I Olimpijada se može kupiti novcem - Dokumentarni
Home      Vijesti      Filmski      Dokumentarni      I Olimpijada se može kupiti novcem

I Olimpijada se može kupiti novcem

Da vam netko kaže činjenicu iz naslova, vjerojatno biste mu rekli 'Dobro jutro!'. Kako BBC-jeva ekipa ne živi na Balkanu, odlučili su provjeriti taj podatak.

05.08.2004 0 komentara

I Olimpijada se može kupiti novcem

Ekipa dokumentarnog serijala 'Panorama' provela je godinu u potrazi za 'agentima' koji obećavaju glasove neke od 124 članice Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) pri određivanju domaćinstva 2012. godine – i to za iznose od od 700 tisuća do 1 800 000 kuna. Da su BBC-jevci na dobrom putu, postalo je jasno i MOO-u koji je tek prošlog tjedna (tj. nakon što su saznali za dokumentarac) pokrenuo istragu.

Krenimo od početka – reporteri BBC-ja predstavljali su se kao konzultanti s poslovnim interesima u istočnom Londonu, odlučni da učine sve što je u njihovoj moći kako bi London dobio Olimpijadu. Otputovali su u (nećete vjerovati) Srbiju, Mađarsku i Egipat kako si se susreli s agnetima koji tvrde da za odgovarajuću količinu novca mogu osigurati glas Londonu.

U Egiptu, novinari BBC-ja su uspjeli srediti 14 glasova za 1.4 milijuna dolara, u Mađarskoj 20 glasova za 4 milijuna eura, dok su Srbi bili najskuplji – za sedam do deset glasova tražili su 2.5 milijuna eura. A u nekim slučajevima iznos je potrebno uvećati za 'agentov' udio. Također, autori tvrde da im je jedan od agenata pokazao dokumente koji sadrže zaključke MOO-a o svakom gradu kandidatu, tjednima prije nego što je službeni popis objavljen.

Lobisti

Egipatski agent nije htio otkriti kako bi sakupio 14 glasova, inzistirajući na tome da se MOO očistio nakon skandala povezanog uz glasanje za zimsku Olimpijadu u Salt Lake Cityju, te da se mora pridržavati novih pravila. Naime, tada se predsjednik MOO-a Jacques Rogge odlučio oštro suprostaviti korupciji, za koju je 1998. optuženo 13 funkcionera.

U dokumentarcu nije zabilježeno nikakvo nelegalno ponašanje ekipe koja lobira za londonsko domaćinstvo 2012. godine. Izvršni direktor londonske ekipe Keith Mills čak je poslao MOO-u kopije korespondencije njegove ekipe i producenata 'Panorame' kako bi 'potvrdio njihovu potpunu odanost etičkim pravilima MOO-a.' Ako niste znali, osim Londona za domaćinstvo OI 2012. konkuriraju još i Pariz, New York, Madrid i Moskva, a sretnik će se znati u srpnju 2005. godine.

No, osim čistih britanskih ruku, u 'Panorami' su otkrivene i prljave australske! Egipatski biznismen Mahmud El Farnavani je priznao da je dobio 85 tisuća dolara kojima je osigurao Sydneyu Olimpijadu 2000. godine! S tim novcem potkupio je predstavnike Kenije i Ugande donijevši Sydneyu tijesnu pobjedu nad Pekingom – Australci su u Monte Carlu 1993. godine pobijedili za pišljiva dva glasa!

Je li vam sada jasnije zašto Rijeka već godinama ne uspijeva dobiti domaćinstvo niti Mediteranskih igara? I zašto, nikad, ali baš nikad, nećemo dobiti domaćinstvo nekog velikog natjecanja u nekom popularnom sportu? (Neka se jedriličari, kajakaši, stolnotenisači i rukometašice ne naljute.)

Komentari

Nema komentara.