Zlatne godine kraljice Elizabete
Universal Studios / Continental film
Režija: Shekhar Kapur
Scenario: William Nicholson, Michael Hirst
Producent/i: Tim Bevan, Jonathan Cavendish, Eric Fellner
Zemlja: Velika Britanija / Francuska
Linkovi:
službena stranica
imdb
Traži se kraljica! Opis radnog mjesta: organizacija vojske, sposobnost spašavanja nacije i otkrivanje izdaje. Ljubakanje s dragim u sjeniku strogo zabranjeno!
Krajem šesnaestog stoljeća, točnije 1585. godine, kraljica Elizabeta (Cate Blanchett) nailazi na najteže razdoblje u svojoj vladavini koja traje već trideset godina. Španjolski kralj Philip II (Jordi Molla), uz potporu pape i inkvizicije, diljem Europe širi katoličku vjeru, a sljedeća na redu je protestantska Velika Britanija. Španjolska snažna vojska i dominantna mornarica predstavljaju izravnu i otvorenu prijetnju za englesko prijestolje i kraljica Elizabeta primorana je krenuti u rat.
No, to nije jedini Elizabetin problem. Muče je i romantični osjećaji prema Siru Walteru Raleighu (Clive Owen) koji sve više utječu na njene kraljevske dužnosti. Ipak, u maniri prave kraljice, čija je duša i tijelo uvijek i samo uz domovinu, odoljeva ljubavnim iskušenjima te odlazi u rat. Za to vrijeme njezin vjerni savjetnik Sir Francis Walsingham (Geoffrey Rush) na kraljevskom dvoru pokušava održati i sačuvati Elizabetin utjecaj i moć. Uskoro otkriva zavjeru s ciljem da se Elizabetu svrgne s trona. Otkrivanjem izdajnika, Walsingham nesvjesno pokreće niz događaja koji mogu dovesti do propasti engleske krune.
'Zlatne godine kraljice Elizabete', trailer
'Zlatne godine kraljice Elizabete' režirao je Shekhar Kapur ('Četiri pera'), Indijac koji je, očito, fasciniran likom i djelom poznate engleske kraljice. 1998. snimio je poznatu 'Elizabetu', povijesnu dramu u kojoj Cate Blanchett i Geoffrey Rush glume iste uloge kao i u novoj verziji. 'Elizabeta' se nešto više koncentrirala na odnose unutar kraljevske obitelji te na sukob protestanata i katolika na području Velike Britanije. Također, glavna uloga donijela je Cate Blanchett prvu nominaciju za Oscara, no osvojila ga je tek za 'Aviator'.
Činjenica je da 'Zlatne godine kraljice Elizabete' nisu prošle ni upola dobro kod kritičara kao i 'Elizabeta' iz 1998. Na Rotten Tomatoes film je dobio 34%, a općenito mišljenje je da mu fali srca i kreativnosti u odnosu na prethodnika. Kim Voynar je za Cinematical napisala 'film je prekrasno snimljen' i da 'vizualno podsjeća na bajku', a Armond White iz New York Pressa negira bilo kakvu vrijednost Kapurovog uratka nazivajući ga 'potpuno beskorisnim i prerazvikanim'.
Kritike su se osvrnule i na izvedbu Cate Blachett - Peter Travers za Rolling Stone piše kako ona može svašta odglumiti, 'čak i Boba Dylana, ali ne može spasiti ovaj škripavi nastavak.' Istovremeno Ruthe Stein iz San Francisco Chroniclea smatra da je njezina seksipilna i sjajna izvedba spasila film od toga da djeluje poput kostimirane izložbe voštanih lutaka.
Moraš biti prijavljen/a!
