Dina: Pješčani planet
Universal Pictures
Režija: David Lynch
Scenario: David Lynch
Producent/i: Jose Lopez Rodero, Dino de Laurentiis, Raffaella De Laurentiis
Zemlja: SAD
Linkovi: IMDb
Ekranizacija kultnog romana proslavljanog pisca znanstvene fantastike Franka Herberta, prvog dijela sage o planetu Dini.
10191. godine zli car Svemira je Padishah Shaddam IV, a on zapovijedi prima od plutajućeg crva. Padishahov saveznik je debeli, tjelesno i psihički deformiran barun Vladimir Harkonnen s planeta Arrakis. Barunov najveći neprijatelj je vojvoda Leto od Atreidesa, plemeniti čovjek, otac osjećajnog Paula.
Arrakis je pješčani, pustinjski planet zvan Dina i jedini je prirodni izvor tajanstvenog začina, snažne droge, koja produžuje život i pruža božanske moći. Čuvaju je divovski crvi u podzemlju planeta. Car objavi da želi vlast planete oduzeti Harkonnenu i predati je obitelji Atreides i tako na prevaru uvuče vojvodu Letoa u klopku i ubije ga.
Paul i njegova trudna majka moraju pobjeći i sakriju se u pustinji, kod domorodaca Fremena, na čelu s hrabrim Stilgarom. Tamo Paul proba začin i njegova majka, koja tajno čuva carsku krvnu lozu, shvati da je on onaj odabrani, mesija Paul Usul Muad'Dib, koji uz pomoć začina može vidjeti budućnost. Tako Paul odluči Fremene povesti u borbu protiv cara i osloboditi planet.
Moraš biti prijavljen/a!
Dune
Moram priznati da pri prvom gledanju filma - a to je bilo poprilično davno, 80 i neke - nisam imao pojma što me očekuje, niti sam poznavao rad Davida Lyncha (mislim da je tada friško izišao "Plavi baršun"), niti romane Franka Herberta. I kao dječarac zadivljen hipnotičkim potencijalima Kubrickove "2001: odiseje u svemiru", očaralo me i Lynchovo nadrealno poigravanje u okvirima SF-avanture. Priča je ostala poprilično nejasna, ali to nije bilo bitno, kao što to neće biti bitno dok budem gledao remek-djela "Twin Peaks" (serija) i "Mulholland Drive" ili najekstremniji primjer, podcijenjeni "Lost Highway". Pročitao sam Herbertov predložak, sve poslagao u glavi i nastavio gledati Lynchov uradak čisto kao njegov film, bez nostalgičarskih osvrta na roman po kojem je nastao.
Po svemu, to je trebao biti megahit. I to bi i bio da ga je radio drugi redatelj, ali David Lynch niti je tip za blockbustere niti tip koji igra by the book. Njegov svijet je određen isključivo njegovim pravilima i on ga se vjerno drži i u svojim filmovima.
"Dina" je tako ostala u praznom prostoru između zabave i arta, između znanstvene fantastike i nadrealizma, između priče i košmara. Niti je to filmska katastrofa, niti je remek-djelo, kako su ga neki pozni štovatelji lika i djela meštra Lyncha pokušali prikazati. "Dina" je naprosto neobičan film ne za bilo čiji ukus, s očitim manama, kao i s bizarnim vrlinama, među koje bih čak uvrstio redateljevo poigravanje s naracijom (koje, zapravo, ima i u romanu, samo nešto urednije uklopljene). Da je Lynchova "Dina" dobar film potvrđuje i nedavno snimljena serija koja je blijeda dosada u odnosu na film, iako se vjernije držala književnog predloška.
Srećom, neuspjeh filma nije dugoročnije zaustavio Lynchovu karijeru, pa je već nekoliko godina kasnije snimio već spomenuti, izvrsni triler "Plavi baršun", a nedugo potom i životno djelo, hvaljenu, pa neopravdano osporavanu TV-seriju "Twin Peaks" (kad će to kod nas na DVD?!!!).
Jako dobro