Kako izgubiti prijatelje i otuđiti se od ljudi
Paramount Pictures
Režija: Robert B. Weide
Scenario: Peter Straughan
Producent/i: Stephen Woolley, Elizabeth Karlsen
Zemlja: Velika Britanija
Linkovi: službena stranica
Priča opisuje iskustvo Sidneya Younga koji se iz perspektivnog novinara pretvorio u potpunu propast, ali na tom putu upoznao je ljubav.
Sidney Young (Simon Pegg) je londonski izvjestitelj, urednik i izdavač alternativnog, neperspektivnog časopisa Post-Modern Review – satiričnog štiva koje bez ikakve zadrške oštro kritizira najveća ega u svijetu showbusinessa. Iako se na prvi pogled čini da Sidney ne voli i prezire svjetski jet set, on istovremeno priželjkuje njihovu slavu, pažnju koju dobijaju i društveni status. I upravo mu se prilika za takav život pruži nakon jednog katastrofalnog pokušaja da upadne na zabavu priređenu za dodjelu nagrada, kada mu Clayton Harding (Jeff Bridges), urednik svjetski poznatog časopisa Sharps, sa sjedištem u New Yorku, sasvim nenadano ponudi posao.
Voljan napustiti svakodnevnu monotoniju svoga stana koji mu je ujedno i ured, on stiže u Veliku Jabuku. Preuzimajući svoj alter ego i predstavljajući se kao Clark Baxter, za kojeg su pravila stvorena kako bi se kršila, Sidney se strmoglavi u newyorški stil života koji vrvi zabavama i u kojem su glavni kult slavne osobe. Međutim, posao mu nije onakav kakvog ga je zamišljao. Sidney je razočaran pretjerano kreposnom atmosferom na njegovom novom radnom mjestu i odlučan je u tome da malo prodrma stvari i da mu se konačno objavi priča.
Njegov politički nekorektan i nehajan stil pisanja koji odiše uvredama i vulgarizmima automatski podigne prašinu kako kod njegovog nadređenog, tako i kod kolegice Alison Olsen (Kirsten Dunst). Njegove lakrdije, kao što je dovođenje striptizete u ured, pljuvanje hrane u dizalima i opijanje na zabavi povodom proslave Dana nezavisnosti, sve više ugrožavaju njegov ugled i posao. I uskoro našem Sidneyu nije dopušteno niti intervjuirati slavne osobe, a kamoli o njima pisati. No, niiti to ga nije spustilo na zemlju, ali stvari se mijenjaju kada upozna prekrasnu glumicu Sophie Maes (Megan Fox) i zaljubi se preko ušiju.
'Kako izgubiti prijatelje i otuđiti se od ljudi', trailer
Ova komedija snimljena je prema istoimenim memoarima Tobyja Younga koji su objavljeni 2001. godine, a prate njegovu selidbu iz Londona u New York, gdje postaje urednik prestižnog časopisa Vanity Fair. Otpušten je dvije godine kasnije, a njegovi memoari na urnebesan način opisuju propali pokušaj osvajanja Manhattana. Toby se prisjeća: 'Doista mi nije odgovarao taj posao, a jedan od razloga za to bila je moja apsolutna naivnost glede toga što znači biti novinar u New Yorku. Očekivao sam mnogo ležerniju i opušteniju radnu atmosferu. Osjećao sam se kao Austin Powers koji je odrastao u tolerantnoj, nekonformističkoj eri šezdesetih i onda bio prebačen u viktorijansko doba.'
Film je režirao Robert B. Weide koji je do sada uglavnom radio na televizijskim projektima (serija 'Bez oduševljenja, molim'), a scenarij je napisao Peter Straughan. Ova komedija i nije baš nešto uspjela oduševiti kritičare internet stranice Rotten Tomatoes, ali je zato puno bolje prihvaćena kod obične publike. Ocjena glasi 38%, a ovako su napisali pojedini mediji – 'Vrlo pametna satira showbusiness novinarstva koja ima mnogo toga za ponuditi svojim potencijalnim gledateljima.' (San Francisco Chronicle). Ipak, onih negativnih komentara bilo je nešto više, a posebno okrutan bio je New York Post – 'Ako zbilja želite iskusiti što znači izgubiti prijatelje i otuđiti se od ljudi, jednostavno im preporučite ovaj film.'
