Neobična priča o Benjaminu Buttonu
Paramount Pictures/Continental film
Režija: David Fincher
Scenario: Eric Roth
Producent/i: Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Cean Chaffin
Zemlja: SAD
Linkovi: službena stranica
Uistinu neobična priča o čovjeku koji se rodi kao starac, a umire kao dijete, sa Bradom Pittom i Cate Blanchett u glavnim ulogama.
Radnja filma započinje na dan kada uragan Katrina pogodi New Orleans. Tada upoznajemo ostarjelu gospođu Daisy koja bespomoćno leži na samrtničkoj postelji. Pored nje je njena odrasla kćer Caroline. Daisy zamoli svoju kćer da joj naglas čita dnevnik njenog dugogodišnjeg prijatelja Benjamina Buttona (Brad Pitt). Caroline posluša želju svoje majke, a sa svakom sljedećom stranicom misterioznog dnevnika sve je jasnije da je Benjamin imao, u najmanju ruku, neobičan, zanimljiv i uzbudljiv život. No, ono najčudnije vezano uz Benjamina ne tiče se njegovog posla, ljudi koje je upoznao, ili događaja koje je proživio, već upravo njegovog rođenja – rodio se kao starac koji stari unazad, odnosno s godinama postaje mlađi i vitalniji.
Benjaminova majka umrla je pri porodu, a ubrzo nakon toga napušta ga i njegov biološki otac, Thomas Button. Od tada je njegova sudbina u rukama crnkinje Queennie koja radi kao sestra u domu za brigu o starijim osobama. Daisyna (Cate Blanchett) baka također se nalazi u tom domu i ondje Daisy upoznaje Benjamina. Iako ih je život nakon toga razdvojio, oni ostaju u kontaktu dugi niz godina, da bi se ponovno pronašli u svojim četrdesetim godinama kada su i po godinama i po izgledu odgovarali jedno drugom. No, činjenica je da Daisy s godinama postaje sve starija, a Benjamin sve mlađi. Ubrzo se među njima stvara nepremostiva prepreka koja s vremenom postaje sve veća, a Benjamin i Daisy se polako počinju udaljavati jedno od drugog.
'Neobična priča o Benjaminu Buttonu', trailer
'Neobična priča o Benjaminu Buttonu' zaživjela je kao kratka priča F. Scotta Fitzgeralda u dvadesetim godinama prošlog stoljeća, a inspirirana je citatom Marka Twaina: 'Život bi bio beskrajno sretniji kada bismo se mogli roditi s osamdeset godina i postepeno doći na osamnaest.' Fitzgeraldova priča je bila hir, maštovito otkriće, a njezino donošenje na velika platna se dugo smatralo preambicioznim i prefantastičnim pothvatom. Projekt je lutao četrdesetak godina, sve dok ga nisu preuzeli producenti Kathleen Kennedy i Frank Marshall. Isto tako, za njega su već preko deset godina bili zainteresirani scenarist Eric Roth ('Forrest Gump', 'Ali'), režiser David Fincher ('Sedam', 'Klub boraca') i Brad Pitt ('Babel', 'Zdrpi i briši'), a kasnije im se pridružila i Cate Blanchett ('Nema me', 'Dobri Nijemac')
Ovaj film je jedna fantastična epska priča sa bogatim scenarijem kojeg fantastični glumci savršeno podupiru. Tako glasi konsenzus kritika na internet stranici Rotten Tomatoes, ali naravno da je, kao i uvijek, bilo vrlo oprečnih mišljenja. 'Neobična priča o Benjaminu Buttonu' ocjenjena je s visokih 77%, a ovako su napisali neki od najuglednijih američkih medija – 'Film je baš kao bombonjera, ali prazna.' (Newark Star-Legder), 'S obzirom na uložen talenat i potencijal, film je definitivno podbacio' (Chicago Sun-Times). Tako kažu oni, a mi smo primjetili da se negativne kritike uglavnom odnose na priču za koju kažu da je pomalo dosadana i na režiju koju su opisali kao 'igranje na sigurno, bez previše riskiranja'.
