezvezariju.Moja ocjena je:glupost!!!
Treći brat Grimm
Ma što "učeni" kritičari govorili, jedini Night Shymalanov promašaj bili su "The Signs". Nema tu ničeg režijski lošeg, samo nelogičnog (vanzemaljci za koje je voda smrtonosna dolaze izvršiti invaziju na planet pun - vode!). Kad je povratio logičko razmišljanje, inteligentni Indijac snimio je "Lady in the Water" - bajku za svoje klince. I nije bio sebičan - pustio ju je u distribuciju i za tuđe klince. Ali zašto, zaboga, za klince? "Lady in the Water" je zapravo priča za odrasle. Da, za odrasle, one najzaposlenije i najorijentiranije na sebe same, za mainstream odrasle.
"Lady in the Water" nije bajka kakvu nikada prije nismo vidjeli (Shymalan bi se njome sasvim komotno mogao ugnijezditi između Jacoba i Wilhelma Grimma). Ne, to je bajka kakvu, nažalost, predugo nismo vidjeli. Topla priča o važnosti zajedničkog napora, o ulozi koju svatko dobiva zbog svojih kvaliteta, a ne kvantiteta, o čudacima koji čine samo srce ljudske vrste (a prema Shymalanu i nekih drugih vrsta)....
Je li zaista tako teško zagrebati ispod bajkovite površine i otkriti smisao? Ili je masakr na filmu i na papiru naprosto neophodan da bi se došlo do nečijih osjećaja (bilo pozitivnih, bilo negativnih)?
Kome nije do osjećaja, neka barem uživa u izvrsnoj režiji i još boljoj glumi. Željno iščekujem dan kada će Paul Giamatti dobiti svog Oscara. A mladoj Bryce Dallas Howard želim puno sreće, jer je svojim talentom u stanju zasjeniti antitalent svog oca - a to je ogroman uspjeh.
neobicno i posebno ostvarenje, kao uostalom i svaki shyamalonov uradak. volim kada znam da je film cjelokupna ideja jedne osobe i to je samo za pohvalu. no, uspoređujući zenu iz vode za njegovim predhonim filmovima, ovo je definitivno najlosiji prvenstveno zbog nesvrstanosti u žanr, te nedorecenosti smisla. veliki plus je autorova kritika kritcara i filmske kritike na originalan i neviđen nacin. bez obzira na podjeljena misljenja o o ovom filmu shyalaman je definitivno na putu da postane kultni tvorac filmova prepoznatljivog stila najzanimljivih prica ispricanih na jos neobicniji nacin.
gospodar bazena
Odmah na početku da kažem da obožavam fantasy, gospodar prstenova, conan i excalibur su mi među najdražim filmovima. Sad zamislite te filmove bez oklopa, konja, stotina statista i prekrasnih krajolika. Ostavite likove i čistu magiju priče i ako mislite da je to dosta onda ćete voljet ovaj film.
Ja ga volim i nadam se da nisam usamljen. idite i gledajte jer film vrijedi svake minute i kune koji ćete dat. Hvala Shyamalanu na još jednoj velikoj bajci.
hvala na spoileru ubuduće nemoj pisati recenzije,lijepše zvučiš tak
Totalno iznevjereno očekivanje. Uvodni dio obećavao je barem podražavanje mita i legende o ženi iz vodi. Na kraju je to bljedunjavo stvorenje živjelo u odvodu bazena jedne zgrade! Čak i to bi se dalo progutati da je žanrovsko miješanje (komedije, fantastike i horora) bilo makar malo uspješnije. Srednja žalost koju teško da će progutati i klinci.