Paprika
Sony Pictures Classics / Blitz film i video
Režija: Satoshi Kon
Scenario: Seishi Minakami
Producent/i: Jungo Maruta, Masao Takiyama
Zemlja: SAD
Linkovi: imdb
Stroj koji omogućava ulazak u snove i manipulaciju čovjekovom podsvjesti pao je u krive ruke. Stvar može spasiti jedino alternativna detektivka Paprika.
Znanstvenici su u budućnosti uspjeli proizvesti tzv. DC-Mini, napravu pomoću koje je moguće 'spojiti se' u snove i otkriti izvor određenog psihičkog poremećaja. Jedan od četiri prototipa DC-Minija ukraden je iz laboratorija te je završio u rukama tzv. podsvjesnih terorista koji ga koriste za brisanje osobnosti.
To je dobrano uznemirilo istraživače u laboratoriju čiji snovi su ugroženi. Sumnja se da je krtica asistent Himuro koji je nestao no to im neće pomoći u otklanjanju prijetnje. Tom će izazovu odgovoriti psihoterapeutkinja koja ulazi u svijet snova kolege kroz DC-Mini.
U tom alternativnom svijetu ona je prelijepa 18godišnja detektivka Paprika koja ima sposobnost vezanja podsvijesti i povijesti.
Predikat 'R' ovaj je anime zaslužio prvenstveno zbog prikaza pomalo bizarnih snova doktora koji sanjaju.
Moraš biti prijavljen/a!
Snovogled
Prva stvar koja mi se svidjela u filmu bila je pjesma iz uvodne špice. Toplo je preporučam svim ljubiteljima japanske elektropop glazbe (ako takvi postoje). A pošto vam se nudi besplatno na Internetu i ovom vam je prilikom nesebično pružam (http://www.teslakite.com/freemp3s/e/paprika/), film ne morate ni pogledati! Šalu na stranu, Papriku ne krasi samo dobra glazba već i izvrsna animacija!
Što se tiče same radnje, nije jasno objašnjeno na koji način radi DC Mini (iliti snovogled), a na kraju se više nije znalo tko tu koga (u svakom smislu). Paprika svakako zaslužuje drugo gledanje, no komentar ne može toliko čekati, stoga sada stoji pred vama. Usprkos očekivanjima, film nije ispao ni psihodeličan ni strašan kako sam mislio. Noćne more ne moraju biti poput onih s Freddyjem Kruegerom da bi bile zanimljive. U njima se ovdje pojavljuje vesela parada koja guta sve pred sobom. Ta je parada, prema mom skromnom mišljenju, simbol komercijalizacije koja danas ne štedi više ništa i nikoga. U obranu snova od komercijalne zloporabe staje lik koji će se pokazati glavnim negativcem. Zašto? Nije mi ostalo jasno. Izgleda da ni ovaj film nije mogao proći bez zlikovca koji želi uništiti svijet (bilo to u snovima ili javi). No unatoč cijeloj ovoj zbrci, Paprika na kraju pruža svojevrsno razrješenje, a nudi i jednu zanimljivu tezu: «Ne misliš li da su san i Internet slični? I jedan i drugi su mjesta na kojima se potisnuta svijest oslobađa.»