Bill Viola
Kad je pionir videoarta, poput Billa Viole, još uvijek aktivan u stvaranju fantastičnih radova, tada nam nema druge nego govoriti o pravom geniju slika i zvuka.
Bill Viola je, kao što smo već natuknuli u superinspiriranom uvodu, jedan od najpoznatijih i vodećih umjetnika na suvremenoj međunarodnoj umjetničkoj sceni, a to priznanje zaslužuje 30-godišnjim radom koji baš nimalo ne gubi na raskoši vizualnog ili na snazi poruke.
Baveći se od 70-ih godina 20. stoljeća videoartom, arhitektonskim i zvučnim video-instalacijama, elektroničkim glazbenim performansima, Viola je uspio stvoriti zapanjujuć opus radova u kojima se uvijek koristi najsuvremenijom tehnologijom kako bi na jednostavan način izrazio uvijek aktualne misli, ideje i teze, a svoj je praktični rad nerijetko nadopunjavao brojnim člancima objavljenim u raznim antologijama i zbornicima.
Istražujući fenomen 'razuma i osjećaja' i put do samospoznaje, Viola se u svojem umjetničkom djelovanju usredotočio na univerzalne ljudske teme, poput rođenja, smrti i svijesti, umnogome crpeći inspiraciju iz zapadnjačke i istočnjačke spiritualističke tradicije (Zen budizam, kršćanski misticizam). Svojim je djelovanjem također ustoličio video kao legitiman i jedan od mogućih oblika suvremene umjetnosti, povezavši ga (poput, primjerice, Nam June Paika s kojim se i sam susreo) s instalacijama i performansom, ali i nastavljajući stalno istraživanje medija i mogućih tema.
Do danas je tako napravio i producirao preko 150 različitih djela koja su bila prikazana u najprestižnijim svjetskim muzejima, galerijama, filmskim festivalima ili na televiziji.
No, za bilo kakvo bavljenje kreativnim poslom bitna je inspiracija i umjetničko iskustvo, pa se tako mnogi umjetnici mogu pohvaliti i bogatim životopisom. Bill Viola, rođeni Njujorčanin, već je 70-ih godina, na samom početku svoje karijere proveo godinu i pol dana u Firenci kao tehnički direktor jednog od prvih videoart studija u Europi, a nakon toga kreće na privatnu turneju kako bi dobro prostudirao tradicionalne kazališne i performerske umjetnosti na Javi, Baliju i u Japanu.
U Japanu ostaje neko vrijeme sa svojom suprugom Kirom Perov te tamo pročava Zen budizam uz pomoć majstora Daiena Tanake i radi kao umjetnik u Sonyjevim istraživačkim laboratorijima, da bi se već 1984. godine našao u Californiji, točnije, u zoološkom vrtu gdje radi na projektu o životinjskoj svijesti.
Uz sva ta istraživanja velikim majstorima uglavnom dolazi i inspiracija koju spajaju s tehničkim znanjima i stvaraju nezaboravne radove. Tako se čini se da je Bill Viola upravo posljednjih 10-ak godina na vrhuncu svoje karijere. 1995. godine predstavljao je SAD na venecijanskom bijenalu s pet instalacija 'Buried Secrets'. Dvije godine kasnije, Whitney Museum je organizirao veliki izložbu pod nazivom 'Bill Viola: A 25-Year Survey' koja je dvije godine putovala po 6 europskih i američkih muzeja.
Kako ne bi izgubio dodir s pop kulturom, 1998. je napravio 3 videa za turneju grupe Nine Inch Nails’, a godinu kasnije doživio je veliku premijeru svojega videofilma 'Déserts' u Hollywood Bowlu, gdje je losanđeleskom filharmonijom dirigirao slavni Esa-Pekka Salonen. 2002. godine završio je svoj najambiciozniji projekt 'Going Forth By Day', petodjelnu digitalnu fresku koja se najčešće uspoređuje s Matthew Barneyjevim 'Cremaster ciklusu'.
Dvije godine kasnije ponovno se vraća kombinaciji klasične glazbe i videa, pa u istoj postavi stvara vizuale za operu Richard Wagnera 'Tristan i Isolda'. Do sada je uspio skupiti 7 počasnih doktorata, preko nekoliko važnih nagrada (Maya Deren Award i John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Award), a kao prava art zvijezda, trenutno živi u sunčanom kalifornijskom Long Beachu sa svojom ženom i dvoje djece.
Materijala za istraživanje života i djela Billa Viole i više je nego dovoljno, što znači da je i poprilično nemoguće ugurati čitav umjetnički vijek čovjeka koji još uvijek aktivno djeluje u suvremenoj umjetnosti u dvije kartice teksta. Zato predlažemo da se spojite na njegov homepage ili na stranice koje također nude i više nego opširni uvid u njegovo stvaralaštvo prije spomenutih 90-ih godina.
Filmovi
Linkjet
Herman H. Rott i Mačka daruju ljubitelje animacije na Valentinovo
Dan zaljubljenih uz animirane ljubavne (ne)zgode štakora-pankera i mačke buržujke ...