Charlotteina mreža
Paramount Pictures / Blitz Film & Video
Režija: Gary Winick
Scenario: Susannah Grant, Karey Kirkpatrick
Producent/i: Jordan Kerner
Zemlja: SAD
Linkovi:
službeni site
trailer
Julia Roberts, Robert Redford, Dakota Fanning, John Cleese, Steve Buscemi i Oprah - u svinjcu i kokošinjcu. Za ljubitelje `Praščića Babea` i `Zebre trkačice`.
Djevojčica Fern Arable (Dakota Fanning) odrasta na farmi s mnogo životinja. Posebno joj je drago prasence Wilbur kojemu je prilikom njegova okota spasila život. Naime, Wilbur je gotovo stradao od sjekire njezina oca kao najkržljavije prase u okotu. No, iako malen, sitan i slabašan, Wilbur ipak postaje dio ekipe životinja na farmi. Uz gusku Gussy (Oprah Winfrey), autoritarnog ovna Samuela (John Cleese), ciničnog štakora Templetona (Steve Buscemi), arahnofobičnog konja (Robert Redford) i tupave krave (Thomas Haden Church i André Benjamin), Wilbur je razvio posebno prijateljstvo s paučicom Charlotte (Julia Roberts) koja živi među stropnim gredama.
Jednoga dana životinje na farmi saznaju kako su Wilburovi dani odbrojani – njegova je sudbina, naime, ona božićne večere. No, paučica Charlotte odlučuje se na neobičan pothvat – u svoje će mreže svakodnevno plesti riječi o posebnosti ovoga praseta, a sve kako bi uvjerila farmera i njegovu obitelj kako je on jedno superkul stvorenje koje zaslužuje živjeti. Wilbur će tako saznati mnogo o prijateljstvu, odanosti, smjenama života i smrti te važnosti svakoga pojedinca, bez obzira na njegove fizičke mane.
Film je nastao prema istoimenom romanu E. B. Whitea (`Stuart mali`, `Trumpet of the Swan`) koji je do danas preveden na 23 jezika (pa i na hrvatski) i prodan u 45 milijuna primjeraka. Autori scenarija su Susannah Grant (scenarij za `Erin Brokovich`) i Karey Kirkpatrick (`Bijeg iz kokošinjca` i `Preko ograde`) koji je bio zadužen za humor cjeline, a glazbenu je podlogu osmislio Burtonov kućni skladatelj Danny Elfman.
Uz impresivnu glumačku (Dakota Fanning) i voice-over ekipu (Julia Roberts, Robert Redford, Steve Buscemi, John Cleese, Kathy Bates, Thomas Haden Church, Oprah Winfrey itd), zivotinjska je ekipa također vrijedna spomena. Naime, sve su životinje iz filma prava `krvomesnata` bića, a specijalni su efekti korišteni samo kako bi ilustrirali dijelove u kojima oni govore. Svaka je životinja imala svoga trenera, iako ponekad ni to nije pomagalo. Redatelj Gary Winick tako je prokomentirao da su ljudi možda i uspjeli otići na Mjesec, no nisu mogli privući pažnju jedne krave – čak ni urlanjem, bušenjem balona ili pak mahanjem raznoraznim predmetima.
Praščići su pak bili priča za sebe. Naime, oni mogu naučiti samo po jedan trik, a dnevno na težini dobivaju i po pola kilograma. Zato je ekipa zadužena za dresuru životinja svakodnevno radila s 25 različitih praščića, a Wilbura je ukupno glumilo njih 47.
Film je bio jako dobro prihvaćen od publike (73 milijuna $), ali i od kritike. Tako se na Rotten Tomatoesu sve crveni od `friških rajčica`. Jason Ferguson (`Orlando Weekly`) pohvalio je činjenicu da je riječ o filmu koji obiteljsku tematiku obrađuje bez ironijskog odmaka, a Tom Charity iz CNN.com rekao je kako ovaj film nije klasik, ali njegova poruka jest: `najvažnije je to što film podsjeća na to kako su životi kratki, prijateljstvo neprocjenjivo, a riječi važne`.
Film je također sinkroniziran na hrvatski, a svoje su glasove (između ostalih) posudili Jan Niković, Suzana Nikolić, Predrag Vušović, Mirela Brekalo, Slavica Knežević i Davor Gobac.
Moraš biti prijavljen/a!
Prijateljstvo
To bi bila glavna tema filma. Slažem se da su ona "ružna" bića svedena na prihvatljivu razinu ali je također i istina da zaista više nemaju neke ideje za stvaranje novih dječjih filmova pa se vraćaju ona "već viđeno". Kao što sam i rekla, cijeli film se radi o prijateljstvu jer se današnje viđenje prijatelja zasniva uglavnom na "koliko mi on može pomoći", tako da ovaj filmić nas podsjeća na prave značajke prijateljstva a to je prije svega dobrota ali i uzajamna pomoć. Film je dosta miran a očekivala sam drugačije jer kad sam bila na praksi djeca su mi sva uzbuđeno govorila o ovom filmu da sam mislila da ima više toga. Očito stvarno djeca drugačije gledaju na neke stvari koje će nažalost zaboraviti kad narastu kao što smo ih zaboravili i mi.
Praščić Babe 3?!
Sve filmove koji su sinkronizirani idem pogledati sa svojom, sada 6-godišnjom, kćerkom. Ona mi je neka vrsta "indikatora" kakav je film za djecu, jer ja ipak gledam nekim drugim očima (očito starijim). Njezinih nekoliko dojmova prenosim. Prvo: tata, ovo je ko praščić Babe, drugo: pauci i nisu tako strašni i treće: onaj štakor je baš fora. Ovo sam naveo iz razloga što smatram da je i djeci očito da filmska industrija nema ideje i da reciklira poznato i viđeno. A pozitivna stvar je da su bića koja su inaće pod nazivnikom "odvratna" svedena na djeci prihvatljivu razinu. Ipak, ima nešto i pozitivno u filmu.