Dvije sestre za kralja
Columbia Pictures
Režija: Justin Chadwick
Scenario: Peter Morgan
Producent/i: Alison Owen, Scott Rudin
Zemlja: Velika Britanija / SAD
Linkovi:
Sestre Boylen pokazuju kako su se nekada prljave političke igre i spletke vodile u krevetu, a ne u dosadnim saborskim klupama.
Dvije sestre, Anne (Natalie Portman) i Mary (Scarlett Johansson) Boleyn, su oku ugodne i simpatične dame koje žive mirnim seoskim životom. No, njihovi ih ambiciozni otac i ujak, u maniri najžešćih svodnika, pokušavaju podati engleskom kralju Henryju Tudoru (Eric Bana), kako bi obitelji osigurale što veći društveni položaj i materijalnu dobit. Sada njih dvije moraju napustiti jednostavan i simpatičan način života na kakav su navikle i zaputiti se na kraljev dvor. Uskoro, ono što je krenulo kao pokušaj pomaganja obitelji prerasta u bespoštednu i nemilosrdnu borbu sestara za kraljevu naklonost, koji je, usput rečeno, već oženjen za kraljicu, Katarinu Aragornsku (Ana Torrent).
Ispočetka, Mary je uspješnija u 'barenju' kralja pa tako postaje i njegova ljubavnica, a da stvari budu bolje, uskoro i zatrudni. Pošto je Anne pametnija, lukavija i neustrašiva, odluči igrati opasnu igru – vješto balansira na granici povjerenja i sa sestrom i s kraljicom Katarinom. Bez obzira na sestrine iskrene osjećaje prema kralju Henryju, Anne je ustrajna i nepokolebljiva u ostvarivanju svog ultimativnog cilja – biti nova engleska kraljica. I tako dok se prekrasne sestre bore za kraljevu ljubav, jedna zbog svojih osjećaja, druga iz ambicije prema prijestolju, Engleska se polako počinje raspadati, rastrgana između kršćanstva i protenstantizma.
'Dvije sestre za kralja', trailer
Inače, 'Dvije sestre za kralja' snimljen je prema istoimenom bestselleru Philippe Gregory, a scenarij je za potrebe velikog ekrana adaptirao Peter Morgan. Izgleda da je Morgan fasciniran cijelom tom tematikom oko engleskog prijestolja jer je upravo on napisao scenarij za 'Kraljicu' koja je Hellen Mirren donijela Oskara za najbolju glavnu žensku ulogu 2007. godine.
Publici se film svidio u velikoj mjeri, što se može zaključiti iz ocjene od 70% na internet stranici Rotten Tomatoes, dok profesionalci nisu baš očarani. Iako su neki zadovoljni odgledanim te posebno hvale glumu (Ebert & Roeper), velika većina nije uspijela naći riječi pohvale, pa tako kažu sljedeće – 'neinteresantno i loše napravljeno' (New York Post), 'vulgaran prikaz dinastije Tudor' (Toronto Star), a opće mišljenje glasi kako 'Dvije sestre za kralja' umjesto na povjesnu dramu više podsjećaju na lošu sapunicu.
Moraš biti prijavljen/a!
Sapunica...i to loša!
Očekivati povijesnu dramu od filma koji se jasno klasificira kao takav, u današnje doba je to očito jako teško. Po romanu Philippe Gregory, Justin Chadwick snima svoj prvijenac koji je ništa više nego ljigavi "ljubić". Igrajući se rađanjem djece bez ikakvog saznanja o vremenskom razmaku, likovi su konstantno isti, te samo poznavatelji povijesti mogu znati da je prošlo 15 godina od uvodne scene neuspješnog poroda Catherine do Henryevog trećeg braka, s Jane Seymour. Ono što još više boli jest činjenica da ništa ne saznajemo o Henryevoj vladavini, niti ratovi, niti išta o vođenju zemlje, osim kratko spomenutog raskola sa katoličkom crkvom. Misleći da jednolični likovi poput sestara Boleyn mogu zadržati pažnju kroz puna dva sata je potpuni promašaj, jer čak i Mary i Anne su površno karakterizirane, a da ne govorim o katastrofalnom prikazu Henrya VIII., čiju vladavinu su autori filma prikazali isključivo kao lov za ženskim suknjama. Istina je da je imao 6 žena, da je odrubio glave dvjema ali to je čovjek koji je imao jaku osobnost, vodio ratove, mijenjao svijet. No u konačnici što očekivati od Hollywooda? Točnu povijesnu dramu ili sapunicu s povijesnim elemntima? Ovo drugo bolje funkcionira kod široke publike, barem do trenutka kada vas marketinški stručnjaci namame na gledanje ovog filma. Pri završetku filma valjda je svima jasno da svi kostimi ovog svijeta i podnošljiva gluma glavnih aktera neće sakriti izrazitu glupost i površnost scenarija, koji je pretvorio zanimljive povijesne ličnosti poput Henrya VIII. ili Anne Boleyn u čistu suprotnost tome.
Dvije sestre za kralja
kao prvo definitivno moje sve pohvale idu glumici natalie portman koja me je jako oduševila ulogom anne boleyn...svaka čast..al općenito u globalu glednao film je pun i prepun svakojakih spletkarenja i zavođenja nekog..pa tu je svatko sa svakim i cijeli film se svodi zapravo na kralja tj ko će osvojiti njegovu naklonost...to mi je glupo..oni se igraju s rađanjem djece kao da to nije ništa...pa molim vas...i mene je tijkom filma stalno zbunjivalo ko je sad s kim??ko se s kim vjenčao??ko je rodio dijete??ko je sad protiv njih??itd..previše nabacong ima u ovom filmu...film i nije nešto dobro napravljen pa pogledajte samo kakva to je uopće povijesna drama???ljubavna ili nešto slično..ako su napravili povijesnu dramu(što piše da je ta vrsta)trebali su je obradit u tom smislu riječi a ne tu ubacivat toliko gluposti kao što su to stalno rađanje djece to ona nepotrebna uloga one jane koje bude njegova zadnja osoba koja mu rodi dijete...ne znam što da više kažem o tome uglavnom općenito gledano kod mene je prošlo neutralno a moglo je puno bolje sa takvom glumom...pozitivan je kraj i to sami kraj koji vam neću otkrit da vam ne pokvarim gledanje tog filma...to je moje mišljenje a sad koliko vas tako misli ne znam ali znam da će mnogi bit protiv toga i da će moja recenzija dobit jedan ali neka mnei to ne smeta...uglavnom film pogledajte ako odmah na početku ne očekujete previše
ocjena:5,4/10
za žene
povijesna drama prepuna poznatih glumaca