Moraš biti prijavljen/a!
kako ostati budan tijekom filma
ma joooj... loše, loše, loše
Britanac u NewYorku
Satiričan prikaz američkog jet-seta, njihovog načina života, ispunjenog žurkama, prijemima, večerama, prezentacijama...Simon Pegg je zaista dobar u kreiranju lika Sidney Younga, oštrog britanskog novinara, posebno nadrndanog na poznate svetske show-business face. Napušta London i odlazi NewYork, uveren da mu je to životna šansa da dotakne sam vrh u novinarstvu, ali ubrzo shvata, da mora da prihvati činjenicu da su i novinari samo jedan šraf u mašineriji zvanoj show-business. Svako treba da zna gde mu je mesto u društvu, inače je neprilagođen i onda nepoželjan. Na tom putu otkrivanja gorke istine, nenadano mu se dešava ljubav (Kirsten Dunst, kao koleginica, novinarka Alison Olsen). E sada, Sidney ne osvaja baš tako lako njeno srce. Mora da i žrtvuje nešto (pa makar to bilo i odbacivanje prelepe glumice Sophie Maes u interpretaciji Megan Fox, koja maltene glumi samu sebe). Svakako treba pomenuti i nenametljivog glavnog urednika Claytona Hardinga, osobenjaka (sjajni Jeff Bridges), koji u osnovi podržava Sidneyeve nekonvencionalne metode u obavljanju novinarskog posla. Solidna komedija, a još ako ste fan Megan Fox, ne oklevajte, nego pogledajte pod hitno.
Predosadno
Iskreno film sam išao gledati samo zbog Simon Pegga koji me uvijek može nasmijati, a i inače volim britanske komedije. No samim transferom radnje u Ameriku, film gubi onu britansku britkost radnje i lokacija i svatko bi rekao da je to još jedna američka komedija a ne britanska. U početku je zanimljivo gledati Pegga kako pokušava upasti na zabave, ubijati životinje i imati neuspješne pokušaje kod suprotnog spola no kasnije sve to postaje dosadno. I da, znam da je pristup filmu i sto puta ispričanoj temi nešto drugačiji no upravo tu autori ne uspijevaju napraviti različitiji i zanimljviji završetak filma. Ono što vrijedi je gluma koja nije loša, Megan Fox u bazenu i to bi bilo to...ostalo je zanemarivo i ako ne želite izgubiti prijatelje nemojte im preporučiti ovaj film.
kako izgubiti interes za film nakon ovog filma
Užasno dosadan i debilan film...
Nisam ni izdržala do kraja filma od tolike dosade...
Nisam uspio izdrzati do kraja, a nedostajalo je samo 10ak minuta da se okonca moja muka uz ekran, ali ne, i to je bilo previse.
Neorginalan, površan, Devil wears Prada wannabe, ali sa mnogo glupljim humorom, sa nedoradjenim likovima... Ne znam, da sam odgledao zadnjih 10 minuta, mozda bi dobio neki odgovor na nesto u filmu, ali svejedno, radije sam se postedio muke odgledavanja raspleta.
Glavni lik, niti zabavan, niti intrigantan, na prvom mjestu prazan i dosadan, Kristen Dunst neprepoznatljiva, pa cak ni jedan Jeff Bridges kao da se cijelo vrijeme osvrce oko sebe i pita "Koji kurac radim tu?" Jedina svijetla tocka u filmu je Dana Scully kojoj je uloga najbolje legla, i cija uloga, iako totalno sporedna, ima koliko-toliko zivota u sebi.
Nikako ne zasluzuje prolaznu ocijenu, Weide, natrag na TV, Straughan, ubij se.
Neopterećujuća doza drugačijeg
Ocjena dana filmu mnogo je veća nego što je film možda objektivno zaslužuje. Razlozi ovog nesebičnog dara, čak i nakon božićnih praznika, leže u tome što me ovaj film, za razliku od svih koje sam gledala u zadnje vrijeme, uistinu nasmijao. Možda je istina da je sve u filmu već viđeno, međutim sve to već viđeno upakirano je u jednu sasvim zabavnu možda čak i crnu komediju koju vjerojatno nećete pamtiti kao najbolji film. Odlična gluma. Odličan film. Tko ide gledati film jer je čuo da je drugačijei, vjerojatno će se razočarati. Tko ide gledati film bez takvih očekivanja - vjerojatno će se u par navrata pošteno nasmijati.
Nikad kraja filmu
gledao sam g au cinestaru i to mi je bila kobna pogreška jer je film pravo dosadan...ja sam stalno gledao na sat i računao kad bi mogao bit gotov..baš nekako poslovni film za ljude u pedesetima..ma baš bzvz jedino mi se sviđa glume megan fox i to je to...ostalo je baš glupo i nema nikakve posebne radnje ...kirsten glumi klasično a to je glupo...jer nisam neki ljubitelj njenih uloga
Na britanski način
Kako napraviti solidan sve već viđeno film od kojeg vam se ne bude povraćalo… čini se da su britanci maturirali na tome, a Simon Pegga (kao jedan od boljih komičara u posljednjih 3 godine) diplomirao na tome….
Loše
Sve ono što se vidi u foršpanu je zapravo to. Par smiješnih scena i ništa više. Film sam gledao još prije mjesec i pol dana i nije me baš previše impresionirao. Još jedna u nizu usiljenih komedija.