Nitko baš previše ne voli ziceraše, ali su ipak u velikoj većini oni kritičari koji su zadovoljni odgledanim – 'Režiser ima dobro oko za postizanje atmosfere i vizualnog dojma.' (Minneapolis Star Tribune), 'Prekrasna drama koja se bavi najstarijim egzistencijalnim pitanjima – starenjem i umiranjem' (Chicago Reader), 'Briljantan na svim područjima. Od režije, preko scenarija, pa sve do glume.' (Toronto Star). Kada se svemu ovome pridoda i činjenica da je 'Neobična priča o Benjaminu Buttonu' u nešto više od mjesec dana prikazivanja zaradila više od 111 milijuna dolara, onda zbilja nije teško predvidjeti uspijeh i u hrvatskim kinima. Što se tiče Oscara, ova drama je imala čak trinaest nominacija, od kojih je uspješno realizirala tri - za vizualne efekte, scenografiju i make-up.
Moraš biti prijavljen/a!
UŽAS!!!
Ovo nemojte nikako gledat, žali Bože vremena...
Ja ovo nisam mogla odgledati do kraja... razvučeno, dosadno, nikad kraja...
UŽAS!!!
Ovo nemojte nikako gledat, žali Bože vremena...
Ja ovo nisam mogla odgledati do kraja... razvučeno, dosadno, nikad kraja...
Od mnogobrojni vrhunskih filova koje na prezentira David Fincher ovo je jedan u kojem sam doista uzivao i skroz usao u njega sa svojm mastom i mislima..ikao je film jako kritiziran od vecine za mene je ovo vrhunsko ostvarenje...samo se treba upustiti u pricu i svaćati sve što nam režiser prezentira...Nemam riječi za ovaj fim...jako dobrooooo...David Fincher RULZ :D!!!
The curious case of benjamin button
film koji ostaje
sporoča filma nadoknađena je zanimljivom pričom tako da sveukupno film zaslužuje pohvale ali ni sama bajkovitost priče nije me toliko oduševila koliko me potakla na razmišljanje o važnosti dubine osječaja među ljudima i nebitnosti razlike godina ali na kraju redatelj okreče priču i daje do znanja da i ta razlika ipak nije nemali faktor tako da ovaj film bi prije svega smatram poučnim i dubokim a šta je najbitnije ostat če u sječanju.
Isprazno
Iskreno, očekivao sam ipak malo više od ovog filma. Kada sam prvi put gledao najavu probudio je vekio interesovanje bar kod mene. Film nije loš, daleko od toga, ali sve je nekako podređeno stilu dok onaj esencijalni dio djeluje prilicno povrsno. David Fincher je dobar reditelj, ali stvaranje emocija na ekranu mu definitivno nije jaca strana. Uprkos sjajnoj fotografiji, efektima i bajkovitoj atmosferi, sama priča (te narocito glavni lik) iako djeluje jako zanimljivo na papiru se ipak doima pomalo hladno i isprazno. Brad Pitt je dobar, mada je njegovoj uvjerljivosti uveliko pridonjela šminka koja je možda i jedna od najboljih dosad viđenih na filmu. Tilda Swinton i Cate Blanchet su standardno dobre ali i ostatk glumacke ekipe je itekako vrijedan spomena. Film bi prvenstveno okarakterisao kao dramu a ne kao avanturu buduci da Button tokom svog čudesnog života ne prolazi kroz neke velike avanture vec manje vise kroz 'normalne' zivotne situacije. Radnja se odvija sporo te tu i tamo postaje malo naporan za gledanje. Iako je to odlika većine art filmova, smatram da bi malo brzi tempo uveliko popravio cjelokupan dojam. Ovako ne zaslužuje vise od 3.
Benjamin
Predivan film ,dirljiva priča i odlična gluma ,čista 5
loše loše loše loše
Neobična priča
Film mi se jako svidio upravo zbog neobične priče, sama činjenica da se netko rodi star i pomlađuje se iz godine u godinu. Jako dobra gluma i radnja me oduševila. Iako film dugo traje, zanimljiv je i ni u jedno trenutku mi nije bio dosadan. Ona scena sa izradom sata koji ide unatrag mi je jedna od najboljih.
Osim seljackog naglaska, cinjenice da je su radjeni kao biografija i jos par nevaznih detalja, ovaj film i Forrest Gump nemaju veze jedan s drugim.
Forrest Gump je film pun duha, nevjerojatno zivotan i originalan, Benjamin Button je sve suprotno od toga.
