Ljudožder vegetarijanac
Telefilm, Blitz film i video
Režija: Branko Schmidt
Scenario: Branko Schmidt
Producent/i: Stanislav Babić
Zemlja: Hrvatska
Medicinski horor o korumpiranim ginekolozima i istinitim događajima iz hrvatskih bolnica koji će šokirati javnost.
Rađen prema istinitim pričama, film nas vodi u kliniku za ginekologiju i sterilitet. Tamo gdje svaka žena očekuje najbolju njegu i skrb, baš tamo događaju se nedopustivi propusti, prevare i najnemoralnije radnje.
Danko Babić je ginekolog. Beskrajno je ambiciozan,korumpiran,nemoralan i povezan s najgorim zagrebačkim podzemljem.
U poslu je površan i brzoplet te čini čitav niz fatalnih grešaka koje završavaju smrću trudnice, kirurškim vađenjem zdravih organa i slično. Od totalne blamaže i zatvora spašavaju ga podmitljivi patolozi i prijatelj, policajac Ilija, okorjeli diler droge.
Da bi izdržao neprestano balansiranje na rubu zatvora, Babić se prepušta uživanju droge i alkohola a nerijetko i sam sebi ubrizgava medikamente za smirenje i spavanje. Lažima i falsificiranjem nalaza Babić uspije diskreditirati kolege i postati šef klinike.
Teško razočaran i povrijeđene taštine, jer je na šefovsko mjesto izabran njegov kolega doktor Bantić i jer zgodna stažistica Lovrićka grubo odbija njegovo udvaranje, on laže, falcificira nalaze, spletkari, podmeće kolegama i radi sve ne bi li se domogao svojih ciljeva, a to ga dovodi do suradnje sa šefom narko-mafije i vlasnikom narodnjačkih klubova za kojeg obavlja ilegalne abortuse. Kad ga šef zatraži da za njega napravi još jedan, zadnji ‘poslić’, a to je abortus ženi koja je s ministrom prometa trudna sedam mjeseci, Markan isprva odbija jer radi se o ubojstvu, a ne o abortusu…
Ovaj film je adaptacija romana Ive Balenovića s kojim je Schmidt surađivao i na prethodnom filmu 'Metastaze'. Na nacionalnom filmskom festivalu u Puli osvojio je pet Zlatnih arena, među ostalim za režiju i za najbolju glavnu mušku ulogu (Rene Bitorajac), a bio je uvršten i u službenu konkurenciju uglednog Međunarodnog filmskog festivala u Moskvi. U rujnu 2012. Hrvatsko društvo filmskih djelatnika proglasilo je film hrvatskim kandidatom za Oscara za strani film.
Kritičari su uglavnom hvalili film i zaključili da je 'ovim filmom Branko Schmidt postao najuzbudljiviji domaći filmaš', te napravio 'jedan od najboljih filmova u kinematografiji samostalne Hrvatske.'
Moraš biti prijavljen/a!
užas
pokušaj napraviti film kao naši susjedi srbi nije uspio uvjek se u filmu nešta čeka i to ostane nedorečeno svaka čast dobrog lumačkoj ekipi ali film užas,sranje nikako nemojte potrošiti st i po na ovo
Predobar i mučan
Obavezno gledati. Ne gledam često hrvatske filmove, ali ovo je nešto sasvim drugo. Zastrašujuć, realan (naturalistički!), mučan, gadljiv i odličan. Sporedni glumci dobri, Rene odličan! Konačno film koji se bavi stvarnim problemima koji muče hrvatsko društvo - nedostatkom makar i tračka savjesti kod većine aktera koji imaju utjecaj na naše živote. Nakon ovog filma imam osjećaj da živim u totalnoj iluziji (Matrix) da još postoji dobrota, savjest, međuljudska pomoć...
NAPOKON
Očito je trebala doći nova generacija glumaca koji su neopterečeni šablonama,stereotipima stare škle glume. svaka čast
Iznenađenje domaće kinematografija!
Pogledati. Ostavio me bez teksta. I sam malom mučninom u želucu. Schmidt, good job!
* * * * * / 5
film prikazuje stvarno društvo oko nas: izrugivanje kompetentne osobe jer je drukčije boje kože, inspektor koji valja koku, korumpirani doktor i još puno toga.. meni se jako svidjela glumačka postava od rakana preko cvitešićke i ono malo mustafe. zanimljiva kamera gdje prevladavaju dugi ali dinamčni, negdje čak i predinamični kadrovi. ugodno iznenađenje od filma, preporučam!
Hvala Branko!
Prije ovog filma treba pogledati Metastaze. U prvoj verziji, Metastaze su trebale biti teška, opora drama i kritika naše svakodnevice. Na kraju je ispala, pa skoro, komedija. Crna komedija, ali ipak je sve ublaženo. E, sa "Ljudožderom", to je - to. Ne slušajte reklame, već krenite u kina film pogledati otvorenog uma, spremni na sve. Film je brutalan, težak, sirov, gorak, jednom riječju - realan. Kritika korumpiranog društva na svim razinama. Bolesno zdravstvo, policija, politika, svi znamo za taj glib u koji smo upali, a ovaj film je u srcu toga gliba. Pokazuje se kakvi ljudi trebaju biti ako žele u takvom glibu napredovati. Tu nema dobrote i savjesti. Glumce ne želim spominjati jer su oni samo oružje Branka Schmita (dobro oružje) kojim on puca u našu stvarnost koja nas okružuje. Bravo Branko i jedva čekam što je sljedeće.