ZFF-ov DOX box
A u kutiji: Priče iz beogradskog Vrapča, Tarantino Tunižanin, iranska prodaja bubrega, bunt muzičkih doxeva satkan od kolekcionarskih primjeraka...
Kao što smo vam nedavno pisali, u kolicima rođendanskog 5. ZFF-a (21. do 27. listopada) vozi se 11 cjelovečernjih, 15 kratkometražnih igranih te 13 dokumentarnih filmova u konkurenciji, a o popratnim programima da i ne govorimo. Za početak, stavili smo pod povećalo ZFF-ovu dokumentarnu porciju.
Prva dobra vijest u dokumentarnoj sekciji je 'Eho', hvaljeni film srpskog redatelja Marka Popovića i scenaristice Ivane Lalić koji je na minulom Sarajevu pokupio specijalno priznanje žirija. Dox prati grupicu štićenica najstarijeg 'Vrapča' na Balkanu – psihijatrijske bolnice Laza Lazarević u Beogradu i njihove vizije svijeta, mnogo zdravije od onih koje putem medija serviraju političari i saborski zastupnici.
Ljubitelje akcijskih trešerica i Bore Leea oduševit će dokumentarac 'VHS Kahloucha' Néjiba Belkadhija /NASLOVNA/. Dox prati Moncefa Kahlouchu, 'tuniškog Tarantina' i ljubitelja filmskih 70-tih, u toku snimanja njegovog zadnjeg hita 'Arapski Tarzan'. Tunižani širom svijeta s nestrpljenjem očekuju distribuciju svakog Kalouchinog novog vhs-a, a otkad je premijerno prikazan na Cannesu i bio nominiran za Veliku nagradu žirija na Sundanceu, Kaloucha je ime od internacionalnog značaja.
Priča koja će protresti mnoge kosti na sjedalima SC-a, 'Duhovi Cite Soleila' vodi gledatelje u haićansku prijestolnicu Port-au-Prince 2004, točnije u četvrti njezina opasnog sluma Cite Soleil kroz priču o dva brata - 2Pacu i Bilyu. Dok ne sanjare o tome da postanu slavni reperi, Pac i Bily su do zuba naoružani lideri dviju suprotstavljenih frakcija chimeresa (duhova)- lokalnih bandi u službi tadašnjeg haićanskog predsjednika Aristidea. Nevjerojatan bliski dokumentaristički pristup redatelja Asgera Letha (staroga Joergena sina) i Miloša Lončarevića omogućava gledateljima da braću vide kroz njihov odnos pun ljubavi i mržnje, zajedničku im želju da postanu slavni, ljubavni trokut s francuskom dobrotvorkom Lele i pakt s Aristideom za vrijeme njegovog pokušaja da zadrži vlast tijekom 2004. Lethov ekspresionistički portret društva u kaosu snimljen kombiniranjem cinema verite stila (gerilskom metodom 16 mm kamere 'iz ruke') i korištenja tv isječaka, prati skor haićanske hip hop zvijezde Wyclifa Jeana.
Ghosts Of Cite Soleil, r. Asger Leth i Miloš Lončarević
‘Nekima se jedna vrata zatvore, a druga se otvore. Meni se vrata zatvore, a i druga ostaju zatvorena’, kaže u filmu 2Pac, a s njim bi se vjerojatno složili protagonisti 'Iranske rasprodaje bubrega', mladi Iranci Sohalia i Mehrdad kojima su otvorena vrata državno priznate agencije za preprodaju bubrega u Teheranu. Film u režiji Nima Sarvestanija nagrađen Zlatnom nimfom za najbolji informativni dokumentarni film na TV festivalu u Monte Carlu donosi jedinstven pogled izbliza na rastuću trgovinu ljudskim organima u Iranu.
'Povratak mrtvog čovjeka' domaće nam redateljske face Petra Oreškovića bio je u konkurenciji prošlogodišnje IDFA-e, potom na DHF-u, Dokufestu i tko zna gdje sve ne. Ukratko, Oreškovićev dox debi koji apsolutno preporučamo priča o nestanku i iznenadnom uskrsnuću Himze Muratovića, a ako vas je opis filma zaintrigirao, obavezno proštudirajte iscrpni intervju ovdje.
