Gospodin Nitko
Pan Européenne, Virtual Films/Discovery Film
Režija: Jaco Van Dormael
Scenario: Jaco Van Dormael
Producent/i: Philippe Godeau
Zemlja: Kanada, Belgija, Francuska, Njemačka
Linkovi:
Futuristička drama o najstarijem čovjeku na svijetu. Dobitnik nagrade publike na Europskim filmskim nagradama.
Gospodin Nitko budi se u bolnici i siguran je da ima 34 godine. Međutim, njegov doktor mu objašnjava da je star 118 godina, da nitko više ne umire i da se nalazi u 2092. godini. On je nesiguran u to i ne sjeća se skoro ničega.
U njegovu sobu ušulja se novinar koji ga želi ispitati o njegovom životu za vrijeme mladosti. Gospodin Nitko počinje priču o svom životu i glavnim prekretnicama koje se mu se zbivale kad je imao 9 (kada su mu se razveli roditelji!), 16 i 34 godina.
Zbunjujući dio ove priče je da on priča o životnim raskrsnicama koje mijenjaju njegovu sudbinu svaki put kad u određenim godinama donese drugačiju odluku. Jedan izbor ga dovedi do toga da oženi Elise, depresivnu ženu koja se nikada nije oporavila od neuzvraćene tinejdžerske ljubavi i koja ga je zamolila da joj nakon njezine smrti prah prospe na Marsu. Drugi životni izbor bila je Jean s kojom je vodio život pun luksuza, no i neviđene dosade. Treća žena njegovog života je polusestra Anna, od koje je razdvojen kao tinejdžer, pa ostatak života traže jedno drugog.
'Gospodin Nitko', trailer.
Film je dobio nagradu publike na Europskim filmskim nagradama 2010., a iste godine osvojio je i par nagrada u Veneciji. Već ga ocjenjuju kultnim, te ga nazivaju 'i jednostavnim i kompleksnim filmom', te zaključuju da je ovako trebala izgledati 'Neobična priča o Benjaminu Buttonu'. Proglašavaju ga 'katkad realističnim a katkad snovitim djelom' koje je 'vizualno i mentalno fascinantno', a nosi i snažnu poruku za sve nas.
Moraš biti prijavljen/a!
Izniman filmski doživljaj
Godina je 2092., a Nemo Nobody (Jared Leto) je najstariji i posljednji smrtni čovjek na svijetu. Nemo ima 117 godina i uskoro će umrijeti, a besmrtnici njegove posljednje dane promatraju poput kakvog reality showa. U njegovu sobu se krišom uvlači znatiželjni novinar kojem Nemo prepričava svoj život. Ali ta priča je zbunjujuća i kontradiktorna, prepuna proturiječnosti. U jednom trenu Nemo tvrdi da živi s majkom, u drugom s ocem, u jednom trenu umire, u drugom je opet živ. Nakon što pohvatate konce njegove priče shvaćate da Nemo govori o o životima koje je mogao imati ovisno o vlastitim odlukama od kojih je najvažnija ona koju donosi devetogodišnji Nemo (Thomas Byrne): hoće li u trenutku rastave roditelja ostati s ocem (Rhys Ifans) ili otići s majkom (Natasha Little).
Jaco Van Dormael ovim je filmom uhvatio nominaciju za Zlatnu palmu u Veneciji 2009. godine., gdje je film i premijerno prikazan te od publike dočekan ovacijama. Kritika je pak bila podijeljenih mišljenja. Većina kritičara je hvalila film, no neki su ga proglašavali izrazito naivnim i pretencioznim. Zašto bi se Mr. Nobody činio pretencioznim i nije tako teško za shvatiti. Ima tu svega, od teorije struna, preko teorije velikog praska, efekta leptira, paralelnih svijetova, pa do samog finala u kojem se svemir počinje sužavati, a vrijeme teći unazad pa posljedice postaju uzroci, a uzroci posljedice. Film je to koji se može čitati na mnogo načina, doslovnih i metaforičkih.
Jedna od najvećih prednosti ovog filma je briljantna kamera (Christophe Beaucarne) koja savršeno prati priču o životu koji se jest i nije dogodio. Također treba istaknuti iznimno dobar završetak koji jako dobro objašnjava sve prethodne događaje, te jako dobru izvedbu Jareda Letoa. Putovanje kroz Nemov život je možda mjestimično konfuzno jer nelinearna struktura zna zbuniti gledatelja, film je definitivno mogao biti kraći. No mora se priznati kako je Van Dormael napravio film kakav se ne viđa često, vizualno raskošni eksperimentalni blockbuster u kojem se spaja odrastanje i ljubav sa znanstvenim fantastikom i teorijama o svemiru.
“Every path is the right path. Everything could have been anything else and it would have just as much meaning.”
wtf?
interesantan film, nešto slično domino efektu samo 5x uvrnutiji i teži za skontat ako sam ga uopće skonto..
Jako dobro
Dokaz da je film zanimljiv je trajanje od 140 minuta, a ni u jednom trenutku mi nije bio dosadan. Radnja je pomalo zbunjujuća ali pažljivim gledanjem filma shvatite poantu. Audio je vrhunski.
Odličan
Ovo je film čija te priča uvuče i tjera te da pozorno pratiš svaku sekundu, a zauzvrat nudi neopisiv audio-vizualni ugođaj u gotovo svakoj sceni. Mora se pogledati da bi se vjerovalo.