Elizabeta: zlatno doba britanske krune
Indijac Shekhar Kapur koji je već nešto uradio na ovu temu (''Elizabeth'' iz 1998.), ponovo režira priču o kraljici Elizabeti I (Cate Blanchett). Radnja se nadovezuje na prvi film o Elizabeti, nekih deset godina kasnije. Godina je 1585. i iako je već nekih 30 godina na vlasti, Elizabeta I je na velikim iskušenjima. Suočena sa mogućom izdajom od strane sledbenika katolicizma koji žele da dovedu na vlast njenu rođaku Meri Stjuart (Samanta Morton), kao i pretnjom zlog i moćnog španskog kralja Filipa II (Jordi Mollà) čvrsto rešenog, da metodom inkvizicije likvidira ''protestantske jeretike'' i Englesku vrati u red zemalja lojalnih Rimskoj katoličkoj crkvi, ova jaka i pre svega hrabra žena bila je prinuđena da uloži sve svoje državničke veštine kako bi spasila britansku krunu. Posebna priča fokusirana je i na njene emocije, skrivenu ljubav prema moreplovcu i avanturisti ser Volteru Roliju (Clive Owen). Izbor između: biti državnik koji će stati na čelo svojih podanika u teškim vremenima ili biti jednostavno žena koja samo želi ljubav i pažnju jednog voljenog, markantnog muškarca (i uz to dokazanog patriotu), morao je biti napravljen. Uz pomoć svog vernog savetnika, ser Frensis Volsingama (Geoffrey Rush), odvažna kraljica Elizabeta I uspeva da otkrije unutrašnju neprijatelje i zaveru koja je pod patronatom španskog dvora brižljivo pripremana, što se završilo pogubljenjem Meri Stjuart. U okviru priprema za neizbežni rat, odlazi u inostranstvo i za relativno kratko vreme uspela je da mobiliše sve patriote i tako odbrani britansko ostrvo od najezde tadašnje nepobedive španske armade. Kao prava čelična lejdi ''rešila je problem svog srca'', tako što svoju omiljenu pratilju sa dvora, zanosnu Bes (Abbie Cornish) gurne u naručje svoje nesuđene ljubavi, koju je ser Roli potom i oženio. U ceo projekat je uloženo ogromnih $55,000,000. Radi verodostojnosti istorijskih prilika, snimano je na raznim lokacijama, od kojih su neka istorijska mesta u Engleskoj. Blještavilo tadašnjeg britanskog dvora predstavljeno je u čuvenom Šeperton studiju blizu Londona. Veoma kompleksna priča prikazana je na jedan britansko hladan način, bez suvišnih izliva emocija i strasti, ali zato sa većom dozom politikanstva, intriga, špijunaže...Naravno da je posebno naglašen patriotsko-verski aspekt ove u osnovi istorijske priče. Solidna glumačka podela (Cate po običaju brilijira, mada su i ostali solidno odigrali svoje role, uz žal što Samanti Morton nije data malo veća minutaža). Kostimografija i scenografija na očekivanom vrhunskom nivou, kao i muzička podloga. Jako solidno sa porukom da je verska tolerancija ipak moguća, što svakako ovom filmu daje svežinu i aktuelnost, budući da je ovo ''vruća tema'' u današnjim okvirima savremenog društva.
Svaki aspekt vizulenog je u ovom filmu doveden prakticno do perfekcije.
Ali ako ogolimo film na samu pricu ostaje utisak da su 'istoriski' delovi filma previse romantizovani i Kraljica ih resava prilicno lako pukom sangom svog karaktera, dok je 'ljubavni' deo isuvise isforsiran, dato mu je previse na znacenju u pokusaju da ga ucini znacajnijim nego shto jeste.
I posle LOTR jednostavno nema svrhe prikazivati motivacione govore vojsci, bar na jos neko vreme :)
Kao shto vec rekoh, vizuelno (u svakom mogucem smislu - od sminke preko kostima do kretanja kamere) film je pravi raj za oci i interesantna vecernja zabava, mada ne i ozbiljna lekcija iz istorije.
I am a Virgin Queen...
Odličan epski film. Iako nisam gledao Cate Blanchett u prijašnjoj verziji a sigurno ću pogledati nakon ovog filma. Ovakvi filmovi su rijetki u današnje vrijeme jer svi novi naslovi uglavnom slavu kupe sa modernim specijalnim efektima. Ovdje je riječ o glumi dok su scene bitaka tek ubačene onako sa strane. Cate Blanchett je ovdje zaslužila barem jednog Oscara, Clive Owen kao Walter Raleigh i Geoffrey Rush isto su odlični.
Nema do Cate Blanchett
Dobro
Poprilično dobar film iako nemojte očekivati neku akciju u obliku spaktakularnih bitaka i sl. Odabir glumaca je vrlo dobar i smatram da su Cate Blanchett i Clive Owen odradili iznimno dobar posao. Posebno bih istaknuo dio filma u kojemu španjolski ambasador prijeti mladoj kraljici:
Queen Elizabeth I: Tell your king I fear neither him nor, nor his priest, nor his armies.
Spanish Minister: There is a wind coming that will sweep away your pride.
Queen Elizabeth I: I, too, can command the wind, sir! I have a hurricane in me that will strip Spain bare if you dare to try me!
Čovjeka jednostvano u tom trenutku prolaze trnci dok u bijesu izgovara zadnju rečenicu.
Da ne zaboravim spomenuti fantastičnu scenografiju.
Svakako vrijedi pogledati.