Djevojka s bisernom naušnicom
Lions Gate Films
Režija: Peter Webber
Scenario: Olivia Hetreed
Producent/i: Andy Paterson, Anand Tucker
Zemlja: Velika Britanija, Luksemburg
Linkovi:
službeni site
trailer
imdb
Lako je zaključiti zašto je film o Vermeeru i njegovoj najpoznatijoj slici zaradio tri oscarovske nominacije: za kostimografiju, fotografiju i art direktora.
Gledati ovaj film je isto kao i ući u Vermeerovu sliku. Svjetlo, boje i kompozicija su gotovo savršeni. Zaista se malo zna o središnjem liku ovog filma - holandskom slikaru iz 17. stoljeća, Johannesu Vermeeru, a još manje o njegovoj najpoznatijoj slici 'Girl with a Pearl Earring'.
Poznato je kada je živio (1632. – 1675.), gdje je živio (Delft, Nizozemska) i da se, osim slikanjem, bavio preprodajom umjetničkih djela. Poznato je da su njegova vremena rastrgana ratovanjima kao i religijskim razdorom i da je nakon njegove smrti u 43. ostalo samo 35 slika i obitelj u dugovima.
'Djevojka s bisernom naušnicom' je adaptacija novele Tracy Chevalier koja je zamislila i opisala slikarev svijet ispunjen problemima. Njegova histerična žena Catharina (Essie Davis) stalno je bila trudna, živio je sa zločestom punicom (Judy Parfitt) i djecom plave kovrdžave kose te troškovima koji su ga izluđivali.
Film je spor i tih, emocije su prikrivene i prikazane kao na slikarskom platnu, a fantazija počinje dolaskom mlade seljančice Griet (Scarlett Johansson) koja nakon očeve nesreće, u kojoj je oslijepio, biva prisiljena raditi kao služavka u domu slikara Johannesa Vermeera (Colin Firth).
Griet je jako sramežljiva, tiha, povučena i pomalo nervozna kad joj se netko obrati, ali postaje oduševljena slikarovim djelima čim ih prvi puta ugleda. Tako postaje jedina osoba u cijeloj kući koja razumije i poštuje Vermeera i njegov rad. U jednoj sceni, bojažljivo mu prilazi i pita da li može oprati stakla u atelieu, a on shvaća koliko je posebna jer jedina razumije koliko svijetlo koja pada na slikarove modele može biti važno, razumije vezu između svijetla i boje iako je njezina naobrazba daleko slabija od njegove.
Ona je također mlada, lijepa i sigurno zanimljivija od njegove žene – ljubomornog zanovijetala, pa Vermeer ne krije svoje simpatije. Njegova opsesijapostaje više nego očita Catharini i njezinoj majci, a Griet se mora nositi i s pohlepom Vermeerova stalnog kupca, Van Ruijvena (Tom Wilkinson), koji pristaje nastaviti kupovati samo ako će slikar nastaviti slikati Griet.
Njezina urođena inteligencija i umjetnički instinkti čine Vermeera boljim slikarom, a suosjećajna priroda postaju vrata utjehe u kaosu u kojem živi. Vizualno – film ostavlja bez daha, a Griet postaje izvorom njegove inspiracije i subjektom njegove najpoznatije slike 'Djevojka s bisernom naušnicom' kojom joj je podario besmrtnost.
Moraš biti prijavljen/a!
Djevojka sa bisernom naušnicom
Svaka slika ima svoju priču pa tako i Djevojka sa bisernom naušnicom. Malo činjanica, malo mašte i eto nam storije o djelu koje živi stoljećima nakon što njegov tvorac više nije na ovom svijetu.
Ovaj film jeste melankoličan, pomalo usporen, prečedan ali u umjetničkom smislu je savršen. U centru pažnje su umjetnikov rad i djelo, a likovu su tu samo da nam na to ukažu. Ne govore previše, ne dramatizuju previše, ćute, mješaju boje, hvataju svjetlo i stvaraju , svako na svoj način, ljepotu kojoj se divimo. Sasvim suprotno njihovoj idili i miru vidimo haos koji vlada na ulici, na pijaci ili samo sprat niže.
Simpatije između slikara i Grit rastu ali se ne realizuju jer to nije bit filma. Da jeste likovi bi vjerovatno bili bolje razrađeni. To bi zasigurno umanjilo šarm i umjetnički dojam koji ovaj film ostavlja.
Vrlo dobar film sa odličnom Scarlet
Biserna naušnica
Najiskrenije, film me nije dojmio ali mislim da je stanje u to doba dobro prikazao a pod to smatram način života, odijevanje i ponašanje. Scarlet je dobro odigrala neuku, lijepu, poslušnu i punu straha sluškinju a Colin Firth je u glumu unio dozu neustrašivosti i ozbiljnosti, što mi se sviđalo. Ali sam film mi je bio dosta jednoličan, ali to je samo moje mišljenje. Same slike su mi bile najljepši dio filma. Još mi je jedan dio uništio film, a to je izgreban DVD-e zbog čega je svako malo film preskakao. Slažem se da je sama umjetnost u filmu dobro ispala ali da je sam film mogao biti bolji.
Djevojka sa bisernom nausnicom
Film je zbilja zasluzeno dobio nominacije za Oskara, jer je fotografija i scenografija prekrasna...izbor glumaca savrsen, a sama tema iako fiktivna navodi nas na razmisljanje...hemija izmedju Griet i Vermeera je opipljiva i ostavlja nas bez daha ocjena 10
Lijepo
Vizualno prekrasan film, fotografija je uistinu fantastična, tih, miran, ali doista se uvuče pod kožu. Pokušava odgovoriti na pitanje kako je i u kojim uvjetima nastala jedna od najpoznatijih Vermeerovih slika stvarajući priču o mladoj služavci koja privlači pažnju slavnog slikara koji stvara remek-djela u kaotičnom kućanstvu punom dječje graje, s ljubomornom ženom koja ne shvaća njegov genij i realnom punicom bez koje bi se sve raspalo. Svakako pogledati.
Colin Firth je zakon!!!!!!!!!!
Ovaj film može zadovoljavati određene kriterije, ali činjenica je da će više gledanosti dobiti zbog glumca Colina Firth-a nego zbog njegove umjetničke vrijednosti koja nije ni tako loša. Zapravo je umjetnost u ovom film dosta dobro prikazana, ali cijeli film je mogao ispasti puno bolje.