Jedina scena koja me opasno zagrijala za film bila je upravo na pocetku, prica o uraru i satu na kolodvoru koji ide unazad, ali sve poslije toga je teska nizbrdica koja kulminira "Will you sleep with me" scenom.
Nominacija za oskara jest, kao i sto smo od "akademika" navikli, marketinsko-politicka pizdarija, ali to je druga tema.
Svejedno, gluma je vrhunska, Fincher solidan, ne toliko koliko ga neki hvale, ali ipak ok, tako da od mene film dobija carsku trojku.
Oscar?
Od svih filmova kandidata, čini mi se da je ovaj najbliže ukusu Akademije. Premda imaju pravo svi koji su u njemu prepoznali rukopis Erica Rotha ( Forrest Gump ), meni taj utjecaj nije iritantan. Filmska umjetnost je umjetnost mašte i fikcije; ne moramo baš poslije svakog dobrog filma izići kao udareni mokrom krpom, udareni brutalnošću, realnošću...Ovaj je film elegantan, premda usporen, nije dosadan; usudila bih se reći da je lijep.
Curious indeed!
Nevjerovatan film. Veliku stvar je napravio David Fincher.
Priča je neobična, sasvim nova i sama ta činjenica je dovoljna da probudi veliki interes.
Ono što mi se posebno svidjelo je to kako su svi ti silni specijalni efekti i vrhunska šminka suptilno stavljeni u drugi plan. Time je postignuto ono što je svakako i bila namjera – da prikazano bude vjerodostojno, a da nam ne skreće pažnju dok začuđeno pratimo neobičnu sudbinu čovjeka koji živi natraške.
To što je rođen star je ustvari jedino što je neobično u Benjaminovom životu. Sve ostalo je sasvim obično. Ništa spektakularno nije napravio Benjamin u svom životu. Samo je živio, mirno, povučeno, pokušavajući da dobije od života ono što dobija i svaki drugi čovjek koji živi „normalno“.
Ja bih ipak više voljela da jeste nešto napravio (osim djeteta :) ) jer bi s tim film dobio na dinamičnosti.
Gumb
Film je odličan! Tri sata filma preleti u sekundi, zahvaljujući odličnim glumcima i dobrom scenariju. Poučan je i simboličan.
Obavezno pogledati!
Trajanje
Tijekom filma u jednom trenutku pomislio sam: "Treba li možda biti dinamičniji?" Ne. Ovaj film prikazuje cijelu životnu priču jednog čovjeka, od rođenja pa sve do smrti i zbog toga treba imati takav tempo. Pri dolasku u kino čuo sam jedan par kako unaprijed negoduje zbog njegove duljine: pa tko ih tjera da idu u kino? Mogli su si doma na netu pogledati trailer i to je to. I nastaviti trpati hranu u sebe umjesto što su je donijeli u kino - krumpir i kečap, šta li?! Samo još da ćevape uvrste u ponudu.
Ovaj film nije za takve ljude. Snimljen je za one koji vole (i) duge, polagane filmove koji te natjeraju da se zamisliš, nasmiješ ( više i iskrenije nego tijekom većine "komedija" ), sjetiš se nekoga dragog i zapitaš se mnogošta.
Možda je nešto prepisano iz "Forresta Gumpa", ali ja to ne znam jer nisam i neću pogledati ga ( ne podnosim ono kmečalo Hanksa ) i zapravo me i ne zanima ako je nešto odnekud "pokupljeno", jer mi se sviđa ovakav kakav jest.
Kako snimiti film za Oscara?
Kako snimiti film za Oscara?
Nađi dobar književni predložak - check.
Okupi cijenjenu glumačku ekipu - check.
Planiraj film u trajanju od bar dva i pol sata - check.
Filmski efekti - check.
I što sad? Upravo to su se upitali i autori filma izgubivši se u prethodnim uputama. Scenarij se raspao po šavovima, kamera nemušto podupirala šuplju priču. Ako ovo bude jedan od pobjednika Oscara bar će svima biti jasno - nešto je vrlo trulo u Hollywoodu.
BButton
Meni je ovaj film bio sve samo ne dosadan. Takav film ne gleda se svaki dan. Mene je ova priča potpuno kupila. Pohvale za glumačku ekipu.
