Džingis Kan - Ratnik i vladar
Picturehouse
Režija: Sergej Bodrov
Scenario: Arif Alijev, Sergej Bodrov
Producent/i: Sergej Bodrov, Anton Melnik, Sergej Seljanov
Zemlja: Njemačka / Kazakhstan / Rusija / Mongolija
Linkovi:
'Ne podsmjehuj se slabašnom mladuncu, moglo bi se otkriti da je tigrov sin,' kaže mudra stara mongolska poslovica.
Esugei Kan i njegov devetogodišnji sin Temudžin jašu stepom prema plemenu Merkita. Esugei želi sklopiti mir s Merkitima ženidbom sina s jednom njihovom pripadnicom. Na putu prenoće kod drugog plemena gdje Temudžin upozna djevojku Borte. Dječak priopći ocu da je našao nevjestu i iako se to protivi očevu planu, on pristane na sinovljev izbor. Na povratku u svoj tabor, Esugeia otruju neprijatelji, a članovi njegova vlastita plemena ukradu mu svu stoku te izaberu novoga Kana i sruše logor ostavljajući Temudžina i njegovu obitelj same i nemoćne u stepi. Dječak sada provodi dane loveći i strpljivo čekajući dan kada će osvetiti nezahvalnim suplemenicima zbog očeve smrti.
Novi Kan, Targutai, ulovi dječaka i pretvori ga u roba, čekajući da ovaj odraste jer po mongolskoj tradiciji djecu se ne smije ubijati. Pet godina kasnije, Temudžin pobjegne, pronađe vjernu Borte i oženi se njome. Međutim, mladenci uspijevaju biti zajedno samo nekoliko dana. Njegov je otac, prije puno godina, iz plemena Merkita oteo njegovu majku i oženio je. Merkiti su strpljivo čekali dan kada će se osvetiti zbog te uvrede i otmu Borte. Temudžin se za pomoć obrati svom bratu po krvi, Džamuki. 'Mongoli se ne tuku zbog žena', kaže mu Džamuka. 'Zaboravi je, nađi drugu'. No, Temudžin želi samo nju pa uspijeva nagovoriti Džamuku da okupe vojsku i krenu u pohod na Merkite.
'Džingis Kan - Ratnik i vladar', trailer
'Džingis Kan – Ratnik i vladar' prestižni je projekt ruskih produkcijskih kuća CTB Film Company i Andreevskiy Flag Film Company. Film je režirao Sergej Bodrov (nominiran za Oscara 1997. za film 'Zatočenik Kavkaza') koji je i napisao scenarij uz Arifa Alieva. Za suradnju na filmu 'Zatočenik Kavkaza', Aliev i Bodrov su dobili nagradu European Script Prize. Ulogu Temudžina dobio je japanski glumac Tadanobu Asano, a njegova izvedba mu je na Venecijanskom filmskom festivalu 2003. donijela nagradu Upstream za najboljeg glumca. Ipak, ta uloga donijela je i proteste Mongola koji su željeli mongolskog glumca u ulozi njihove najveće povijesne ličnosti.
Druge nacije uključene u koprodukciju ovog filma radovale su se 'Džingis Kanu'. Nakon velikog uspjeha 'Borata', Kazahstan je postao popularan kao zaostala zemlja, pa je za tu zemlju bio veliki događaj kada je ovaj film kao kazahstanski predstavnik ušao u najuži izbor kandidata za Oscar za strani film.
Jurica Pavičić, novinar Jutarnjeg Lista, o 'Džingis Kanu – Ratniku i vladaru' kaže ovako – 'Oni koji će u kino poći privučeni mačevanjem i bitkama, neće biti razočarani. Film ima niz vizualno efektnih prizora borbe, poduprtih kompjuterskom grafikom. Ipak, za jedan takav spektakl 'Mongol' je u iznenađujućoj mjeri osovljen oko motiva ljubavne lojalnosti.' Osvrnuo se i na današnje političko stanje u Rusiji pa kaže kako glavni junak filma podsjeća na Putina koji 'vraća dostojanstvo poniženoj domovini, istjeruje oligarhe, dovodi svoju zemlju na mjesto globalne sile'.
Alissa Simon (Variety) u opisu filma ističe 'krajolike koji oduzimaju dah, sjajnu fotografiju, krvave bitke i jedinstvenu tradiciju' te najavljuje da će film 'pokoriti publiku u Kanovim bivšim zemljama'. Nekima se film učinio spor, s previše osobne priče a premalo povijesnih događaja. Njih treba upozoriti da je 'Džingis Kan-ratnik i vladar' zamišljen kao prvi, uvodni dio trilogije o Džingis Kanu, pa više spletki, obračuna i velikih bitki možete očekivati u nastavcima.
Moraš biti prijavljen/a!
Mongol
filmčina od koje zastaje dah!
Povijest piše najbolje priče
Ovo je jedan od onih filmova koji se gledaju lakoćom. Sjajan prikaz mongolske kulture i tradicije, ali i odnosa između na prvi pogled hladnih i neprijaznih stanovnika beskrajnih stepa. Njihove se emocije ne mogu isčitati na licima, ali ipak su su snažne i postojane te se protežu cjelokupnom radnjom filma. Glumačke izvedbe su više nego dobre, a glumac u ulozi Dzamuke me se mnogo više dojmio od samog Temugdina. Baš me zanima kako bi ovaj film ispao da du ga snimali Ameri? Mislim da to i ne želim znati jer teško da bi i približno pogodili atmosferu kao i sam smisao ove priče. ..
Mongol - Trijumf duha
U posljednjih desetak godina nisam pogledao dublji istočnjački film. Nisam očekivao spektakl, a opet, na neki način film to jest. Više od svega dojmio me se, kako mi se čini, vjerno prenesen duh tradicije Mongola, dobri kostimi i općenito dobra rekonstrukcija svega što se tiče tog vremena i naroda. Dubina priče, scenarij i likovi jednostavno su perfektni. Jedino čemu se možda može zamjeriti su nekoliko nespretno režiranih (na sreću, nebitnih) kadrova. Sve ostalo na mene je djelovalo poput tamjana, omamljujuće i meditativno. Film i jest spor, ali to mu je i adut, jer se manje oslanjao na efekte i brzu fabulu, a više na emocije. Treba upamtiti da brzina ionako već odavno ''proždire'' kinematografiju i pogotovo CSI- like serije, pa su ovakvi kontemplativni filmovi pravo osvježenje.
Vrlo dobro
Ugodno iznenađenje u šumi instant
akcijckih,horor i teenage pop filmova američke produkcije te nakon nekoliko mjececi suše u žanru srednjovjekovnih povijesnih spektaklova.Konačno je netko uložio novac u uprizorenje života ovog velikog vojskovođe.
Brojni raspravljaju o istinitosti priče, ali ovo je ipak igrani, a ne dokumentarni film.Uz to, o Džingis Kanu je zapisano puno različitih verzija bigrafija tako da se u tom pogledu vjerojatno nikad neće svi složiti.
Film vrijedi pogledati ukoliko ste ljubitelj drame i povjesnih spektaklova.
+ atmosfera
+ glazba
+ priča
- na trenutke lošija gluma nekih uloga
Moja konačna ocjena je 4.
Dodatak:
Mongolska poslovica na početku filma bi u točnijem prijevodu glasila ovako:
'Ne podsmjehuj se slabašnom mladuncu, jer on bi mogao postati okrutni tigar.'
lose...
prica i radnja jako losi, jedino sto izvlaci su neke scene borbi i krajolika... nedovoljno