Inscenirani BBC-jevi dokumentarci?
BBC-jevi dokumentarci oduvijek su nam bili sinonim za kvalitetu. I još uvijek je tako. No, unatoč tome, i oni se ponekad nađu pred sudom.
Dugi niz godina novinari BBC-ja su radili i još uvijek rade dobre dokumentarce. No, kako se sadržaj dokumenaraca (osim onih o životinjama) nikad ne može svima svidjeti, dva BBC-jeva filma snimana u Škotskoj naišla su na različite reakcije.
U prvom slučaju, Gradsko vijeće Glasgowa je optužilo BBC-jevu ekipu da je pokušalo napuhati dokumentarac o nasilju potičući skupinu dječaka na tučnjavu golf i bejzbol palicama. Zatražili su objašnjenje, a BBC je odbacio sve optužbe. U korist jedne od najstarijih javnih televizija svijeta progovorili su 13-godišnji Anthony McDermott i njegova majka Jacqueline, koja je dopustila da ga intervjuiraju!
Naravno, u BBC-ju su pregledali 20 minuta snimke i objavili da su optužbe 'u potpunosti netočne'. Gradskim vijećnicima u Glasgowu očigledno nije drago što će se u dokumentarcu o njihovom gradu govoriti u negativnom svjetlu. Djeca se tuku u cijelom svijetu, pa stoga nije ništa čudno da to rade i u Glasgowu.
U drugom slučaju, BBC je povukao 40-minutni dokumentarac 'Sheriff Court' iz programa nakon što ih je 18-godišnja djevojka tužila da su je pijanu prisilili da stane pred kameru. I ovaj se dokumentarac bavio Glasgowom, točnije tamošnjim sudom. BBC i Lion Television, produkcijska kuća koja je radila dokumentarac, negirali su optužbe i zahtijevali pravo na emitiranje filma. Kako je saslušanje bilo zakazano za dan na koji je film trebao biti prikazan, potrajalo je do navečer, kada je BBC pristao odgoditi emitiranje.
Djevojka, čije ime iz pravnih razloga nije objavljeno, tvrdila je da ju je novinar Paul Overton podmitio. I to dok je bila pijana i drogirana. I to uskršnjim jajima i cigaretama! Overton nije osporio da joj je poklonio cigarete i uskršnja jaja, ali kao znak zahvalnosti za suradnju. Također, ustvrdio je da je djevojka bila prilično ushićena spoznajom da će biti na televiziji. Nastavak saslušanja održat će se pred kraj mjeseca.
I? Što vam se čini? Jesu li BBC-jevci postali neprofesionalni? Ili se nekom ne sviđa ono što bi vidio milijunski auditorij? Nama se čini da je po srijedi ovo drugo. Jer nezadovoljnih sadržajem dokumentaraca zasigurno će uvijek biti. Od Michaela Jacksona (zbog dokumentarca Martina Bashira) preko braniteljskih udruga (zbog 'Lore') do škotskih tinejdžerica i gradskih vijećnika. No, to nikako neće i ne smiju biti razlozi da ih publika ne vidi.
Nema komentara.