Na cesti
American Zoetrope
Režija: Walter Salles
Scenario: Jose Rivera, prema istoimenoj knjizi Jacka Kerouaca
Producent/i: Nathanael Karmitz, Charles Gillibert, Rebecca Yeldham
Zemlja: Francuska, Velika Britanija, Brazil, SAD
Linkovi:
Filmska adaptacija kultne knjige Jacka Kerouaca, priča o generaciji bitnika koji krstare po Americi u potrazi za smislom.
Mladom piscu Salu Paradiseu život se mijenja iz korijena nakon što ga posjeti slobodoumni Dean Moriarty sa svojom djevojkom Marylou. Zajedno kreću na putovanje po Americi, te susreću razne ljude koji utječu na njihove živote.
Moraš biti prijavljen/a!
Buntovnici
'Iskustvo je najbolji učitelj' premisa je filmske adaptacije kultnog (a dobrim delom i autobiografskog), romana popularnog pisca Jacka Kerouaca ('On the Road'). Renomirani brazilski režiser Walter Salles prihvatio se izazova da oživi na filmskom platnu živote nekolicine likova, koji su vremenom stekli status znamenitih pripadnika američke 'Beat' generacije, tamo negde s kraja četrdesetih i početkom pedesetih godina prošlog veka.Jose Rivera je prilagodio literarni predložak u filmsku priču, s tim što valja napomenuti kako je za potrebe snimanja korišćena prvobitna verzija romana (postoje glasine kako je sam pisac, koji je roman napisao za tri nedelje, 1951. godine, s očiglednom namerom da ga što pre odnese svom izdavaču, nešto kasnije i dopunio roman, novim detaljima, pa je tako nastala integralna verzija, pod nazivom 'Izvorni svitak').Priča se fokusira na mladog pisca koji kroz druženje sa slobodoumnim parom dobija inspiraciju da piše i izrazi suštinu bitničke kulture, oličenu kroz moto:'živi u trenutku' odnosno 'živi od danas do sutra', kako bi neki to slobodnije protumačili. Walter Salles ostaje dosledan sopstvenom umetničkom izrazu, dajući nam još jedan tzv. 'roadtrip movie'.Neminovno se nametnula komparacija s njegovim ranijim projektom ('Diarios de motocicleta'), o priči kako je Che Guevara započeo svoj revolucionarni put.Međutim, odmah da se razumemo ovaj film nije na nivou gore pomenutog, snimljenog 2004. godine.Postoje više razloga za ovakvu konstataciju. Najpre da se dotaknemo same ekranizacije koja nije uspela da nam ponudi privlačnu, dovoljnu provokativnu filmsku priču, neko štivo koje će nas razdrmati, okupirati nam pažnju do samog kraja.Neosporno da je radnja pomalo razvučena, sa par dosadnih sekvenci. Glumački kasting je takođe veoma diskutabilan, jer je većina neuverljivo iznela svoje role.Tu bih ipak izostavio talentovanog britanskog glumca, jer sam mišljenja kako je Sam Riley sasvim pristojno prezentovao lik pisca Sala Paradisea, koji je zapravo alter-ego Jacka Kerouaca.Na zadovoljavajućem nivou je i Kirsten Dunst, jer je lik druge supruge Neala Cassadyja, Camille a.k.a. Carolyn Cassady, veoma dopadljivo kreirala, kao mlada žena pritisnuta životnom teskobom.Adut filma je odlična fotografija, jer je Eric Gautier uspeo da nam dočara vizuelno atraktivne zapise sa brojnih putovanja na kojima se otisnula grupa mladih buntovnika, u potrazi za smislom života, van kvazi-moralističkih okvira tadašnje puritanske Amerike.Imajući u vidu kompletan kasting, moja očekivanja bila su (opravdano) jako visoka u pogledu samog kvaliteta filma.No, nakon odjavne špice, ostao je opor ukus blagog razočaranja, pa se spontano nametnuo utisak kako ovde nešto nedostaje ili je nedorečeno.Uostalom pogledajte pa procenite i sami (naravno ukoliko ste spremni na rizik uzaludno utrošenih dva sata vašeg slobodnog vremena).