Među brojnim doxevima u glazbenom ključu u programu se našla i vankonkurentska 'Ulica grafita'/'Graffiti Street', dokumentarac Sergeja Krese o jednom od najvažnijih bendova sarajevske alternativne rock scene s kraja osamdesetih – La Bandi koja se nakon 15-godišnje pauze prouzročene ratom ponovno okuplja. Posjetitelji ZFFešte pripast će čast da provjere kako nakon 15 godina razdvojenosti i apstinencije La Banda zvuči uživo.
Muzičke legende tema su još dva doxa koje udomljuje ZFF. 'Šaban' Miloša Stojanovića, dat će vam intiman uvod u buran život legendarnog romskog glazbenika iz Srbije, Šabana Bajramovića. Pjevača, glazbenika, skladatelja i šaljivdžiju vidjet ćemo kao obiteljskog čovjeka; ali i kao strastvenog kockara, ozloglašenog ženskara i nediscipliniranog dijabetičara.
Legenda amsterdamskog i domaćeg undergrounda Ivica Košavić a.k.a Razorblade Jr. a.k.a lider kultne noise rock grupe Gone Bald bit će zagrebačkoj publici predstavljen u nizozemskom doxu 'Ćelavci' u kojem ćemo vidjeti kako se Ivica u zadnjih 13 godina trudi proslaviti svoj bend.
'Los Bor.Bones' redateljskog trolista Pilar Velazquez, Fran J.S.C. i Anaiss Bartual predstavit će još jednu kolekcionarsku poslasticu - Ulan Bator Trio, r'n'r bend koji sačinjavaju Fela Bor.Bone, Paloma Bor.Bones i Manolo Bor.Bone. Oni pjevaju na asturijskom jeziku u Valenciji i od ranih 90-ih sviraju veliki r’n’r, izrađujući vlastite instrumente (dvostruke basove sa žicama napravljenima od kočnica bicikala, gitarama od kutija za cipele i pojačalima iz kućne radinosti) i snimajući isključivo vinile – a poznati su po svom singlu Caga-Traga.
Los Bor.Bones
Porciju voajerističkih uvida u život izraelskih vojnih rezervista, nude 'Vojnički dnevnici'/'Alpha Diaries'. Radi se o filmu bez presedana, snimanom tijekom više od pet godina vojničkog života redatelja i rezervista Yaniva Bermana, a dozu zdravog voajerizma zadovoljit će poljski 'Rendez Vous' Marcina Janosa Krawczyka, 8-minutni dokument konverzacije između djevojke i mladića. Tu je i dobitnik Glavne nagrada žirija za najbolji reportažni dokumentarni film na Documenti 2007. - 'Talijanski doktor' danskog redatelja Esbena Hansena koji prati nevjerojatno entuzijastičnog doktora Alberta, ravnatelja Ortopedskog centra Crvenog križa u Kabulu koji želi vratiti dostojanstvo svim žrtvama mina u Afganistanu, te dirljiva švicarska priča o životu i smrti 'Chirgu' koja je na Berlinaleu ’07 osvojila nagradu ekumenskog žirija.. Redatelj Jan Gassman u Chirgu portretira svog najboljeg prijatelja Christiana koji je pravio velike planove za budućnost, sve dok mu u 21, godini nisu otkrili tumor na vratu u uznapredovaloj fazi. Gassmann prati ga kamerom, stvarajući pritom film koji se ne bavi smrću, nego životom.
O britanskom filmu 'We are together' Paula Taylora, dirljivoj priči o jednom neobičnom sirotištu u Južnoafričkoj Republici u kojem su stanovnici uglavnom djeca roditelja preminulih od AIDS-a, pisali smo na ovoj adresi, kao i o 'Sicku', koji se vrti u sklopu programa Matineje – u prijepodnevnim satima u kinu Europa…
Za kraj, ostaje samo da podsjetimo da su prijave na scenarističku radionicu Palunko u tijeku, a tome, kao i svemu u i oko ZFF festivala čitajte na službenim stranicama.
Zašto se za dokumentarac u tekstu kaže dox? A i dokumentarac je sleng. Jel to neki novi sleng ZFF-RAF generacije? Ladane, upomoć!
Ja isto gledao, užasan mi je, a čuo sam da je ekipa filma digla poveću svotu na njemu, dok film izgleda kao da je kućna snimka nečije rođendanske proslave.
Ja gledala, meni film sasvim ok.
Povratak mrtvog čovjeka je dosadno, razvučeno, egotripovsko S R A N J E u koje su se uvjerili svi posjetitelji DHF-a.