Nema me
Killer Films, Discovery film i video
Režija: Todd Haynes
Scenario: Todd Haynes, Oren Moverman
Producent/i: John Goldwyn, Jeff Rosen, John Sloss
Zemlja: SAD, Njemačka
Linkovi:
Šest Dylanovih inkarnacija - pjesnik, prorok, odmetnik, rock ikona, lažna zvijezda i propovjednik. A gdje je pravi Bob Dylan? Ima ga i nema ga!
Todd Haynes počeo je karijeru kao alternativni redatelj, a kada se pročulo da sprema biografski film o Bobu Dylanu u kojem glume mnoge zvijezde, mnogi su pomislili da će to biti njegov film koji će najviše ući u mainstream vode. I gadno su se prevarili – Haynesov 'Nema me' je u biti eksperimentalni film koji je svojom fragmentarnom pričom zbunio mnoge gledatelje, ali i kritičare.
Riječ je o dramatizaciji Dylanovog života kroz (barem) 6 arhetipskih lica koja predstavljaju faze u Dylanovom životu: pjesnik, prorok, odmetnik, lažnjak, preobraćeni kršćanin i rock zvijezda. Svaki od tih dylanovskih likova glume različiti glumci, među kojima su čak i crni dječak i jedna žena – Cate Blanchett koja je zasluženo dobila mnoge nominacije i nagrade za ovu ulogu.
Tako je jedan od protagonista filma 11-godišnji crni dečko, koji se predstavlja kao folk zvijezda Woody Guthrie (Marcus Carl Franklin) i bježi iz popravnog doma, zabavljajući ljude svojom svirkom. Jack Rollins (Christian Bale) je mladi folk pjevač s političkim angažmanom, koji istinski prihvaća kršćanstvo i počinje pjevati gospel po mjesnim crkvama. Jude Quinn (Cate Blanchett) je rock zvijezda na vrhuncu slave, koju uznemiravaju novinari željni da konačno razotkriju što misli o sebi i društvu. Tu je i mladi buntovnik (Ben Whishaw) koji nosi ime Arthura Rimbauda, te Robbie Clark (zlokobno testamentna uloga Heatha Ledgera), holivudska zvijezda koja se sve više otuđuje od svoje supruge (Charlotte Gainsbourg). Richard Gere glumi ostarjelog Billy the Kida, odmetnika koji se mora sukobiti sa svojim progoniteljem, Patom Garrettom (Bruce Greenwood)...
Trailer za 'Nema me', r: Todd Haynes
Umjesto klasične biografije, ovdje imamo kolaž priča koje se temelje na stvarnim i izmišljenim događajima, mnoge scene referiraju se na Dylanove pjesme, izjave, pa čak i filmove u kojima je glumio ('Pat Garrett & Billy the Kid'). Oni koji ne poznaju Dylanov život i pjesme mogli bi pomisliti da sigurno ne mogu pratiti ovaj film, no opet - i oni koji su pravi 'dilanolozi' ne nalaze se na poznatom terenu. Film zahtijeva reprizu, a čak ni onda se ne može sa sigurnošću odrediti autorov stav prema Dylanu.
Todd Haynes je snimio nekonvencionalan film, a zbog toga ga kritičari ili vole ili odbacuju. Oni koji ga ne vole ocjenjuju da je riječ o 'FILMU kojeg nema'(New York Magazine), kojem 'fali priče i fokusa' (Variety), i koji je jednostavno 'zbrka'(Time). Razočarenje dijela kritičara Haynesom najbolje je izrazio Mick LaSalle (San Francisco Chronicle) koji je zaključio da 'svatko može napraviti loš film, no treba dobar filmaš da bi napravio tako loš film kao Nema me'. Ipak, velika većina kritičara (73% na MetaCritic.com, 78% na RottenTomatoesu!), hrabro je prihvatila Haynesov eksperiment.
Film se tako proglašava 'Molotovljevim koktelom u fasadi holivudske tvornice biografija' (The New York Times),'kaotičnom zabavom' (Charlotte Observer), 'jednim od najinventivnijih filmova godine' (Salon.com) i 'fascinantnim eksperimentom za gledatelje koji su voljni da se prepuste Haynesovim povremeno hermetičnim meditacijama' (Washington Post). Iskusni Roger Ebert upozorava da Haynes 'nije načinio portrete Dylana, nego naših percepcija tog pjevača, s tim da nismo ni korak bliže razumijevanju Dylana - kao što i treba biti'. Jedna od najboljih kritika sažima stavove i protivnika i ljubitelja filma. Kritičar Matt Cale (RuthlessReviews) proglašava 'Nema me' 'pretencioznom, apsurdnom, nekoherentnom, brbljavom zbrkom' koja 'ratuje s gledateljem' ali ujedno priznaje da je volio svaki trenutak filma, a jedini zaključak filma mu je: 'Bob Dylan ne postoji'.
Ili možda ipak postoji? Oni koji žele upoznati pravog Dylana mogu 13.06.'08. otići u Varaždin i tamo uživo vidjeti i čuti pravog Dylana. A prije toga imaju ovaj film - da pokaže fragmente iz Dylanovog života i razbije sva očekivanja o tipičnom biografskom filmu.
Moraš biti prijavljen/a!
art?
nisam ni malo oduševljen, štoviše razočaran sam. Mogli su napravit odličan normalan biografski film o Dylanu(hvala bogu čovjek ima materijala za to) a ne ova art spika.
zanimljivo
film je definitivno zanimljiv i neobičan. priča ispričana kroz 6 lica. definitivno nešto novo u ovakvom tipu bigrafskih filmova. mislim ipak da film nije za svakoga.. oni koju su očekivali tipičan biografski film mogli bi se naći razočaranima ili zbunjenima..
film je kompleksan, originalan i svakako dojmljiv.
Apstraktno
Mrzim ovakvu vrstu filmova. Isprazna filozofija. Prekinuo sam ga nakon 25 minuta jer sam znao da ne vodi ničemu. I, usput znam da se velika većina sa mnom neće složiti, ali realno gledajući Bob Dylan nikada nije znao pjevati. I još ono puhanje u usnu harmoniku bez ikakvog smisla je zbilja previše. Precijenjen autor u svakom slučaju. Neka mi oproste Darko Glavan i ostalo nepodšišano i neoprano društvo od tzv. rock kritičara. Hvala, što ste mi dali jedinicu za recenziju ovoga filma, jer ću ja isto učiniti ovome tzv. filmu.
I'm Not There
Originalno i neobično...jer se jedino tako može opisati ličnost poput Boby Dylana. Različiti likovi predstavljaju Dylana u različitim životnim fazama te daju poseban osvrt na različite strane njegove ličnosti.
Glumačka postava jako dobra, posebno mali Marcus Carl Franklin.
Vrijedan film za sve fanove ove američke ikone.
Bit će me ponovo u Kinu Europa...
Film sam gledao na ZFF-u. Nisam čitao sadržaj kao što to nikad ne činim nego sam došao da me Todd Haynes iznenadi. Uspijelo mu je. Fenomenalan izbor glumaca (posebno Cate Blanchett, Heath Ledger i Richard Gere). Svakome tko je u Zagrebu preporučam da pogleda film. Radi se o zaista zanimljivom ostvarenju.