Dilema
Kada pogledam neki film, obično nemam problema u ocjenjivanju njegove kakvoće. Ili je loš, ili je osrednji, ili je dobar( odlični su jako rijetki što se mene tiče ), no s ovim imam problema. Zapravo, uopće ne mogu odrediti da li je film dobar ili loš. Neki trenuci su zaista fenomenalni, dok su drugi naivni i vrlo loše odrađeni. Ima nekih sličnosti s Gumpom no sama koncepcija priče je dijametrlano suprotna, tako da se ne bih složio da je tu bilo ikakve namjere. Brad Pitt je zaslužio Oscara za ovu ulogu, no nikako ne smijemo zaboraviti ni sjajnu Cate Blanchett, kao i Tildu Swinton. S te strane doista nemam zamjerki. Glavni je problem filma, po mom mišljenu, radnja koja se odvija izrazito sporo i nedinamično,a veća je pažnja usmjerena na odnose između likova. Nakon nekog vremena, ti stalni dijalozi postanu vrlo naporni.Fincher očito ima oko za detalje jer nekoliko puta tijekom filma kamera hvata doista sjajne prizore, te nerijetko prekida monotoniju. Iako film ima puno više dobrih strana, ipak se ne mogu odlučiti, te ga neću ocijeniti.
Ha i ovakvi žive
Svatko ima pravo na svoje misljenje i vidjenje filma ali ovako glupavu i podcjenjivacku kritiku nisam dugo citao,iza koje se krije ocito jako površno gledanje i shvaćanje filma.Mislim usporedit Forresta s ovim filmom je tako ocigledno neiventivno i jeftino,sto se tice Zemeckisa odlican redatelj,ali je druga liga za jednog Finchera covjeka koji se najvise od i jednog redatelja(suvremenog9 približio jednom Kubricku.Pljuvanje po Pittu uobicajeno za ljude koji povrsno gledaju filmove i glumce,i koji smatraju da neko moze biti dobar glumac samo ako izgleda rabijatno i polupijano.Njegov izgled mnogima izaziva komplekse,radi kojeg njegov ocigledni glumacki talent bacaju pod noge.Toliko me iznervirala navodna kritika ovog tipa da nisam nista napisao o ovom izvanrednom filmu,kojeg se jednostavno mora pogledati a kojeg srecom ljudi sa malim i skucenim dusama ionako nece shvatiti.Pitt jedna od najboljih uloga u karijeri,nenametljiva,suzdrzana,bas onako kako trazi njegov jako kompleksan lik.
Ostavite mi Forresta Gumpa na miru
Zbilja je žalosno za današnji film što ovo smeće ima 13 nominacija. Film je očita kopija Forresta Gumpa, i to stvarno loša. Gledam film i postavim sebi pitanje: Gdje si ti to već vidio? Odem na Google i na tražilici nađem npr. rezultat na stranici (http://www.scene-stealers.com/blogs/benjamin-button-forrest-gump/). Što nam se to kopira: 1. Čuveno pero iz Forresta, sada je kolibrić na moru, 2. Način pripovijedanja i snimanja samog filma, 3. i Button kao starac ima iste kretnje kao Forrest, aonda odjednom skoro potrči (Scena u crkvi). Sve je to zapravo, stvarno žalosno. Međutim, glavni problem filma je sam lik. Button nije pozitivac kao Gump. On je napočetku ružni starac bez duha, u mladosti nije bog zna što, a kao dijete je čista depresija. Ne znam po čemu je poseban, osim što mu se život temelji na nemogućoj pretpostavci. Redatelj Fincher nadalje nema imaginaciju Zemeckisa, a Pitt je kurac od glumca spram Hanksa. Najgora priča je kada Button pripovijeda kako mu je nastradala 'cakana' kao niz uzročno posljedičnih veza zbog čega nije više mogla plesati. Pritom je zaboravio napomenuti da ne bi stradala da nije izvodila kretensku piruetu na cesti. (kao da je gledatelj glup i ne vidi da vozač uopče nije kriv). Film što ide prema kraju, sve je dosadniji i dosadniji. Ovakvu blamažu od filma mogu podnijeti samo Amerikanci i Bosanci. A što bi rekao Gump na Buttona i njegov slučaj i redatelje i glumce koji su učestvovali u ovome projektiću? Najvjerojatnije, SHIT HAPPENS. Čista, sigurna i čvrsta jedinica.